Туреччина провела референдум

У Туреччині відбувся референдум щодо конституційної реформи. Скоріше за все, у країні введуть прямі вибори президента.

У Туреччині сьогодні, 21 жовтня, відбувся загальнонаціональний референдум щодо конституційної реформи, яка передбачає введення інституту прямих виборів президента. 

До списків для голосування було внесено 42,7 мільйона громадян 70-мільйонної країни, для яких відкрито 134 тисяч 700 дільниць для голосування. 

На відміну від правлячої Партії справедливості та розвитку (ПСР) прем'єра Таїпа Ердогана, яка закликає проголосувати за конституційну реформу, опозиція виступає проти неї. Основна опозиційна Народно-республіканська партія (НРП) виступає за бойкот референдуму. 

Місцеве законодавство передбачає грошовий штраф 15 доларів за неучасть у референдумі. Спостерігачі раніше не виключали низької явки на референдумі. В той же час вони сходяться на думці, що його результат буде позитивним. 

Висловлюються також думки, що опозиція може оспорити результати голосування в конституційному суді країни. 

Поправки до Основного Закону передбачають прямі вибори президента на п'ять років із можливістю переобрання ще на один термін (у даний час парламент обирає главу держави на сім років), проведення президентських виборів у два тури, скорочення терміну повноважень законодавчих зборів із нинішніх п'яти років до чотирьох, а також зміну діючого кворуму в парламенті. 

Відповідно до поправок, кворум у 550-місному меджлісі визначено в одну третину голосів (184). За нині діючим регламентом, кворум становить конституційну більшість або дві третини голосів (367). 

Саме через відсутність кворуму голосування в парламенті в першому турі президентських виборів, що відбулося 27 квітня, було скасовано конституційним судом. Згодом це стало причиною для проведення дострокових парламентських виборів і нових президентських виборів, що відбулися в липні та серпні. 

Пакет поправок до конституції щодо прямих виборів президента було прийнято турецьким парламентом 10 травня після того, як конституційний суд країни визнав недійсними президентські вибори. 

Відразу після ухвалення законопроект було направлено на затвердження тодішньому президенту Ахмету Недждету Сезеру, проте той 25 травня наклав на документ вето як на такий, що суперечить Конституції. 

Турецький парламент 31 травня повторно схвалив поправки в первинному варіанті й направив їх на затвердження главі держави. 15 червня А.Сезер відхилив законопроект удруге, опротестував у конституційному суді й виніс на референдум. 

Вища судова інстанція Туреччини, в свою чергу, схвалила пакет конституційних поправок 5 липня.

Наразі референдум уже відбувся. Його остаточні підсумки Центрвиборчком Туреччини оприлюднить протягом декількох днів. 

їСтаном на цю годину підраховано 75% голосів, повідомляє телекомпанія NTV. 

За даними телекомпанії, в результаті підрахунків з'ясувалося, що за внесення поправок в Конституцію, що передбачають введення інституту прямих президентських виборів, проголосували 70% громадян країни, і близько 30% висловилися проти. 

Явка виборців на референдумі була достатньо низькою. У ньому, за попередніми даними, взяли участь 26% громадян із списків, внесених для голосування.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: