Трамп змінив курс "Доріана" і "спрямував" його на Алабаму - з президента всі кепкують, а він відбивається котиками
  • Кількість переглядів 1731

Як висловлювання Дональда Трампа призвели до національного скандалу та появи численних мемів.

Минулого тижня Багамськими островами та узбережжям США прокотився потужний ураган Доріан. Він призвів не лише до масштабних руйнувань та близько 50 смертей, а й до масштабного скандалу.

У центрі останнього опинилися Дональд Трамп, Національне управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA) та вчені-метеорологи.

Так, протягом тижня Дональд Трамп намагався довести, попри зовсім інші прогнози метеорологів, що стихія зачепить Алабаму. І навіть домалював офіційну мапу NOAA, щоб "скоригувати" курс урагана у потрібному напрямку. Як усе відбувалося – читайте у матеріалі ТСН.ua.

Як Дональд Трамп скоригував курс Доріана

США знали про те, що ураган Доріан ймовірно, уразить частину території країни, ще задовго до того, як стихія дійшла до Багамських островів. 30 серпня NHC опублікувало прогноз імовірної траєкторії Доріана, заснований на інформації, наявній на той момент.

Відповідно до нього, ураган, імовірно, міг насунутися на Флориду, а регіонами, яким він міг потенційно завдати шкоди, називалися Джорджія та Північна Кароліна. У неділю, 1 вересня, прогноз дещо змінився – у оновленому повідомленні NHC зазначалося, що траєкторія "Доріана" змістилася на північ. Це означало, що шторм не накриє навіть Флориду.

Проте прогноз чинного очільника США, Дональда Трампа, опублікований того ж дня, що й коригована траєкторія NHC, суттєво відрізнявся він усіх інших наявних на момент публікації допису.

"На додачу до Флориди, Південна та Північна Кароліни, Джорджія та Алабама, ймовірно, постраждають (набагато) сильніше, ніж очікувалося", - йшлося у твіті Дональда Трампа.

Попри те, що штат Алабама справді вказувався як можливий регіон ураження двома днями раніше у прогнозі Національного управління океанічних і атмосферних досліджень (NOAA), у ньому зазначалося, що ураган Доріан може завдати шкоди лише невеличкій частині південно-східної Алабами. Метеорологи поквапилися вказати на неточність.

Так, через 20 хвилин після появи твіта президента Національна погодна служба Бірмінгема написала на своїй сторінці у Twitter повідомлення-спростування.

"Алабама жодним чином НЕ постраждає від Доріана. Ми повторюємо, ураган Доріан жодним чином не завдасть шкоди Алабамі. Система буревію перебуватиме занадто далеко на схід".

Проте очільник США повторив запевнення у тому, що буревій уразить Алабаму, репортерам. 

"Схоже на те, що Доріан побуває у Алабамі. Проте, можливо, він ще змінить свій курс, і знову повернеться до Флориди", - розповів Трамп медійникам у Білому домі.

Подібну тезу американський президент виголосив й під час брифінгу Федерального агентства з управління у надзвичайних ситуаціях.

"Ураган може уразити невелику частину великого місця, відомого як Алабама. Щонайменше, там очікуються дуже потужні пориви вітру. Можливо, й дещо більше. Ця інформація щойно з'явилася. Всьому виною розмір – ми маємо справу з буревієм. Тож, алабамці, будь ласка, бережіться", - розповів американський президент.

"Фейкові новини" та домальована мапа

Медійники швидко перевірили історію і зазначили, що вказана Трампом інформація про Алабаму є неправдивою. Так, репортер ABC News у Білому Домі Джон Карл заявив, що очільник США "викривив можливу траєкторію шторму".

Прокоментувала це й медійниця The New York Times Кеті Роджерс, зазначивши, що подібна поведінка доводить те, що Трамп ставиться до президентства як до реаліті-шоу. Дональд Трамп сприйняв критику не надто позитивно.

"Такий фальшивий репортаж щодо урагану від легковажного репортера @jonkarl з @ABCWorldNews. Я вчора розповів на FEMA, що водночас з Флоридою, Джорджією, Південною Кароліною та Північною Кароліною, постраждати може й Алабама, що БУЛО правдою. Вони зробили велику справу з цього приводу, коли насправді, відповідно до первинного сценарію, Алабама справді могла постраждати. Завжди добре бути готовим! Проте фейковим новинам цікаво тільки принижувати когось. У сюжеті навіть повністю не прозвучала моя фраза. Погані люди", - написав очільник США у своєму акаунті 2 вересня.  

А вже 4 вересня Дональд Трамп протягом зустрічі у Овальному офісі продемонстрував офіційну мапу NOAA за 29 серпня на підтримку своїх слів – проте у Мережі помітили, що вона була відредагована вручну за допомогою маркера, який американці ще називають Sharpie – після незначних маніпуляцій первинна прогнозована зона ураження буревію включила у себе частину Алабами.

Пізніше президент США також оприлюднив мапу Районного управління водними ресурсами Південної Флориди, датовану 28 серпня, на якій зазначається, що ураган може сягнути Алабами. Примітно однак, що пізніше організація зазначила у коментарі CNN, що виробляє "сотні" подібних мап щодня, і що вони оновлюються кожні п'ятнадцять хвилин.

Реакція соцмереж

Небажання Дональда Трампа визначити власну провину і його маніпуляції з мапою призвели до появи багатьох мемів та загалом бурхливої реакції у соцмережах та медіа. У Twitter навіть з'явилися хештеги #SharpieGate та #TrumpSharpie. Під ними користувачі Мережі почали домальовувати чорним на різноманітних світлинах об'єкти, людей та навіть тварин.

"У президента новий песик. Це шарпей", - підписав фото Трампа з намальованим собакою користувач Jan Stansen, використовуючи гру слів (з англійської Sharpie – чорний маркер).

А Caled Hull приєднав на мапі чорним маркером Гренландію до території США, натякаючи на інший скандал з Трампом, що недавно сколихнув світ – тоді американський президент поклав око на найбільший острів у світі і хотів його викупити.

Користувач Twitter, що має нік Jesus Chrycler, своєю чергою, опублікував світлину, на якій Меланія Трамп "має" власну парасольку під час дощової прогулянки.

DBaden за допомогою чорного маркера домалював паркан на кордоні з Мексикою, який Трамп тривалий час погрожував побудувати.

Примітно, що факт мапінуляцій із представленою у Овальною офісі мапою мимоволі підтвердив спікер Білого Дому Гоган Гідлі.

"Спостерігати, як засоби масової інформації здіймають галас через позначку чорним маркером на мапі було б весело, якби не так сумно. Єдине, що по-справжньому має значення – це смертоносний ураган, що рухається уверх вздовж узбережжя, і унаслідок якого можуть постраждати десятки мільйонів американців", - написав він.

Проте, хто саме домалював прогноз, у дописі не зазначалося. Сам Трамп у відповідь на шквал критики у медіа опублікував дивне відео з котом-CNN, шо розгублено спостерігає тим, як лазер рухається на мапі з домальованою Алабамою.

Дії Трампа призвели й до появи багатьох сатиричних відео. Так, Сет Меєрс, ведучий Late Night Show випустив сатиричне відео під назвою "Трамп продовжує брехати про Алабаму". Подібний сюжет під назвою "Трамп вважає нас усіх за ідіотів" опублікував також й Джиммі Кіммел.

Вони висміювали використання Трампом відредагованої вручну мапи та застарілих публікацій метеорологічних сервісів, пригадуючи й попередні неточності у висловлювань очільника США. А Кіммел у Twitter навіть написав, що здається, "ніби Трампу дуже хочеться, щоб Доріан вдарив по Алабамі".

Чому учені образилися на NOAA

Вогню у скандал із Трампом і ураганом Доріан долили також й NOAA. У п'ятницю, 6 вересня, агентство раптово відхрестилося від Національної погодної служби Бірмінгема, яка від самого початку заперечила слова Трампа про те, що буревій зачепить Алабаму..

Так, у релізі, автором якого є анонімний "спікер" агентства зазначалося,  що NWS Бірмінгема "говорила в абсолютних показниках, що не відповідали ймовірності кращих прогнозних продуктів, доступних на той момент".

І хоча, як зазначається у матеріалі Business Insider, NOAA прийняли сторону Трампа під тиском (президент нібито особисто наказав Адміралу берегової охорони його підтримати) це все одно сколихнуло бурхливу реакцію серед метеорологів та членів Організації працівників Національної погодної служби (NWSEO).

"Ніколи раніше менеджмент NOAA не підводив так сильно своїх працівників", - зазначив Дейн Біс Ден Собієн, президент Національної організації працівників погодних служб.

Він наголосив, що працівники NOAA "ризикують життям та залітають усередину ураганів, щоб створити прогнози, які рятують життя".

Поведінку сучасного керівництва організації та випущений реліз він назвав "огидним та недоброзичливим".  

На підтримку працівників погодних служб випустило заяву й Американське метеорологічне товариство.

"AMS вважає, що критика бюро прогнозування в Бірмінгемі є необґрунтованою; швидше їх слід було б похвалити за їхні швидкі дії, засновані на науці, та чітке повідомлення про відсутність загрози для громадян Алабами", - йдеться в повідомленні.

Осуд висловили також і колишні очільники NOAA.

"Це виглядає як класичне політично мотивоване заплутування, метою якого є виправдати неточні заяви, зроблені босом. По-справжньому сумно бачити політичних посадових осіб, які підривають чудову роботу, що рятує життя,  талановитих та відданих працівників NOAA," - зазначила Джейн Лубченко, що була адміністраторкою NOAA за часів Обами, передає The Washington Post.

Погодився з нею й Девід Тітлі, що був оперативним директором NOAA протягом 2012-2013 років.

"Мабуть, це найтемніший день для керівництва NOAA. Не знаю, як вони коли-небудь знову зможуть поглянути в очі своїм працівникам. Моральне боягузтво", - написав він у Twitter.

А Маршад Шеперд, колишній президент Американської спільноти метеорологів назвав подібну готовність NOAA підлаштовуватися під бажання влади "небезпечною".

Відео Як буревій "Доріан" перетворився на серіал-катастрофу для Америки та світу

43 загиблих, більше шести тисяч зниклих безвісти, епідемія холери - з цим Багамські острови залишив ураган "Доріан". Стільки ж шкоди він міг завдати і США, але в останню мить пройшов повз.  

Як буревій "Доріан" перетворився на серіал-катастрофу для Америки та світу

 

Залиште свій коментар