У некрополі поблизу Каїра знайшли унікальні мумії левенят та цінні артефакти. Що відомо про скарби Стародавнього Єгипту

Серед знахідок - мумії котів, левів, крокодилів та інших тварин, а також статуетки давньоєгипетських богів.

У єгипетському селищі Саккара археологи відшукали неймовірну знахідку – низку давніх статуеток та мумій різноманітних тварин, у кількості, якої вистачить на те, щоб "заполонити цілий музей".

Стародавнім артефактам не менше ніж 2600 тисяч років. Відшукала їх група археологів під керівництвом Вищої ради античних знахідок Єгипту (Egypt's Supreme Council of Antiquities ), повідомляє Business Insider.

Деякі з знайдених у місті мертвих поховань – на кшталт мумій левенят – є абсолютно унікальними і небаченими раніше. Більше про неймовірні знахідки читайте у матеріалі ТСН.ua.

Що знайшли у некрополі Мемфіса

Селище Саккара розташовано на південь від сучасного Каїру. У ньому розташовано найдавніший некрополь столиці Стародавнього Єгипту – Мемфіса. Свого часу місто було масштабним культурним та торговим центром, проте після появи Александрії занепало.

Незважаючи на це, воно досі має надзвичайну археологічну цінність – у ньому продовжують знаходити давньоєгипетські артефакти. Так, минулого року під час розкопок у Мемфісі поблизу піраміди Джоссера команда дослідників відшукала величезну гробницю.

де розташовано саккару інфографіка
tsn.ua

Усередині неї учені виявили сотні цінних знахідок. Серед них 75 дерев'яних та бронзових статуеток котів, а також інших тварин (від птахів та биків до мангустів, ібісів та соколів),  25 дерев'яних коробок з муміфікованими котами, мумії крокодилів, кобр та скарабеїв, та найбільшу світі статую скарабея.

Окрім цього, археологи знайшли багато предметів сакрального значення. Зокрема 73 бронзові статуетки бога Осіріса, 6 дерев'яних статуеток бога Пта, 11 статуеток богині-левиці Сехмет, різьблену статую богині Нейт, амулети, а також маски мумій та папірусові сувої з малюнками богині Таурт.

На основі одного з предметів, що було виявлено у гробниці (і на якому було ім'я короля ім'я короля Псамтика І), учені виголосили, що артефакти відносять до 26-ї династії, яка правила Єгиптом протягом 610 - 664 років до н.е.

Як зазначив протягом пресконференції міністр старожитностей Єгипту Халед Ель-Енані, кількість артефактів настільки велика, що їх вистачить, аби заповнити "цілий музей".

Унікальні мумії левенят

Попри те, що усі знахідки є досить цінними, учені приділяють особливу увагу муміям котячих, зокрема, маленьких левенят – хижакам було лише 8 місяців, коли їх муміфікували і поховали у некрополі.

У тварин вийняли органи, після чого маленькі тіла висушили, замотали у смужки лляної тканини та помістили у дерев'яні коробки, вкриті стародавніми ієрогліфами.

Хоч мумії котів є досить поширеними у археології – давні єгиптяни шанували їх і утримували у якості домашніх тварин, яких ховали у гробницях разом з їхніми господарями – проте леви це зовсім інший випадок.

Фотогалерея Муміфіковані левенята та найбільша у світі статуя скарабея. Які археологічні знахідки відшукали у Саккарі (7 фото)

"Це уперше, коли у Єгипті було знайдено повну мумію лева або левеняти", - наголосив генеральний секретар Вищої ради античності Єгипту Мостафа Вазірі.

Разом з левенятами у гробниці були й інші представники родини котячих - однак попри той факт, що учені зробили комп'ютерну томографію кісток, встановити до якого саме виду належать три мумії поки не вдалося.  

"Ким би вони не були – гепардами, леопардами, левицями або пантерами – у будь-якому разі вони будуть єдиними у своєму роді", - зазначив Вазірі.

Примітно, що 2-3 тисячі років тому леви мешкали на просторах Єгипту, а інколи навіть ставали домашніми улюбленцями та жили у палацах фараонів. Так, наприклад, цих кішок утримували Рамзес II і Тутанхамон. Проте з часом клімат у регіоні став більш спекотним та сухим і леви мігрували на південь за річку Ніл.

Навіщо єгиптяни муміфікували тварин

Давні єгиптяни поводилися з істотами на кшталт яструбів, котів та крокодилів з такою ж шаною, як і з тілами людей, адже вірили, що тварини є реінкарнаціями богів. Муміфікуючи їх і поклоняючись їм у священних храмах, єгиптяни вшановували вищі сили. Проте інколи тварини слугували й своєрідним "даром" богам.

"Люди приносили дари богам у формі муміфікованих тварин. Вони вважалися настільки ж цінними, як жертвоприношення на крові", - зазначила у коментарі The Guardian Саліма Ікрам, єгиптолог та експерт з мумій Американського університету в Каїрі.

Ця практика була настільки поширеною, що мільйони котів та собак розводити спеціально для того, щоб їх муміфікувати (однак священних птахів ібісів виловлювали безпосередньо у їхньому природному середовищі існування).

"Перелік тварин надзвичайно великий. Можна назвати майже будь-яку тварину, відому для давніх єгиптян, і, найімовірніше, вони її колись муміфікували. Деякі з цих тварин були домашніми улюбленцями і водночас "богами" – коти, собаки, соколи, мавпи. Інші були просто утіленням богів на землі, на кшталт змій, крокодилів, корів тощо", -  зазначила Саллі Вазеф, дослідниця Австралійського університету Гріффіт.

Що ж до левів, то вони у стародавньому Єгипті вважалися надзвичайно потужними тваринами, що водночас сприймалися як символ небезпеки, так і захисту. Археологи не впевнені, чому мумії цих тварин є такими рідкісними попри той факт, що хижаки часто зображуються у малюнках давніх єгиптян та їхній архітектурі.

"Немає жодних практичних причин того, чому мумій левів так мало. Давні єгиптяни були цілком здатні муміфікувати істоту такого розміру", - зазначила у коментарі National Geographic Конні Лорд, єгиптолог, що займається проєктом Animal Mummy Research Project в музеї Ніколсона Сіднейського університету. 

Нещодавно у Саккарі також знайшли стародавню гробницю, у якій була похована жінка Деметрія. На скульптурному зображенні, вирізаному з каменя, Деметрія тримає в руках гроно винограду. 

Відео Археологи знайшли у піраміді Хеопса таємну кімнату

Залиште свій коментар