Чоловіки могли шпигувати на користь РФ, але їх довелося відпустити.
Всесвітній економічний форум (ВЕФ) у швейцарському Давосі, який стартував цього понеділка, 20 січня, для Росії, схоже, розпочався ще п'ять місяців тому. Тоді, в серпні, поліція кантону Граубюнден у Давосі затримала двох підозрілих сантехніків. Із собою вони мали російські дипломатичні паспорти й могли бути шпигунами.
Про цю історію, про яку стало відомо нині, повідомляє швейцарське видання Tages-Anzeiger із посиланням на керівницю інформаційної служби поліції Аніту Сенті.
Швидше за все, завданням чоловіків було встановлення в приміщенні, де відбувається ВЕФ, прослуховувальних пристроїв. Ще одне із можливих завдань – підготовка до здійснення хакерських атак.
Цього тижня до Давоса з'їдуться світові лідери, серед яких – президент США Дональд Трамп, канцлерка Німеччини Ангела Меркель. Президента РФ Володимира Путіна там не буде, востаннє на ВЕФ він був 11 років тому. Розмови лідерів країн та впливових людей світу і є об'єктом цікавості російських спецслужб.
Тоді поліцейських нашорошило, що ніби двоє простих російських сантехніків збиралися перебувати в недешевому Давосі три тижні – від 8 до 28 серпня.
Пресаташе російського посольства в Берні Станіслав Смирнов на запитання, чому в сантехніків є дипломатичні паспорти, відповів: "Люди, які отримують дипломатичний паспорт, є не лише в російському Міністерстві закордонних справ. Імовірно, робітникам було доручено проведення підготовчих робіт для програми "Російського дому" під час ВЕФ".
Водночас поліція з'ясувала, що ці двоє сантехніків не були акредитовані в Швейцарії як дипломати, тому не могли б скористатися дипломатичним імунітетом, якби були заарештовані за підозрою в скоєнні правопорушень, пов'язаних з розвідувальною діяльністю.
Кілька джерел видання зазначили, що "сантехніки" претендували на особливі права, а представники російського посольства і зовсім погрожували дипломатичними наслідками в разі арешту чоловіків. Для розслідування справи поліція задіяла федеральну розвідувальну службу. Але обох росіян таки довелося відпустити, бо "занадто розпливчастими були їхні плани в Давосі".
Джерела на умовах анонімності зазначають, що об'єктами шпигунства можуть бути не лише глави інших держав та їхні делегації. ВЕФ запрошує і критиків Кремля, таких як американсько-британський інвестор Білл Браудер, якого журнал The New Yorker назвав "російським злочинцем номер один".
"Давос - це одне з небагатьох місць, де я можу безпосередньо поставити представників російської держави перед фактом порушень прав людини", - сказав Браудер, який цього році також буде на форумі в Давосі.
Браудер каже, що Росія прагне, щоб він більше не міг брати участь у ВЕФ, але керівництво форуму відмовляється його виключати.
"Шпигунська активність двох чоловіків, які викликали підозри, не була доведена. Під час перевірки не було виявлено ознак злочинних дій", - зазначила Аніта Сенті з поліції кантону Граубюнден.
Тому арешту не було, як і заборони на в'їзд. Обидва підозрювані перебували під наглядом, але змогли безперешкодно покинути Швейцарію.