"Маріонетка Путіна" Трамп проти "брехуна" Байдена: як дебати у США оцінили українські та американські експерти

Дата публікації
Поділитись:
WhatsApp
Viber
"Маріонетка Путіна" Трамп проти "брехуна" Байдена: як дебати у США оцінили українські та американські експерти

ТСН.ua

Дебати кандидатів у президенти США тривали півтори години й охопили шість тем.

Перші дебати кандидатів у президенти Сполучених Штатів — чинного президента Дональда Трампа і колишнього віцепрезидента Джо Байдена — позаду. Запекла суперечка, яку модерував ведучий Fox News Кріс Воллес, тривала півтори години. Розмова охопила шість тем, на кожну було по 15 хвилин, на відповіді кандидатів — по 2 хвилини. За цей час було все: і емоції, і образи, і навіть груба лайка.

Поки кандидати готуються до другого раунду дебатів, які відбудуться 15 жовтня в Маямі, ТСН.ua зібрав найгучніші заяви першого раунду та думки експертів про те, хто ж переміг у цьому словесному двобої. 

Історія питання

За традицією американських виборів, дебати між кандидатами в президенти відбуваються у чотири раунди: три між ними особисто, та ще один — на рівні кандидатів у віцепрезиденти. Нерідко дебати не просто вирішують перебіг виборчої кампанії, а й навіть змінюють історію. 

Такими стали перші в історії американських виборів теледебати між віцепрезидентом Річардом Ніксоном і кандидатом від республіканців, сенатором Джоном Кеннеді 26 вересня 1960 року, які подивилися 66 млн глядачів. І вперше зовнішній вигляд кандидатів переважив зміст розмови. Ніксон, який, за соцопитуванням, випереджав Кеннеді, був готовий саме до словесної дуелі. Проте напередодні він травмував коліно, за час лікування сильно схуд і костюм у день дебатів на ньому дуже висів. До того ж, він відмовився від гриму, тому мав поганий вигляд у кадрі й дуже пітнів. Саме це й вирішило вибір на користь Джона Кеннеді. 

Від тих історичних дебатів минуло 60 років. За цей час змінилося все: і подача, і форма, й навіть зміст. До того ж, саме обрання Дональда Трампа у 2016-му продемонструвало запит на несистемних політиків, до яких, власне, і належить 45-й президент США. За місяць до перших дебатів Трамп закликав Байдена здати аналізи на наркотики. Проте, до здавання справжніх зразків медикам, на відміну від торішніх виборів в Україні, справа так і не дійшла. Але передбачити те, що Трамп намагатиметься перетворити серйозні дебати на шоу, Байден міг. Проте чомусь цього не зробив. 

"Проблема в тому, що у дебатах брав участь тільки Байден. А Трамп брав участь у розважальному і малозмістовному реаліті-шоу. Найкращу оцінку першому раунду дадуть американські виборці, та сумніваюсь, що він якимось чином серйозно вплине на перебіг кампанії. Може бути короткостроковий ефект у рейтингах на користь одного з кандидатів, але не думаю, що принаймні цей раунд матиме вплив на фінальний результат. Те, що однозначно вдалося Трампу — вивести Байдена з рівноваги й спровокувати на образливі ремарки на адресу нинішнього президента, що не обов'язково позитивно буде оцінено виборцем Байдена. Те, що вдалося Байдену — досить чітко прокомунікувати чи не найбільш програшну для Трампа сьогодні тему, пов’язану з тим, як нинішній президент дає собі раду з COVID-19. Проти Трампа зіграло також його небажання підтвердити, що він визнає вибори (Трамп неодноразово обурювався з приводу голосування поштою. — Авт.)", — прокоментувала ТСН.ua директорка Центру "Нова Європа" Альона Гетьманчук. 

Топ-5 гучних заяв Трампа:

За 47 місяців я зробив більше, ніж ви (Байден. — Авт.) за 47 років

Гантера (сина Байдена. — Авт.) вигнали з військової служби. У нього не було роботи, поки ви не стали віцепрезидентом. Він заробив купу грошей в Україні, Китаї, Москві…

Це ти, Джо, брехун

Ніколи не використовуйте слово "розумний". У вас немає нічого розумного

Подивіться на законопроєкт про злочини 1994 року, де ви називали афроамериканців "суперхижаками". Вони цього ніколи не забували

Топ-5 гучних заяв Байдена:

Ти замовкнеш, чоловіче? Це так не по-президентськи

З цим, вибачте, клоуном, важко і слово сказати

Всі знають, що він (Трамп. — Авт.) брехун

Під керівництвом цього президента ми стали слабшими, біднішими, жорстокішими та більш розділеними

Він (Трамп. — Авт.) — маріонетка Путіна. Він досі навіть відмовляється сказати Путіну щось про винагороду за голови американських солдатів

Хаос і образи: між Джо Байденом і Дональдом Трампом відбулися перші дебати

Хаос і образи: між Джо Байденом і Дональдом Трампом відбулися перші дебати

Перший раунд дебатів між Дональдом Трампом і Джо Байденом 29 вересня дуже нагадував дебати на НСК "Олімпійському" між п’ятим президентом Петром Порошенком і чинним президентом Володимиром Зеленським. Трамп хотів влаштувати шоу і в нього це вийшло. Інтернет-опитування показують, що у перших дебатах перевага на боці Дональда Трампа. Але результати більш ґрунтовних опитувань ще попереду. Проте, на думку експертів, у цьому першому двобої не виграв ніхто. 

"Це була заявка позицій і зміна певних правил гри. Говорити про перевагу треба хоча б після наступних дебатів, де  обговорюватимуть, зокрема, зовнішню політику. А от опитування глядачів одного з американських центрів показало, що у майже 69% головне відчуття після дебатів — це роздратування. Так, і досі з року в рік дебати ставали емоційнішими, додавалося більше шоу. Але насамперед кандидати намагалися донести свою позицію. Вони дуже рідко один одного перебивали. А такого відвертого трешу, який собі дозволяв Трамп, ще не було. З одного боку, він зіграв на свою аудиторію, які люблять його "крейзі" твіти. Та помірковані виборці серед республіканців почали говорити про те, що це не поведінка президента. Повага до опонентів в політичній культурі Америки все ж важлива", — зазначила у коментарі ТСН.ua членкиня правління Ради зовнішньої політики "Українська призма" Ганна Шелест. 

Що думають американські експерти?  

Американські експерти також схильні вважати, що під час першого раунду дебатів із Джо Байденом, Дональд Трамп показав себе не з найкращого боку. За словами афілійованого старшого наукового співробітника Інституту Маккейна Девіда Крамера, ці дебати стали для США відображенням сорому.

"Президент, який бореться за переобрання, поводиться, як найгірший хуліган. Він неодноразово брехав (фактчекінг американських ЗМІ це підтверджує. — Авт.) і перебивав (Байдена. — Авт.), відмовився засуджувати білих супрематистів (ідеологів білого расизму. — Авт.) або зобов'язатися прийняти результати виборів. Це було страшно. Байден зробив пристойну роботу, та інколи, і це зрозуміло, хвилювався. Напади Трампа на сина Байдена — Гантера були ганебними. Понад 200 тис. американців загинули від COVID-19 під "наглядом" Трампа, і, схоже, йому все одно. Байден намагався показати повернення до порядності. Трамп показав, що для цієї країни означатимуть ще 4 роки. Не думаю, що Дональд Трамп здобув нових виборців, і, можливо, переконав деяких невизначених виборців вибрати Байдена. Це була жахлива ніч для Трампа й Америки", — каже ТСН.ua Девід Крамер. 

Ексзаступник міністра оборони США Майк Карпентер вважає, що Джо Байден запропонував чітке бачення того, як він боротиметься з пандемією коронавірусу, зі зміною клімату та як перезапустити економіку.  

"Трамп, навпаки, ображав, постійно перебивав модератора та свого опонента, і говорив дуже мало суті. Найбільш приголомшливий момент у дебатах стався тоді, коли Трамп відмовився засуджувати неонацистів і фактично закликав їх "стояти в стороні". Трамп також намагався помилково припустити, що вибори будуть сфальсифіковані. Це смішне твердження чинного президента, який побоюється, що він програє", — коментує ТСН.ua Майк Карпентер. 

Колишній посол США в Україні Джон Гербст називає першу словесну дуель кандидатів в президенти досить бурхливою, також наголошуючи, що Трамп регулярно перебивав Байдена, який рідше відповідав взаємністю. 

"Байден, називаючи ім’я Трампа, також вдавався до образ. Кожен намагався тиснути на конкретні точки, де в опонента майже немає досягнень і результатів. А модератор Кріс Воллес безуспішно намагався керувати дискусією. Обидва кандидати уникали гострих запитань модератора. Байден не відповів на питання про заклик до мерів і губернаторів-демократів щодо більш рішучих дій проти заворушень (під час недавніх протестів. — Авт.). Трамп відмовився від прямого засудження насильства з боку правих. Байден, можливо, вийшов із дебатів із незначними перевагами, оскільки його виступ явно підірвав лозунги передвиборчої кампанії Трампа про те, що Байден не має енергії чи інтелекту для президентського крісла", — сказав ТСН.ua Джон Гербст. 

Коли наступні дебати? 

Наступний раунд дебатів відбудеться 7 жовтня у Солт-Лейк-Сіті (штат Юта) між майбутніми віцепрезидентами кандидатів — чинним Майком Пенсом і Камалою Гарріс від демократів. 

Два раунди запеклих дебатів безпосередньо між Дональдом Трампом та Джо Байденом очікуються 15 жовтня у Маямі (Флорида) та 22 жовтня у Нешвіллі (Теннессі). 

На всі дебати відводиться 90 хвилин. Початок традиційно о 21:00 за місцевим часом (за Києвом це 04:00 ранку). 

Нагадаємо, президентські вибори у США відбудуться 3 листопада. Кандидат від республіканців — чинний президент Дональд Трамп, від демократів — колишній віцепрезидент Джо Байден. 

Наступна публікація