Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Туреччина стала доступнішою для українців унаслідок фінансової кризи останніх днів

На туристів там чекають, а за долар тепер можна купити вдвічі більше, ніж торік.

Криза в Туреччині може призвести до негативних економічних процесів і Україну. Стрімке падіння турецької ліри буквально за два тижні стало шоком для бізнесу всередині країни та в регіоні в цілому, йдеться в сюжеті ТСН.Тиждень.

Проблеми в турецькій економіці виникли ще на початку року і відтоді національна грошова одиниця здешевшала майже вдвічі. Спусковим гачком різкого знецінення грошей впродовж двох останніх тижнів стали сварка з Америкою. США запровадили різкі санкції, але гнів накопичували давно. Анкара вперто дражнила свого головного союзника в НАТО окремою позицією щодо Сирії, закупівлею військової техніки у Росії і арештом  американського пастора Ендрю Брансона. Протестанський священник став останньою краплею для Білого Дому. Санкції одразу обвалили курс ліри і поставили турецьку економіку на межу краху. Уряд почав відчайдушні спроби порятунку. А президент Ердоган - пропагадистську кампанію. 

ВідеоУряд Туреччини зміг стабілізувати курс ліри та зберегти гаманці туристів

Стрімке падіння турецької ліри буквально за два тижні стало шоком для бізнесу всередині країни і в регіоні в цілому. Економісти заговорили про загрозу дефолту для Туреччини і ланцюгової реакції далі щонайменше на два континенти. ТСН вирішила дослідити, чи варто українцям вірити в прогнози та як це вплине на гаманці туристів. 

Уряд Туреччини зміг стабілізувати курс ліри та зберегти гаманці туристів

Картинки демонстративного спалювання доларів, може, й допомогли заспокоїти населення, але скоріше за все, на це вплинув масований викид на ринок золотовалютних резервів країни. Але у кожного гаманця є дно, тож як довго триватиме затишшя – невідомо. На вулицях Стамбула жодної кризи не відчувається, турки спокійно відпочивають у ресторанчиках, а туристи купують смачний гранатовий фреш просто неба. Втім, і громадяни, і бізнес не приховують сильного удару по своїй кишені. На величезному ринку електроніки тихо – торгівля зупинилася, продавці вичікують розвитку подій. "Зараз ми нічого не продаємо, бо невідомо, який курс валют буде завтра. Хто хоче втрачати прибутки?", - пояснюють торговці.

Протилежна ситуація в магазинах одягу й текстилю, що торгують товаром місцевого виробництва. Такий одяг одразу став дешевим, насамперед для туристів. "Сама ситуація з лірою стала для нас цілковитою несподіванкою, сенсацією. Однак, бачте, туристів і покупців стало більше, наші продажі різко зросли і сподіваюся, що це продовжиться", - кажуть там. Туризм – одна з головних галузей турецької економіки, тому уряд береже її, як зіницю ока. Десятки тисяч туристів з України приїздять на турецькі курорти, привозячи сюди валюту, і всі експерти запевняють, що хвилюватися їм нема чого. "Для наших людей, котрі приїздитимуть, вартість випитої чашки кави буде дешевше, ніж було місяць тому", - пояснюють цю вигоду обізнані співгромадяни.

На туристів орієнтується й Узгур, що продає елітний рахат-лукум на центральній вулиці Стамбула Істікляль. Він знає всі уподобання клієнтів. "Українські туристи переважно полюбляють лукуми, гранатовий, насамперед! Також українці купують спеції, вони їм подобаються. Зараз, на жаль, туристів з України стало менше. Гадаю, це пов’язано з економікою в самій Україні: якщо у людей стає менше грошей – то вони менше подорожують", - пояснив він.

Тимчасом, уряд активно діє на фінансових та банківських ринках як у самій Туреччині, так і за кордоном. Скажімо, Катар уже пообіцяв країні 15 мільярдів доларів прямих інвестицій, що мусять вгамувати кризу.  Політичну підтримку у протистоянні зі Штатами турецька влада отримала й від Росії. Президент України Петро Порошенко, за деякою інформацією, передав через кримських татар президенту Туреччини Ердогану листа, ймовірно, теж із запевненнями в лояльності Києва до Анкари. Ситуація в Туреччині переполохала чималу частину світу, бо ця країна грає ключову роль у міжнародному балансі. Гарячі голови були заговорили про початок світової кризи через ризик турецького державного дефолту.

Вибір редакції