У рамках шаріату: які закони будуть діяти в Афганістані і чим це загрожує місцевим жителям

Автор
Богдан СкавронБогдан Скаврон
Дата публікації
Перегляди
1862
Поділитись:
WhatsApp
Viber
У рамках шаріату: які закони будуть діяти в Афганістані і чим це загрожує місцевим жителям

Фото: Associated Press

За крадіжку відрубуватимуть руку, за подружню зраду — можуть стратити.

Після захоплення влади в Афганістані представники руху Талібан заявили, що в країні не буде демократії, а всі питання будуть вирішувати за законами шаріату. Як саме це відбуватиметься на практиці, таліби не уточнюють, але загальновідомою є їхня сувора інтерпретації настанов Корану — вони застосовують публічні страти за вбивство та подружню зраду.

ТСН.ua нагадує, в чому полягає зміст ісламської правової системи, яку називають законами шаріату.

Коріння — в Корані

Слово "шаріат" буквально означає "чистий уторований шлях до води". Цим терміном називають кодекс правил життя мусульманина, який базується на Корані, священній книзі ісламу, а також на Суннах та Хадисі, де записано діяння і вислови пророка Мухаммеда.

Закони шаріату дають настанови, як повинні поводитися мусульмани у кожній життєвій ситуації, відповідно до волі Аллаха.

Мусульмани звертаються до шаріату за вказівками у питаннях сімейного права, фінансів та бізнесу. Якщо у кодексі правил немає безпосередньої відповіді на питання, релігійні діячі ухвалюють власні постанови на основі нього. Офіційне рішення, ухвалене духовною особою мусульман, муфтієм або факіхом, називають фетва.

Аллах стежить за кожним кроком

Закони шаріату дають не лише поради стосовно молитов, постів та пожертвувань бідним, але керують буквально кожним аспектом повсякденного життя мусульманина. Скажімо, для того, щоб відвідати з колегами паб після роботи, потрібно звернутися до вченого шаріату за порадою, як не порушити закони релігії.

Закони шаріату також вимагають, щоб чоловіки та жінки вдягалися скромно, однак у різних країнах це правило інтерпретують по-різному.

Злочини і покарання

Правопорушення поділяються на дві категорії — “хадд”, серйозні злочини, за які встановлено часом дуже суворе покарання, та "тазір" - випадки, в яких покарання залишається на розсуд судді.

До першого типу належать крадіжки, за які відрубують руку, та подружня зрада, за яку часто побивають каміннями або вигадують інше найсуворіше покарання.

Застосування "хадду", за звичай, потребує серйозних доказів та запобіжних заходів, однак практика залежить від професіоналізму та підготовки експертів.

Чи скрізь однаковий шаріат

Загалом існує п'ять різних шкіл шаріатського права: чотири сунітські доктрини: ханбалі, малікі, шафії та ханафі та одна шиїтська доктрина - шиїт джаафа.

Вони відрізняються тим, на скільки буквально їхні представники тлумачать тексти, з яких походять закони шаріату.

Як було раніше

Місцеве населення пам'ятає, яким було життя під контролем талібів у 1996-2001 роках. У той час було втрачено багато соціальних, політичних та релігійних свобод, насамперед, для жінок. Їм було заборонено:

  • виходити з дому без супроводу когось з родичів чоловічої статі;
  • носити будь-який інший одяг, крім бурки чи паранджі;
  • водити автомобіль та їздити у громадському транспорті разом з чоловіками;
  • лікуватися у медиків-чоловіків;
  • будь-який вид роботи за наймом;
  • сміятися і голосно розмовляти;
  • усі види розваг такі, як музика, телебачення;
  • спілкуватися представниками різної статі поза сім’єю.

Нагадаємо, останній єврей, який залишився в Афганістані, 62-річний Завулон Сімантов відмовився евакуюватися із захопленої талібами країни. Представники "Талібану" обіцяють поважати права релігійних меншин.

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Талібан захопив Афганістан
Дата публікації
Перегляди
1862
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація