Перейти до змісту
Трамп міг протягом року визнати Крим російським: про що розповів Конгресу повірений США в Україні
  • Кількість коментарів 2
  • Кількість переглядів 9292

У ніч проти четверга, 7 листопада, була опублікована стенограма показань Вільяма Тейлора.

У своїх свідченнях Вільям Тейлор розповів, як нелегко йому було погодитися на нове призначення в Україну. Його попереджали, що він буде затиснутий між двома "зміїними кублами" - американським і українським. Однак дипломат тоді не усвідомлював всієї серйозності таких застережень.

Кореспондент ТСН Яна Слєсарчук прочитала сотні сторінок свідчень Тейлора і переказує його версію Ukraine-Gate:

СУМНІВНА ПРОПОЗИЦІЯ

Опубліковане раніше листування Вільяма Тейлора з Куртом Волкером свідчить про серйозні сумніви колишнього посла США в Україні Тейлора: чи варто йому знову повертатися до Києва і очолювати американське диппредставництво. Заступник помічника держсекретаря у справах Європи Джордж Кент сказав йому: є два зміїних кубла, одне - у Києві, інше - у Вашингтоні. Тейлор не висловлює жодної незгоди з цією оцінкою.

Під зміїним кублом в Києві він має на увазі, зокрема, на той момент генпрокурора України Юрія Луценка, який приклав чимало старань, щоб очорнити репутацію попереднього посла в Україні Марі Йованович. "Я знав, що у Києва є проблеми", - говорить Тейлор, але тоді він не уявляв собі розміру домашніх проблем. Не минуло й місяця, як до нього знову звернулися з пропозицією зайняти місце в Києві, в травні розмова більше не була гіпотетичною. Марі Йованович повернулася додому, хоча у Держдепу не було нарікань на її роботу. Це було рішенням Трампа.

Дев'ятого травня, коли Тейлор все ще роздумує над пропозицією, в New York Times виходить стаття, присвячена Джуліані: той збирається до Києва, каже, що має повне право вимагати від новообраного президента Зеленського розслідувань щодо роботи Байдена-молодшого в нафтовій компанії "Бурісма" і можливого втручання українців в американські президентські вибори 2016 року. У цій же статті Джуліані заявляє, що представляє інтереси тільки Трампа. Тейлор точно розумів - це вашингтонське зміїне кубло. Вже тоді його турбувало, що така поведінка Джуліані може впливати на американську політику щодо України. Своїми сумнівами Тейлор поділився зокрема з держсекретарем Помпео.

“Я турбувався, що могли бути різкі зміни політики, коли ми погодимося з росіянами, що, можливо, Крим і російський зрештою, або що-небудь в цьому дусі, І якщо щось таке станеться, чітко сказав я держсекретареві та іншим присутнім у кімнаті людям, мені доведеться повернутися, мені доведеться піти у відставку, залишити посаду".

Держсекретар Помпео відповів: він сам підтримує послідовну американську політику щодо України і донесе її до президента Трампа. Це переконало Тейлора. До того ж, у відповідь на його подив, чому Штати досі письмово не привітали Зеленського з перемогою на виборах, Помпео здивовано запитав у свого радника Ульріха Брехбула: немає (вітального) листа? І за дві доби з'явився лист. На цьому місці Тейлору і здалося, що він все-таки може щось змінити.

Відео Трамп використовував неофіційні канали спілкування в особистих цілях - комітет з розвідки Палати представників

Конгрес США оприлюднив розшифровку доповідей колишніх посла Сполучених Штатів в Україні Марі Йованович і радника держсекретаря США - Майкла Мак-Кінлі. Під час свідчення Йованович розказала, що міністр МВС Аваков переконував її, що колишній Генпрокурор України Юрій Луценко разом з юристом Трампа Рудольфом Джуліані намагалися зіпсувати її репутацію.  

Трамп використовував неофіційні канали спілкування в особистих цілях - комітет з розвідки Палати представників

ЗРУЧНИЙ ЧАС ДЛЯ ОБОХ СТОРІН

За кілька днів до розмови Тейлора з держсекретарем США відбулася горезвісна зустріч в Овальному кабінеті, на яку посилаються у своїх свідченнях і колишній спецпредставник США в Україні Курт Волкер, і посол США в ЄС Гордон Сондленд, коли пояснюють, чому вони почали співпрацювати з Джуліані в українському напрямі. Повернувшись із Києва, делегація, що вітала Зеленського, прийшла розповідати Трампу про те, які прекрасні перспективи відкриваються в Україні. Однак Дональд Трамп продемонстрував різке невдоволення. Україну він називав наскрізь корумпованою країною, а в оточенні Зеленського, на думку американського президента, перебували суцільні вороги Трампа. Його насилу вдалося переконати все-таки запросити Зеленського в Білий дім - загальним результатом був всім відомий лист, датований 29 травня, запрошення з відкритою датою "тільки-но ми підберемо час, зручний для обох сторін".

Отримавши цей лист, у Києві радіють. Там ще не знають, що вимушено "зручним для обох сторін" часом стане 25 вересня, наступного дня після початку розслідування справи про імпічмент Дональда Трампа. Багаторазові спроби української сторони узгодити візит до Білого дому до кінця вересня стикнуться з глухим небажанням запрошувати українського президента до Вашингтона, перш ніж той виконає ключову умову.

Відео Конгрес США оприлюднив стенограми у справі про імпічмент Трампа

Конгрес США оприлюднив розшифровку доповідей колишніх посла Сполучених Штатів в Україні Марі Йованович і радника держсекретаря США - Майкла Мак-Кінлі. Під час свідчення Йованович розказала, що міністр МВС Аваков переконував її, що колишній Генпрокурор України Юрій Луценко разом з юристом Трампа Рудольфом Джуліані намагалися зіпсувати її репутацію.  

Конгрес США оприлюднив стенограми у справі про імпічмент Трампа

КЛЮЧОВА УМОВА

Хоча самого Вільяма Тейлора на зустрічі в Овальному кабінеті не було, йому розповідали про неї і Курт Волкер, і Гордон Сондленд. Згідно з їхніми словами, Трамп відмовився розмовляти про можливу зустріч із Зеленським і заявив: говоріть з Руді (Джуліані).

“Взагалі-то мене це не турбує. Немає нічого дивного в тому, щоб просити людей за межами уряду виконувати якісь доручення. У якомусь сенсі сам Курт Волкер був людиною не з уряду (прим. ЯС: весь цей час Курт Волкер, співробітник великої лобістської фірми, працював спецпредставником по Україні на громадських засадах), а грав дуже важливу роль. Він в якомусь сенсі увійшов в уряд, почав виконувати важливу роль в переговорах. Були різні приклади, ми чули і про інших людей, які виконують роботу для держдепартаменту. Займаються цим зовні, консультують зовні, дають поради або ідеї щодо подальшої політики - це весь час відбувається і це нормально до тих пір, поки не розходиться з американською закордонною політикою."

17 червня Тейлор очолив американське посольство у Києві. Десять днів потому Тейлор вперше почув згадку про розслідування, Сондленд сказав йому: "під час телефонної розмови президент Зеленський повинен чітко дати зрозуміти президенту Трампу, що він, Зеленський, не стане заважати розслідуванням". Це теж не напружило Тейлора, за його запевненням, як і наступний конференцкол з Зеленським, в якому "всі говорили про якихось розслідування". Він тільки приїхав в Київ і все ще не розумів, про що йдеться.

Тільки у середині липня Тейлор, за його твердженням, почав пов'язувати повторювані згадки про розслідування, яким то повинен не заважати, то повинен допомагати Зеленський, з компанією "Бурісма", в наглядову раду якої свого часу входив син колишнього віце-президента Джо Байдена, суперника Трампа на виборах. І це стало серйозно його турбувати. До того часу всім стало зрозуміло, що із запрошенням до Вашингтона Білий дім наполегливо затягує, але Тейлор став сумніватися: чи потрібно воно такою ціною.

“Я сумнівався, що зустріч була варта того, про що просив Джуліані. Так, було б непогано, щоб два президенти поговорили, але якщо Зеленському для цього слід було втрутитися у внутрішню американську політику, оголосивши про розслідування, яке принесло б комусь у США користь - я не був упевнений, що зустріч була того варта"

скандал із дзвінком Трампа і Зеленського, інфографіка
ТСН.ua

Тейлор ділиться сумнівами з Сондлендом: "Саша Данилюк сказав, що президент Зеленський дуже хоче, щоб у Вашингтоні до України ставилися серйозно, а не як до інструменту американських виборів."

Сондленд відповідає: “Само собою, але нам потрібно почати розмову, побудувати стосунки, неважливо на чому. Інакше все буде погано."

У Києві до цього часу остаточно розуміють, з ким треба говорити: так Єрмак за допомогою Волкера 19 липня знайомиться з Джуліані в Мадриді. І вже 25 липня відбувається та сама розмова, приблизний зміст якого рівно за три місяці опублікує Білий дім, не поцікавившись можливими запереченнями української сторони. Про ступінь ігнорування офіційних дипломатичних каналів говорить той факт, що Тейлору про зустріч Єрмака з Джуліані стає ясно вже після того, як та відбувається. Взагалі за весь цей час, до початку процедури імпічменту, з Тейлором про Джуліані ніхто з українців не розмовляє. Очевидно, не бачать сенсу.

Відео У США оприлюднили свідчення Курта Волкера та Гордона Сондленда

Листування американських та українських чиновників, закриті свідчення перед Конгресом спецпредставника США Волкера і посла США в ЄС Сондленда оприлюднені, аби кожен міг сам для себе вирішувати: чи намагалися Дональд Трамп та його оточення тиснути на українську владу з особистою політичною метою. Білий дім і демократи майже добу від часу публікації трактують документи на власний розсуд.  

У США оприлюднили свідчення Курта Волкера та Гордона Сондленда

НАЙГІРШИЙ ЖАХ

Спочатку, стверджує Тейлор, існування альтернативного, неформального каналу на українському напрямі не здавалося йому чимось поганим. Він вважав, що всі поділяють одні й ті ж цінності.

“Це могло бути навіть корисним, адже посол Сондленд здатний телефонувати президенту безпосередньо, а це дуже цінно, якщо хочеш зрушити з місця американо-українські відносини. Так що спочатку це не було проблемою."

Волкера Тейлор знає близько двадцяти років, вважає чесним і впевнений: той просто "піддався фактору Джуліані". Хоча очевидно вважав, що діє в інтересах Сполучених Штатів. Про Сондленда висловлюється набагато обережніше: у нього немає підстав вважати, що Сондленд міг би бути вплутаним у щось негідне. Сондленд єдиний, крім Джуліані, з усіх включених в "нетрадиційний" канал спілкування з українцями - міг розраховувати на розмову з Трампом безпосередньо. Послом в Європу Сондленд попрямував за рік після того, як вклав мільйон доларів на інавгурацію Трампа, а до цього жодного стосунку до дипломатії не мав, керував готельною мережею. І у нього, і у Волкера із Зеленським і оточенням Зеленського були вже відпрацьовані контакти. В нормі, каже Тейлор, посол або допомагає таким контактам, або спостерігає за ними. В умовах двох паралельних ліній спілкування Тейлор з комунікації був начисто виключений.

Саме тому він гадки не мав, що в серпні активно вироблялася чернетка публічної заяви Зеленського про боротьбу з корупцією, яка і була ключовою умовою для того, щоб його запросили до Вашингтона. Цю заяву, як відомо з листування Волкера, з українського боку готував Андрій Єрмак. Однак Джуліані обережні обтічні формулювання не переконали. Джуліані потрібно  було висунути Трампу конкретні обіцянки: "Бурісму" будуть розслідувати.

Як вже відомо зі свідчень Волкера, вичавити з українців обіцянки взятися за замовне розслідування не вдалося: у відповідь на пропозицію обов'язково згадати "Бурісму" Єрмак поцікавився у Волкера, чи направляли Штати офіційний запит, той звернувся з цим до Тейлора, після чого всі прийшли до висновку, що офіційно просити Україну проводити внутрішнє розслідування щодо приватної компанії, хід якого може впливати на американські вибори - трохи дивно. Однак Білий дім не вгамовується: Тейлор присутній на відеоконференції, де Україні блокують військову допомогу. Але у нього немає інструкцій розповідати про це українцям, більше того - ще якийсь час він не вважає, що це блокування пов'язано з очікуваннями розслідування по "Бурісмі". Коли до нього звертаються з українського боку з закономірними запитаннями: Що відбувається? Чого ми не розуміємо? Що треба зробити? - Тейлор тільки розводить руками, почуваючись у дуже незручному становищі. Він не може виконувати свої обов'язки як в. о. посла, тому що він поняття не має, що відбувається. Єдине, що він може - це повідомити Данилюку, що час дорогий: якщо до 30 вересня гроші не розблокують, вони "згорять".

Відео Президент США протягом року міг визнати Крим російським - Вільям Тейлор

Спеціальний повірений у справах США в Україні Вільям Тейлор боявся, що протягом року президент Сполучених Штатів здатен назвати Крим російським. Про це стало відомо з розшифровки його закритих свідчень в Конгресі. У сюжеті - про інші подробиці свідчень голови американської амбасади в Києві.  

Президент США протягом року міг визнати Крим російським - Вільям Тейлор

Одним з головних аргументів захисту республіканців зараз є той факт, що українці гадки не мали до кінця серпня, поки інформація не просочилася в пресу, що американська військова допомога заблокована. А значить, ніхто на них не тиснув. Але спершу Тейлор дає показання, а потім Сондленд повертається доповнити свої згідно з показаннями Тейлора: на початку вересня у Варшаві - де выдбувалася двостороння зустріч Зеленського з віце-президентом США Пенсом (Трамп в останній момент скасував свою поїздку до Варшави, офіційна причина - потенційно руйнівний ураган в США), Сондленд прямим текстом говорить Єрмаку: військова допомога залежить від того, чи зробить Зеленський публічну заяву чи ні.

2 вересня, дізнавшись про зміст розмови Сондленда з Єрмаком, Тейлор досить різко розмовляє з Сондлендом, заявляючи, що те, що відбувається - це щонайменше неповага до глави іноземної держави. Тейлор просить Сондленда скористатися особистими зв'язками з Трампом і переконати його переглянути свої вимоги. За тиждень Сондленд передзвонює Тейлору і каже: президент непохитний. Розслідувати "Бурісму" або нічого. Найгіршим кошмаром Тейлора до цього часу є ситуація, коли Зеленський дає всі необхідні від нього обіцянки, але все одно не отримує ні теплого прийому у Вашингтоні, ні військової допомоги. Росіянам, які за всім цим уважно стежать, це напевно, сподобається, впевнений Тейлор. Для нього такий розвиток подій - привід звільнитися. Це саме той сценарій, за якого Тейлор навесні сумнівався: а чи варто взагалі братися за цю роботу. Він ще тоді попередив держсекретаря Помпео, що підтримувати таку лінію або навіть просто мовчати не збирається.

Але поки українська сторона від безвиході збирається давати інтерв'ю CNN (ідея Сондленда, на думку Тейлора, це інтерв'ю повинно було відбутися наприкінці вересня, на полях Генасамблеї ООН) і в рамках цього інтерв'ю зробити довгоочікувану публічну заяву про розслідування, напружується американський Конгрес, причому обома партіями. В Білий дім пишуть двопартійні листи щастя, з Трампом говорять представники силових відомств і нарешті демократи трьома комітетами відразу починають розслідування: чи не є все це зловживанням владою з особистою політичною метою. Трамп розблокує допомогу, ніякої заяви українці не роблять, Сондленд продовжує наполягати: не було ніякого quid pro quo. Тому що Трамп сказав: він просто хотів, щоб Зеленський робив те, що обіцяв на виборах, тобто боровся з корупцією.

13 вересня Тейлор особисто переконує спершу Зеленського, а потім Єрмака: американська двопартійна підтримка для України дуже важлива, не варто втручатися в американські вибори, і ми не будемо втручатися у ваші. "Мова рухів тіла говорила про те, що вони все ще думають про цю заяву..." - згадує Тейлор. Незважаючи на те, що військову допомогу до цього часу вже розблокували.

Від уваги Тейлора, зрозуміло, не сховалася заява Рябошапки, зроблена вже після повернення Зеленського з Нью-Йорка: "Переглядаємо всі провадження, які були закриті або роздроблені, або розслідувалися раніше, для того, щоб прийняти рішення в тих випадках, де були прийняті незаконні процесуальні рішення, переглянути їх".

“Запитання: чи може серед них бути розслідування щодо "Бурісми"?

Тейлор: Може.

Запитання: Або втручання у вибори 2016...

Тейлор: Може.

Запитання: ... розслідування?

Тейлор: Може.

Запитання: Чи не виходить по-вашому, що врешті-решт президент Трамп отримав розслідування, яке вимагав від українців?

Тейлор: Ще ні. І зрозуміло, президенту Зеленському не довелося виходити до мікрофона і оголошувати про це. Але генеральний прокурор дійсно сказав, що збирається переглянути якісь чи всі ці справи, щоб перевірити, на яких підставах їх закривали."

Вже наступного тижня Тейлор буде свідчити у справі про імпічмент Дональду Трампу перед Комітетом з розвідки Палати представників – перші відкриті слухання призначено на 13 листопада.

Нагадаємо, Палата представників США 24 вересня офіційно розпочала процедуру імпічменту президента Дональда Трампа. За словами голови нижньої палати Конгресу Ненсі Пелосі, своїми діями Трамп підриває національну безпеку Штатів і діяльність розвідки країни. Звинувачення Трампа стосується його міжнародної розмови з президентом України Володимиром Зеленським.

31 жовтня Палата представників у Конгресі США прийняла резолюцію, яка формалізує процедуру імпічменту президента Дональда Трампа. Голосування вирішувало, чи буде Конгрес продовжувати розслідування справи і як саме. Відтепер розслідування дій президента продовжать у відповідності з ухваленими в резолюції пунктами.

ТСН.uа розповідає, як саме буде відбуватися процедура імпічменту президента США.

Залиште свій коментар