Перейти до змісту
Трамп називає це "угодою століття", а арабські країни жорстоко критикують: як США планують владнати конфлікт між Ізраїлем та Палестиною
ТСН.ua
  • Кількість переглядів 5992

Американський президент обіцяє палестинцям 50 мільярдів доларів інвестицій.

Президент США Дональд Трамп 28 січня презентував свій "мирний план" для врегулювання багаторічного конфлікту між Ізраїлем та палестинцями, які не мають своєї міжнародно визнаної території та держави. У Білому домі доволі довго працювали над цим проєктом, а основним його автором вважають помічника Трампа та його зятя Джареда Кушнера.

Водночас, більшість експертів прогнозували, що план Трампа буде максимально проізраїльським та майже не враховуватиме інтересів Палестини, окрім формального визнання цієї держави. Арабські країни також жорстко розкритикували американський проєкт, а самі палестинці відкинули можливість втілення його у життя.

ТСН.ua розповідає, що запропонував Трамп для врегулювання ізраїльсько-палестинського конфлікту і як на нього відреагували у світі.

Історія конфлікту

Територіальний, а також культурний та релігійний конфлікт між Ізраїлем (євреями) та арабським світом почався ще від часів створення самої цієї держави. Після Другої Світової війни території історичної Палестини були підмандатними Великій Британії. Спочатку незалежність отримав емірат Трансйорданія, який згодом став країною Йорданією, а в іншій частині, за планом ООН, мало бути створено дві держави – арабську Палестину та єврейський Ізраїль. 1948 року за день до завершення британського мандату було проголошено незалежність держави Ізраїль. Водночас про створення Палестини так і не було оголошено, оскільки арабські країни не підтримали план ООН і одразу ж оголосили Ізраїлю війну. Головними у цій коаліції арабських країн були сусіди Ізраїлю – Єгипет та Йорданія.

Події 1948-1949 років в Ізраїлі називають війною за незалежність, за результатами якої євреї отримали трохи більше територій, аніж передбачалося, та досягли угоди про припинення вогню. У рамках цієї війни план ООН зазнав краху, оскільки на цих територіях відбулися масштабні переміщення євреїв та арабів з одних поселень до інших, а сам Ізраїль захопив території, які мали відходити Палестині.

1967 року арабські країни планували знову напасти на Ізраїль та стягували до його кордонів війська. Увесь цей час вони відкрито не визнавали незалежність єврейської держави та закликали до її знищення. Однак Ізраїль ухвалив рішення здійснити превентивну атаку, яка увійшла в історію як Шестиденна війна. Євреї здобули приголомшливу перемогу та захопили під свій контроль Синайський півострів, Сектор Гази, Західний берег річки Йордан, Східний Єрусалим та Голанські висоти.

ізраїльські війська у Секторі Гази
Associated Press
Ізраїльські війська у Секторі Гази під час війни 1967 року

У 1973 році Єгипет та Сирія знову вирішили напасти на Ізраїль. Це сталося у священний день єврейського календаря Йом-Кіпур, до чого ізраїльський уряд був не готовий. Однак військам Ізраїлю вдалося відбити атаку та вже почати наступ на ворожі території, після чого було укладено угоду про перемир’я.

Після трьох кровопролитних воєн арабські країни зрозуміли, що варто змінювати свою тактику трьох "ні" - ні миру з Ізраїлем, ні визнанню Ізраїлю та ні перемовинам з Ізраїлем. Першим здався Єгипет. 1977 року президент Єгипту Анвар Садат здійснив історичний візит до Ізраїлю, виступив перед парламентом країни та визнав право євреїв на власну державу. Під час укладення мирного договору Ізраїль віддав Єгипту Синайський півострів та погодився розпочати перемовини щодо Палестинської автономії. Інші арабські країни звинуватили Садата у зраді інтересів.

Садат виступає у парламенті Ізраїлю
Associated Press
Президент Єгипту Анвар Садат виступає у парламенті Ізраїлю

Однак 1994 року Йорданія також пішла на поступки та уклала з Ізраїлем мирну угоду і визнала його незалежність. Головні борці проти єврейської держави зрештою погодилися на їхнє існування на Близькому сході. 2002 року Ліга арабських держав (22 арабські країни) ухвалила рішення про те, що вона погоджується визнати незалежність Ізраїлю за певних умов. Для цього євреї мусять покинути території, які були захоплені під час Шестиденної війни, а також визнати незалежність Палестини на територіях Західного берегу річки Йордан та Сектору Гази зі столицею у Східному Єрусалимі.

Чергова спроба США помирити Ізраїль та Палестину та новий план Трампа

США як основний союзник Ізраїлю неодноразово намагалися бути посередником між євреями та арабами і врегулювати цей конфлікт. Чи не найближчим до цього був Білл Клінтон. У 1993 році за його посередництва в норвезькій столиці Осло лідери Ізраїлю та Палестини підписали домовленості, за якими була створена Палестинська національна автономія, яка фактично взяла під контроль західний берег річки Йордан та Сектор Гази. Протягом 5 років терористична "Організація визволення Палестини" мала припинити свою діяльністю та визнати Ізраїль. Однак ці угоди так і не були виконані.

Про підготовку власного плану Трамп повідомляв ще за кілька років до того і не скупився на компліменти, називаючи свій проєкт "угодою століття". Презентували його урочисто 28 січня, а до Білого дому із офіційним візитом прибув прем’єр-міністр Ізраїлю Біньямін Нетаньягу. Головним автором документа називають помічника Трампа та його зятя Джареда Кушнера, який займається близькосхідною політикою США.

Низка експертів ще до оприлюднення цього плану вважала, що проєкт буде максимально проізраїльським, враховуватиме саме його інтереси, тоді як палестинцям натомість буде запропоноване визнання їхньої незалежності та надання значних фінансів.

карта плану Трампа, інфографіка
ТСН.ua

За планом Трампа, палестинці отримають близько 70% територій Західного берегу річки Йордан, що навіть менше, ніж раніше пропонували президенти Білл Клінтон та Барак Обама. Водночас, міжнародна спільнота визнає суверенітет Ізраїлю над цим регіоном. Фактично, ці території Палестини стануть анклавом, з усіх боків оточеним Ізраїлем, оскільки єдиним можливим кордоном з іншими країнами може бути долина річки Йордан, однак Трамп також вважає, що вона має бути ізраїльською через "особливе значення" для безпеки єврейської держави.

Ще одним суперечливим питанням на користь Ізраїлю стане Єрусалим. Трамп пропонує світові визнати, що це місто є єдиною та неподільною столицею єврейської держави. Натомість Палестина може збудувати собі нову столицю у східному передмісті Єрусалима та назвати її Аль-Кудом (Єрусалим арабською). Також Трамп запевняє, що араби отримають вільний доступ до усіх священних місць на території Єрусалима. Це повністю задовольняє інтереси Ізраїлю, тоді як палестинці завжди вимагали поділу міста навпіл із доступом до священних місць та визнання Єрусалима столицею обох країн.

Інша частина Палестини буде розташована у Секторі Гази. Ця територія також повністю має перейти під контроль палестинців. Із територіями на Західному березі річки Йордан вона має бути з’єднана тунелем або естакадою над ізраїльськими територіями. Контроль над Сектором Гази дає Палестині вихід до моря, однак Трамп зазначає, що будівництво порту та навіть аеропорту там можливе лише через 5 років після укладення мирної угоди. До цього моменту Ізраїль дозволить Палестині користуватися двома своїми портами у містах Ашдода та Хайфа.

За втрату територій на Західному березі річки Йордан Трамп пропонує передати палестинцям кілька зон у пустелі Негев на півдні Ізраїлю. У цих зонах планується збудувати високотехнологічну промислову зону та нові поселення, а також здійснити сільськогосподарське освоєння.

Новоствореній державі Палестина буде заборонено мати власну армію. Її військовий захист візьме на себе Ізраїль. На думку Трампа, так буде краще для палестинців, оскільки їм не потрібно буде витрачати кошти на зброю та армію. Єдиною метою палестинських сил безпеки буде охорона правопорядку та боротьба із тероризмом. Водночас, Ізраїль матиме право блокувати постачання зброї до Палестини морем, а також зможе навіть ветувати міжнародні угоди, якщо вбачатиме в них загрозу своїй країні.

Для компенсації за низку територіальних та культурних втрат Трамп обіцяє Палестині 50 мільярдів доларів інвестицій. Близько 6,5 мільярда буде витрачено на розвиток транспортної інфраструктури, 3,3 мільярда – на державну службу, а ще 2,6 мільярда – на цифровізацію економіки. Трамп обіцяє, що в результаті інвестицій ВВП Палестини зросте вдвічі, буде створено мільйон робочих місць та значно знижена бідність. Фактично, він хоче створити із Палестини "близькосхідний Сингапур".

Важливою умовою реалізації цієї угоди є роззброєння організації ХАМАС, яка контролює Сектор Гази. Також має бути розпущене угруповання "Ісламський джихад".

Відео Мирний план із врегулювання конфлікту між Ізраїлем та Палестиною представив Дональд Трамп

Про це американський президент оголосив після перемов із ізраїльським прем'єром Беньяміном Нетаньягу у Білому Домі. Домовленість передбачає: визнання держави Палестина, Єрусалим як неподільну столицю Ізраїлю і дає йому владу над поселеннями на Західному березі річки Йордан. Ці питання вважалися спірними багато десятиліть.  

Мирний план із врегулювання конфлікту між Ізраїлем та Палестиною представив Дональд Трамп

Що кажуть про угоду в Ізраїлі та Палестині

Зважаючи на те, що ізраїльського прем’єра Біньяміна Нетаньягу навіть запросили до Білого дому на презентацію проєкту, Ізраїль погоджується на врегулювання ситуації із Палестиною за цим планом.

"Я згоден вести перемовини із палестинською стороною на базі цього мирного плану. Якщо палестинці готові до визнання Ізраїлю як єврейської держави, Ізраїль готовий до негайного початку переговорів про мир", - заявив він.

За словами Нетаньягу, запропонована Трампом "угода століття" "звертається до кореню конфлікту - необхідність визнання палестинцями Ізраїлю як єврейської держави". Він також подякував американському президенту за визнання ключових для Ізраїлю територій під його суверенітетом.

"Занадто багато мирних планів були лише тиском на Ізраїль з тим, щоб він покинув життєво важливі території, такі як Йорданська долина. Але ви, пане президенте, ви визнаєте, що у Ізраїлю повинен бути суверенітет над Йорданською долиною і в інших стратегічних зонах. Ізраїль поширить своє законодавство на Йорданську долину і на всі єврейські поселення в Юдеї і Самарії (ізраїльське визначення Західного берега річки Йордан – ред.), а також інші райони, які ваш план вказує як частини Ізраїлю і які США погодилися визнати частинами Ізраїлю", - додав Нетаньягу.

Водночас у Палестині одразу запевнили, що не визнають цього плану і планують розпочинати за ним мирне врегулювання. Палестинський лідер Махмуд Аббас навіть зателефонував очільнику організації ХАМАС Ісмаїлу Ханія та домовився про спільні кроки із протидії впровадженню "мирного плану" від Трампа.

"Єрусалим не продається, і ваша змова не пройде. Ми не дозволимо зневажати історичними правами палестинського народу, ми віддані державі Палестина зі столицею в Єрусалимі", - запевнив Аббас.

За його словами, усі подібні плани приречені на провал, оскільки вони ведуть до ліквідації палестинського суверенітету. Він також закликав палестинців об’єднатися та протистояти цій угоді.

"Ми відкидаємо" угоду століття. Наша позиція не змінилася за два роки, і сьогодні вона не зміниться: ми віддаємо пріоритет фронту опору, щоб зірвати ізраїльські плани, наша єдність покладе край несправедливості і окупації", - наголосив він.

Однак Аббас зазначив, що готовий до перемовин із Ізраїлем за посередництва "міжнародного квартету": Росії, США, Європейського союзу та ООН. Він також закликав відновити палестинську державу у кордонах 1967 року. "Ми віддані перемовинам на основі міжнародної законності, і ми не приймемо тільки Вашингтон як посередника мирного процесу на Близькому Сході", - пояснив він

Як відреагував світ на "угоду століття"

На Близькому Сході мусульманські країни на пропозицію Трампа відреагували різко негативно. Із найбільш нищівною критикою виступили в Ірані.

"Так звана "угода століття"- це просто проєкт мрії для збанкрутілого забудовника. Це жах для регіону і для світу. І, ми сподіваємося, це заклик до дії для всіх мусульман, які пішли хибним шляхом", - заявив голова МЗС Ірану Джавад Заріф.

Зі схожою позицією виступили також і в Туреччині. Навіть сам президент країни Реджеп Таїп Ердоган розкритикував "мирний план" Трампа. За його словами, така угода легалізує ізраїльську окупацію.

"Єрусалим не буде переданий Ізраїлю. Цей план не принесе мир, це спроба зробити все так, що справа закінчена. План щодо передання Єрусалима Ізраїлю в жодному разі неприйнятний. Цей план зводить нанівець всі права палестинців і легалізує ізраїльську окупацію", - пояснив він.

Значно стриманіше відреагували у Єгипті та Йорданії – головних противниках Ізраїлю, які зрештою погодилися на визнання єврейської держави та встановили з ними дипломатичні стосунки.

"Єгипет закликає обидві зацікавлені сторони ретельно вивчити американське бачення досягнення миру, з'ясувати всі його деталі і почати діалог для відновлення переговорів під егідою США", - йдеться в заяві МЗС Єгипту.

Там також заявили, що високо цінують зусилля США для вирішення ізраїльсько-палестинського конфлікту та досягнення миру в регіоні.

"Йорданія підтримує будь-які реальні зусилля із досягнення справедливого і повномасштабного миру, який приймуть народи, і підкреслює необхідність запуску серйозних прямих переговорів, які остаточно вирішать всі проблеми ... відповідно до загальноприйнятих принципів, арабської мирної ініціативи і міжнародних резолюцій", - повідомили у МЗС Йорданії. Водночас там запевнили, що вважають єдиним можливим вирішенням конфлікту співіснування двох держав на основі міжнародного права.

Чи не єдиною країною арабського світу, яка підтримала ініціативу Трампа, стала Саудівська Аравія. Там заявили, що підтримують "принцип" плану американського президента. Однак, за даними ЗМІ, король Салман після цього зателефонував Аббасу і запевнив того, що позиція його країни у палестинському питанні лишається незмінною.

У Росії ж відкрито не висловлюють своє ставлення до цієї угоди. Там уже кілька днів пояснюють, що "продовжують вивчати" цю ініціативу американського президента. 30 січня Нетаньягу був у Москві та зустрічався із Путіним, під час чого вони обговорювали "угоду століття".

Думки Європи із приводу плану Трампа розділилися. Наприклад, Австрія підтримала "угоду століття", а от Швеція заявила, що принципи цього плану не відповідають вимогам, які могли б врегулювати ситуацію. Підтримали такі заяви і у Німеччині.

Спільна ж позиція ЄС була доволі стриманою. "Європейський союз вивчить і оцінить висунуті пропозиції. Це буде зроблено на основі встановленої позиції ЄС та його твердої і єдиної прихильності узгодженим і життєздатним рішенням з двома державами, яка враховує законні сподівання як палестинців, так і ізраїльтян, з повагою до всіх відповідних Резолюцій ООН і узгоджених на міжнародному рівні параметрів", - сказав верховний представник ЄС із закордонних справ Жозеп Боррелл.

У Міністерстві закордонних справ України заявили, що прагнуть розвивати стабільні відносини з Ізраїлем та Палестиною, а врегулювання конфлікту між ними має відбутися за принципом співіснування двох держав. 

"Ми уважно вивчаємо і проводимо консультації з партнерами, передусім США, Ізраїлем та Палестиною, щодо плану і пропозицій, про які йдеться. Україна послідовно дотримується збалансованої та неупередженої позиції щодо близькосхідного мирного процесу, прагнучи розвивати стабільні й конструктивні відносини як з Ізраїлем, так і з арабськими державами регіону, включаючи Палестину", - пояснили в Міністерстві. Там також зазначили, що мир між країнами можна відновити лише шляхом взаємних поступок з обох сторін під час перемовин. 

Олексій Ярмоленко