У Лондоні почався суд "Березовський проти російського телебачення"

Борис Березовський затіяв новий судовий процес у Лондоні. На цей раз мова йде про телепередачу, в якій Березовського звинуватили у смерті Литвиненка.

Високий суд Лондона почав у понеділок слухання за позовом політемігранта Бориса Березовського до телерадіокомпанії ВГТРК, яка в квітні 2007 року в одному зі своїх сюжетів фактично звинуватила опального олігарха у смерті екс-співробітника ФСБ Олександра Литвиненка і фальсифікації екстрадиційних документів.

Проте питання виявилося набагато ширшим, аніж банальна суперечка про достовірність інформації, оскільки російска Генпрокуратура приїхала до Лондона зі своєю версією подій.

Березовський, не зумівши домовитися з телеканалом "РТР-Планета" полюбовно, подав позов до лондонського суду в травні 2007 року, вважаючи, що сюжет у програмі "Вести недели" міг зашкодити його діловій репутації. Телеканал, який безкоштовно може дивитися будь-яке російськомовний європеєць, показав в ефірі інтерв'ю якогось Петра (він же Володимир Терлюк), який заявив, що аудіозапис із зізнаннями в підготовці вбивства Бориса Березовського, що дозволила політемігранту уникнути екстрадиції з Великобританії до Росії, був фальсифікований.

Терлюк стверджував, що Олександр Литвиненко особисто пропонував йому десятки мільйонів фунтів стерлінгів за те, щоб він оголосив себе агентом ФСБ, направленим до Лондона для замаху на Бориса Березовського. Після відмови Терлюкові нібито підмішали в кави психотропні речовини та сфальсифікували аудіозапис із зізнаннями, які і були надані владі при вирішенні питання про екстрадицію Бориса Березовського.

На слухання до Високого суду Лондона, які переносилися і відкладалися вже непристойно довго, приїхали не тільки фігуранти справи, а й колишній бізнес-партнер Березовського Юлій Дубов, який разом з ним проходить в Росії у справі про розкрадання коштів "ЛОГОВАЗ", і вдова Литвиненка Марина. Останні тепло потисли один одному руки і розцілувалися з Березовським і залишалися на слуханнях до кінця. Сам Борис Березовський, позов якого в найближчі два тижні буде розглядатися у щоденному режимі (він домагається від ВГТРК спростування), вважав за краще не коментувати його до закінчення слухань. "Поки суд іде, мені б не хотілося взагалі коментувати", - сказав він.

Прибули до суду також представники російської Генпрокуратури, які зайняли добру частину місць "для публіки". Як повідомив помічник генпрокурора РФ Вадим Яловіцькій, 7 лютого головне слідче управління СКП оголосило про закінчення розслідування кримінальної справи за обвинуваченням Березовського у свідомо помилковому доносі та фальсифікації доказів, які допомогли йому залишитися у Великобританії. Одним словом, погляди Березовського і Генпрокуратури на те, що відбувається діаметрально розійшлися, і те, що політемігрант відстоює в цивільному суді Лондона, в Росії розслідується вже як кримінальний злочин.

На попередніх слуханнях ні Березовський, ні Терлюк особисто не з'являлися. Тим більше що в останнього не було фінансових можливостей, щоб найняти собі адвокатів. Лише в кінці грудня минулого року хоч якось допомогти Володимиру Терлюк в суді взялася юрист грузинського походження Інна Маргіані. Однак, не маючи британської юридичної кваліфікації, в суді вона не може вести допит свідків, а тільки клопотати від імені свого клієнта. Проте на засіданні Маргіані виступила ще й як правозахисник, наголошуючи на право Володимира Терлюка отримати справедливе рішення суду, і повідомила, що її підопічний нарешті знайшов кошти на адвокатів. Знайшов він їх в Росії в особі правозахисної організації "Опір", яка обіцяла знайти і перевести гроші прямо адвокатам у найближчі два тижні. Після цього сторонам роздали невелику роздруківку, пояснювати, чим взагалі займається організація "Опір".

Юрист Березовського Десмонд Браун був явно роздратований тим, що і так затриману справу хочуть відкласти знову, доки не переведуть гроші на захист Терлюка. Наполягаючи на необхідності продовжувати слухання, Браун нарешті згадав про присутність в залі Генпрокуратури, представників якої сам Володимир Терлюк пропонує в якості свідків разом зі слідчим, який вів справу в Росії.

"Не потрібен перехресний допит, не потрібні ніякі слідчі, все це чергова спроба маніпулювати цією справою і втрутити кримінальну справу в цивільний процес", - заявив пан Браун на засіданні. На це Вадим Яловіцькій заявив, що в Генпрокуратурі саме вважають, що Борис Березовський з допомогою цього процесу намагається "відвернути увагу" від того, хто підробляв докази насправді.

Суддя Девід Іди, відомий по процесу Березовського проти голови "Альфа-груп" Михайла Фрідмана, взявши перерву, визнав, що цивільні права Володимира Терлюка варто поважати, але юристи можуть приєднатися до справи в будь-який момент, а тому відкладати розгляд далі неможливо.

Засідання не принесло сюрпризів, Браун переказав версію подій обвинувачення, а також продемонстрував злощасний сюжет, який через надмірно дрібні титри залишився зрозумілий лише російськомовній публіці і тим, хто з ним і так ознайомлений.

До речі, відповідач - ВГТРК - в суді не бере участь. Готуючись до розгляду, британський суд зажадав від ВГТРК розкрити джерела інформації про сюжет, що телерадіокомпанія зробити відмовилася. За це суд заборонив ВГТРК брати участь у процесі - сама компанія порахувала це "позбавленням права на захист". За таких обставин, як заявив заступник гендиректора ВДТРК Дмитро Кисельов, "будь-які судові рішення у цій справі компанія не визнає" і буде їх оскаржувати аж до Європейського суду з прав людини.

Читайте також:

Бориса Березовського вимагають посадити на 15 років

Березовський зазіхає на статки Патаркацишвілі

Березовський вважає, що в скандал з педофілією його втягує ФСБ

Луценко пообіцяв заарештувати Березовського

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: