У Пекіні розповіли, як США врятували Китай від ядерного удару з боку СРСР

Китайський дослідник опублікував низку статей про те, як в 1969 році Радянський Союз планував завдати удару по Пекіну, але цьому перешкодив президент США Річард Ніксон.

Наприкінці 1960-х років Америка врятувала Китай від ядерного удару з боку Радянського Союзу, стверджується у серії статей, опублікованих у Пекіні в додатку до офіційного друкованого органу Компартії Китаю, журналі Historical Reference.

За даними автора статей, дослідника Лю Ченьшаня, СРСР попередив своїх союзників у Східній Європі про запланований ядерний удар, але Вашингтон заступився за китайців і перешкодив застосуванню ядерної зброї.

Як пише газета, конфлікт, що розпочався в березні 1969 року з серії зіткнень на радянсько-китайському кордоні, призвів до мобілізації військ. 20 серпня посол СРСР у Вашингтоні попередив Генрі Кіссінджера (тодішнього Держсекретаря США) і зажадав, щоб американці зберігали нейтралітет. Але, як вважає китайський науковець, Білий дім навмисно допустив витік інформації, і 28 серпня інформація про радянські плани з'явилася у Washington Post. У вересні та жовтні напруженість досягла апогею, і населенню КНР було наказано рити сховища.

Далі в статті йдеться, що Річарду Ніксону, який вважав головною загрозою СРСР, не був потрібен занадто слабкий Китай. Крім того, він боявся наслідків ядерних вибухів для 250 тисяч американських солдатів в Азії. 15 жовтня Кіссінджер попередив радянського посла, що США не залишаться осторонь у разі нападу і у відповідь атакують 130 радянських міст. Через п'ять днів Москва скасувала всі плани ядерного удару, і в Пекіні почалися переговори: криза завершилася.

За твердженням Historical Reference, дії Вашингтона почасти були "реваншем" за події п'ятирічної давнини, коли СРСР відмовився приєднатися до зусиль щодо запобігання розробки Китаєм ядерної зброї, заявивши, що китайська ядерна програма не представляє загрози.

16 жовтня 1964 Пекін успішно провів перші ядерні випробування. Журнал розповідає ще про три випадки, коли Китаю загрожувала ядерна атака, цього разу з боку США: під час корейської війни, а також під час конфлікту між континентальним Китаєм і Тайванем у березні 1955 року і в серпні 1958 року.

Лю Ченьшань не уточнив, на яких архівних джерелах ґрунтуються його дослідження. Дослідник визнав, що інші фахівці не згодні з його твердженнями. Проте публікація його статті в офіційному виданні наводить на думку, що він мав доступ до серйозних джерел, а його статтю неодноразово перечитували.

Читайте також:

ЦРУ розсекретила історію найбільшого скандалу "холодної війни"

Син вихідців з СРСР отримав нагороду за стратегію Пентагону в російсько-грузинській війні

Помер творець атомної бомби - "батько" китайської космонавтики

Лайку на адресу СРСР в Росії прирівняють до криміналу

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: