Трансферт влади: як за два дні Казахстан отримав нового президента, а його столиця - нову назву
  • Кількість коментарів 2
  • Кількість переглядів 13158

19 березня Назарбаєв оголосив про відставку з поста глави Казахстану.

19 березня президент Казахстану Нурсултан Назарбаєв заявив, що йде у відставку. Країною він почав керувати ще за часів Радянського Союзу і загалом очолював її протягом майже 30 років. Рішення для багатьох стало несподіваним, втім існує кілька чинників, які свідчать, що підґрунтя для його ухвалення готувався не перший місяць. 

Наприклад, Назарбаєв залишиться главою Ради безпеки Республіки. При чому - довічно. Ще у травні минулого року парламент Казахстану ухвалив відповідний закон, яким дозволяється Назарбаєву довічно очолювати цей орган. Крім того, він залишається керувати партією "Нур Отан" ("Світло Вітчизни"), що контролює 91,5% місць у Мажилісі Казахстану (нижньої палати парламенту), та є членом Конституційної ради - державним органом, що займається монопольним тлумаченням положень конституції. 

До речі, саме висновок Конституційного суду і дозволив Назарбаєву достроково піти у відставку. У Конституції республіки називається чотири причини за яких президент може піти на відпочинок не дочекавшись завершення каденції: у разі, якщо він помирає; парламент достроково звільняє його з посади "за стійкою нездатністю здійснювати свої обов'язки через хворобу"; парламент відстороняє його за державну зраду; обрано нового президента. Ніби-то жоден з пунктів не відповідає поточним реаліям і обставинам, за яких Назарбаєв міг би заздалегідь покинути свій пост.

Втім, у лютому цього року він звернувся до Конституційної ради, щоб з'ясувати, чи має президент право на відставку за власним бажанням. Конституційний рада вирішила, що в Конституції немає повного переліку підстав дострокового припинення повноважень президента, мовляв, "президент теж людина і у нього є право на свободу праці, вільний вибір роду діяльності і професії". Саме після цього тлумачення у президента країни з'явилося право на відставку.

Вочевидь Назарбаєв не йде з політики повністю - він лише відходить у тінь для того, щоб здійснити трансферт влади, так би мовити дати дорогу молодим. Він про це й казав у своєму зверненні до народу: "Як засновник незалежної казахстанської держави вбачаю свою майбутню задачу в забезпеченні приходу до влади нового покоління керівників, які будуть продовжувати започатковані у країні перетворення".

До виборів, що мають відбутися вже наступного року, виконувати обов'язки президента Казахстану буде спікер Сенату Касим-Жомарт Токаєв (докладніше з його біографією можна ознайомитись за посиланням). Він досвідчений дипломат, більшу частину кар'єри провів у стінах МЗС, був заступником генерального секретаря ООН, тричі очолював МЗС, а останні роки був спікером парламенту - фактично обіймав другу за значенням у державі посаду.

Проте Токаєв фігура перехідна. Наразі найбільш вірогідним наступником Назарбаєва на посаді президента Казахстану називають його старшу дочку, 55-річну Даригу Назарбаєву. Вже наступного дня від відставки батька її було призначено спікером парламенту. У пострадянських країнах Середньої Азії це є доволі поширеною практикою, коли лідери намагаються призначити своїм наступником когось із власної сім’ї. Фактично контроль над країною залишається за Назарбаєвим і його родиною.

ВідеоСтарша донька колишнього президента Казахстану стала спікером парламенту

Даризі Назарбаєвій пророкують й перемогу на наступних виборах очільника країни, які відбудуться за рік. А до того часу Казахстаном керуватиме КасИм-ЖомАрт Токаєв. Політик, який раніше очолював парламент, вже склав присягу президента.  

Старша донька колишнього президента Казахстану стала спікером парламенту

На думку експертів, кандидатура Дариги не надто охоче сприймається в Кремлі, зокрема, саме для цього Назарбаєв возив її до США на зустріч із президентом Дональдом Трампом. У Кремлі своєю чергою відкидають вплив Володимира Путіна на внутрішню політику сусідньої країни. "Ні, Нурсултан (Назарбаєв) не радився, і, безумовно, про це не могло бути й мови. Але, зрозуміло, він вважав за можливе і необхідне поінформувати президента Росії про те, що стало, скажімо так, надбанням громадськості буквально через кілька годин після розмови", - розповів прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков.

Іншим ймовірним кандидатом на пост президента називають й племінника Назарбаєва - 40-річного Самата Абіша. Він має бездоганну репутацію, є ставлеником казахських спецслужб і може забезпечити повне правонаступництво курсу Назарбаєва.

Водночас, відставка Назарбаєва Кремль не засмутила. Перед резонансним оголошенням, казахський лідер провів телефонні бесіди з лідерами п'яти країн - Вірменії, Білорусі, Киргизстану, Узбекистану і Росії. Формулювання "висловив жаль" відсутня тільки в бесіді з президентом РФ Володимиром Путіним.

Україна своєю чергою на офіційному рівні жодним чином на події останніх днів у Казахстані не відреагувала - лідери країни з цього приводу офіційних заяв не робили.

Тим часом у Казахстані миттєво перейменували столицю країни - вже вп'яте за останні 60 років. Астана відтепер носитиме назву на честь колишнього першого президента - Нурсултан. Парламент ухвалив це рішення без проведення будь-якого референдуму, за пропозицією Токаєва. 

"Вважаю за необхідне увічнити ім'я нашого великого сучасника, першого президента Республіки Казахстан Нурсултана Назарбаєва таким способом: наша столиця повинна носити ім'я нашого президента і називатися Нурсултан", - сказав Токаєв. Окрім цього, він виступив з ініціативою назвати центральні вулиці міст обласних центрів республіки ім'ям Назарбаєва.

ВідеоЗа ініціативи нового президента Казахстану, столицю країни перейменували на Нурсултан

Тепер не Астана, а Нурсултан. Із такою ініціативою виступив уже новий очільник держави Касим-Жомарт Токаєв. Також іменем Назарбаєва він пропонує назвати вулиці всіх обласних центрів. До вступу на посаду президента Токаєв очолював парламент. Тепер крісло спікера посіла старша дочка Назарбаєва – Дарига.  

За ініціативи нового президента Казахстану, столицю країни перейменували на Нурсултан

Залиште свій коментар