Туреччині - народного президента

Президент Туреччини ініціює референдум щодо поправок до Конституціії про всенародне обрання голови держави.

Протести прихильників турецької партії "Національний рух" (Фото: Reuters)
Якщо народ Туреччини згодиться, він сам обиратиме президента й позбавить такого повноваження парламент (Фото: Reuters)

Президент Туреччини Ахмет Недждет Сезер у п'ятницю виніс на загальнонаціональний референдум поправки до конституції, що передбачають усенародне обрання голови держави, повідомляє агенція „РИА Новости” з посиланням на телекомпанію NTV. 

Він також має намір опротестувати законопроект по поправках в Конституційному суді, відзначає телеканал. 

Згідно з турецькою конституцією, якщо за наслідками референдуму громадяни країни висловляться за всенародні вибори президента, то вони відбудуться не раніше ніж через 40 днів після проведення дострокових виборів до парламенту, призначених на 22 липня.
Панівна Партія справедливості й розвитку (ПСР), яку очолює прем'єр Таїп Ердоган, раніше заявляла, що планує референдум одночасно з парламентськими виборами.
Вперше поправки до конституції було прийнято парламентом Туреччини 10 травня, проте чинний президент 25 травня наклав вето на законопроект як такий, що суперечить конституції. 

31 травня турецький меджліс вдруге схвалив поправки в першому варіанті і спрямував їх на затвердження голові держави. 

Поправки до основного закону передбачають прямі вибори президента на п'ять років з можливістю переобрання ще на один термін (нині голову держави обирає парламент на сім років), проведення президентських виборів у два тури, скорочення терміну повноважень законодавчих зборів з нинішніх п'яти років до чотирьох, а також зміну кворуму в парламенті. Відповідно до поправок, кворум у 550-місцевому меджлісі визначено в одну третину голосів (184). За нині чинним регламентом, кворум складає конституційну більшість або дві третини голосів (367). 

Саме через відсутність кворуму голосування в парламенті в першому турі президентських виборів, що відбулося 27 квітня, скасував конституційний суд Туреччини. Потім єдиний претендент на пост президента, голова МЗС Абдулла Ґюль, зняв свою кандидатуру. 

Коли президентські вибори в Туреччині остаточно зайшли в безвихідь, ПСР внесла до парламенту проект конституційної реформи.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: