У Москві померла легендарна розвідниця-нелегал

Єлизавета Мукасей під псевдонімом "Ельза" разом зі своїм чоловіком більше 50 років прослужила у розвідці Радянського Союзу.

На 98-му році життя у Москві померла легендарна радянська розвідниця-нелегал Єлизавета Мукасей (Ельза).

Єлизавета була дружиною видатного розвідника Михайла Ісааковича Мукасея. Подружня пара довгі роки працювала за позивними: "Зефір" і "Ельза".

"Під цими, здавалося б, наївними оперативними псевдонімами, вони віддано і беззавітно, іноді смертельно ризикуючи своїми життями, прослужили своїй Батьківщині більше 50 років. Світла їм пам'ять і вічна подяка нащадків!", - сказав керівник прес-бюро Служби зовнішньої розвідки Росії Сергій Іванов.

Єлизавета Мукасей народилася 29 березня 1912 року в Уфі, у бідній робочій сім'ї.

Дівоче прізвище - Ємельянова. Наприкінці 1917 року, рятуючись від голоду і розрухи, її сім'я переїхала до Ташкенту, де Ліза потрапила до інтернату і успішно закінчила середню школу.

У 1929 році Єлизавета вступила до Ленінградського університету. Після закінчення біологічного факультету працювала на фабриці, потім, в 1938-1939 роках - директором школи робочої молоді.

З 1939 по 1943 рік перебувала з чоловіком, розвідником-нелегалом Михайлом, в службовому відрядженні у Лос-Анджелесі (США).

У 1943-1949 роках була секретарем Художньої ради МХАТа. У 1947 році розпочалася спеціальна підготовка "Ельзи". Вона вивчала німецьку і польську мови, але головним чином - азбуку Морзе і прийом на слух, а також роботу на рації.

З 1955 по 1977 рік працювала в розвідці за кордоном, була радистом резидентури. "Ельза" підтримувала з Центром двосторонній зв'язок, який безвідмовно працював протягом всього терміну відрядження.

За останні три роки роботи в нелегальних умовах "Зефір" і "Ельза" здійснили багато службових поїздок країнами Європи з розвідувальними завданнями. Вони привозили інформацію, яку високо цінували у Москві.

Після повернення на Батьківщину досвідчені розвідники займалися підготовкою молодих нелегалів. Єлизавета Мукасей - автор багатьох підручників і навчальних посібників для розвідувальних шкіл.

Читайте також:

Російська розвідка зірвала удар ізраїльських ВПС по Ірану

Вашингтон оприлюднив нову стратегію американської розвідки

Британська контррозвідка шукає нового агента через Інтернет

У Санкт-Петербурзі помер прототип Штірліца

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: