Турецька армія попереджає

Командування турецької армії попередило, що новий глава держави повинен бути прихильником світських цінностей і діючого в республіці ладу.

Командування впливової в Туреччині армії напередодні виборів нового президента країни знов попередило, що глава держави повинен бути прихильником світських цінностей і діючого в республіці ладу.

"Наша позиція в питанні виборів президента залишається незмінною, і ми її чітко висловили 12 квітня", - сказав начальник турецького Генштабу армійський генерал Яшар Бююканит, відповідаючи в Анкарі на питання журналістів про його відношення до парламентських виборів, які відбулися в країні 22 липня до майбутніх виборів нового президента, які відбудуться у вересні.

Яшар Бююканит
Генерал Яшар Бююканит попереджає про недопустимість ісламізації країни (Фото: i-r-p.ru)
"Ми до сьогоднішнього дня ніколи не відмовлялися від своїх слів", - додав головком турецької армії.

Виступаючи 12 квітня на прес-конференції, начальник турецького Генштабу Бююканит сказав: "Ми сподіваємося, що новий президент буде людиною прихильною основоположним цінностям республіки, зокрема унітарному строю і лаїцизму (світський характер держави). Він повинен бути прихильником лаїцизму не на словах, а за своєю суттю".

Це заява воєначальника більшість місцевих політиків і політологів сприйняла як попередження турецької армії про неприпустимість обрання новим президентом глави МЗС Абдуллаха Гюля, який представляє правлячу проісламську Партію справедливості і розвитку (ПСР).

Турецька армія тричі скоювала військові перевороти (у 1960, 1971 і 1980 роках). Крім того, під тиском військових в 1997 році від влади був усунений глава уряду, лідер ісламізму Неджметтін Ербакан.

Відразу після першого туру президентських виборів, що відбувся 27 квітня, Генштаб виступив з офіційною заявою, в якому виразив занепокоєння ситуацією навколо президентських виборів.

"Турецькі збройні сили при необхідності відкрито і чітко проявлять свою позицію (у питанні захисту світського ладу). Ні у кого не повинно бути сумнівів в цьому", - наголошувалося в заяві Генштабу.

 Президентські вибори в Туреччині були визнані недійсними Конституційним судом через відсутність кворуму в парламенті, де вони проходили. Згодом це привело до політичної кризи і стало причиною для проведення 22 липня дострокових виборів до парламенту.

Абдуллах Гюль
Архів
Обрання президентом Туреччини Абдуллаха Гюля може спричинити збройний переворот у країні (Фото: rg.ru)
Перемогу на них отримала правляча ПСР, яку очолює прем'єр Тайіп Ердоган, набравши 46,6 відсотків голосів виборців і одержавши більшість місць (341) в 550-місцевому парламенті. Новий меджліс збереться на перше засідання 4 серпня.

Після принесення присяги турецьким законодавцям протягом 40 днів належить вибрати нового президента країни замість діючого глави держави Ахмета Недждета Сезера, семирічний термін повноважень якого закінчився в травні. Інакше, парламент буде розпущений, і в країні оголошені нові дострокові вибори.

Турецький прем'єр Ердоган неодноразово говорив, що не чекає політичної кризи навколо виборів нового президента.

Найвірогіднішим кандидатом на президентський пост від партії Ердогана знов є глава МЗС Гюль.

Ультраправа Партія націоналістичного руху (ПНР) вже оголосила, що, на відміну від основної опозиційної народно-республіканської партії (НРП), візьме участь в голосуванні. Навіть якщо вона проголосує проти кандидатури Гюля в перших двох турах виборів, він за наявності кворуму буде вибраний президентом Туреччини в третьому турі, коли для перемоги необхідна проста, а не конституційна більшість, яку в парламенті має ПСР.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: