Туреччина погрожує Вашингтону

Прем'єр Туреччини попередив США, що ухвалення конгресом резолюції щодо факту геноциду вірмен позначиться на двосторонніх відносинах.

Прем'єр Туреччини Таїп Ердоган попередив Вашингтон, що можливе ухвалення конгресом США резолюції з визнанням факту геноциду вірмен в Османській імперії вкрай негативно позначиться на двосторонніх відносинах.

"Це питання почало переходити межі терпіння нашого народу. Якщо Туреччина зазнає від цього (ухвалення резолюції) збитків, то наші опоненти втратять вдесятеро більше. Це слід засвоїти всім", - заявив Ердоган, виступаючи у вівторок в парламенті.

"Ми нічого не забули. Нам ні в чому соромитися перед історією. Ми відкрили свої архіви. Хай це зробить Вірменія", - додав турецький прем'єр. Він закликав займатися розслідуванням істориків, а не політиків трагічних подій в Османській імперії в роки Першої світової війни.

"Хай цим займаються історики, правознавці і створюють комісії. Без них (комісій) ніхто не має права звинувачувати і судити Туреччину, зокрема її історію", - підкреслив Ердоган.

Минулої середи комітет з міжнародних питань конгресу США прийняв резолюцію з визнанням факту геноциду вірмен в Османській імперії. У відповідь на це Туреччина оголосила про відкликання "для консультацій" свого посла у Вашингтоні Набі Шенсоя, а главком ВМС країни адмірал флоту Метін Атач і держміністр Кюршад Тюзмен відмінили свої візити в США. Крім того, за рішенням Анкари було також відмінено заплановане на кінець жовтня засідання в США турецько-американської ділової ради.

Резолюція, яку в листопаді належить прийняти конгресу, була схвалена комітетом у міжнародних справах, не дивлячись на заперечення президента США Джорджа Буша. Він висловив думку, що ухвалення документа може погіршити американсько-турецькі відносини.

Аналогічну точку зору висловив президент Туреччини Абдуллах Гюль. За інформацією телекомпанії CNN-Turk, МЗС Туреччини вже підготував план можливих санкцій щодо США, який буде обговорений на зустрічі президента країни з главою МЗС Алі Бабаджаном. Подробиці цього документа не повідомляються.

Ситуацію, що склалася в двосторонніх відносинах, в середу обговорить парламент Туреччини. За підсумками її розгляду, як очікується, буде прийнято спеціальну заяву на адресу США. Офіційна Анкара відмовляється визнавати факт геноциду вірмен в Османській імперії в роки Першої світової війни, коли загинули близько 1,5 мільйонів людей. Вона вкрай хворобливо реагує на тиск з цього питання з боку Заходу.

Минулого року після ухвалення в парламенті Франції "вірменської резолюції" Туреччина заморозила відносини з цією країною у військовій галузі.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: