У Росії розкрили таємницю вбивства Дудаєва: його здали за мільйон доларів

Колишні офіцери ГРУ розповіли деталі операції зі знищення Джохара Дудаєва, якого тривалий час спецслужби називали "невловивим Джо".

15 років тому 21 квітня був убитий президент самопроголошеної Чеченської республіки Ічкерія Джохар Дудаєв.

Всі матеріали у цій справі досі засекречені. Однак колишні офіцери ГРУ Володимир Яковлєв і Юрій Аксьонов, які в квітні 1996 року брали участь в операції з усунення чеченського лідера, розкрили газеті "Комсомольська правда" досі невідомі подробиці його вбивства.

Як виявилося, місцезнаходження Дудаєва видали російським спецслужбам чеченські інформатори, які отримали за це мільйон доларів. Операція з його усунення стала результатом спільної роботи ФСБ і ГРУ за участю ВПС.

Наказ на ліквідацію Дудаєва віддав Борис Єльцин навесні 1996 року.

"У середині квітня 1996-го в Шатойському районі Чечні, під Яриш-Марди була розгромлена колона 245-го мотострілецького полку. Було там майже 90 трупів і більше 50 поранених. А з 27 одиниць бронетехніки бойовики спалили 24. І це - після того, як Єльцин напередодні, під час приїзду до Краснодару, заявив: "Війна завершена. Готовий обговорювати з Дудаєвим, як будемо жити з Чечнею". А коли дізнався про розгром колони, вже по-іншому заговорив: "Зустрічатися з Дудаєвим не стану. Я з бандитами не розмовляю", - розповів Яковлєв.

Його колега додав, що треба враховувати також те, що тоді наближалися президентські вибори в Росії: "Рейтинг Єльцина впав нижче припустимих меж - до 6 відсотків!".

Однак силовики, отримавши завдання, довго не могли спіймати Дудаєва. "Спецназівці жартома називали його Невловимий Джо. Він "мотав" нас довго. Чуття у нього було просто звіряче. Одного разу засікли місце його ночівлі, взяли в облогу село. Радіомаяк під самим будинком встановили. Дали наводку літаку. Ракета будинок на друзки рознесла, але в ньому вже нікого не було", - згадав Яковлєв.

Снайперам, та й не тільки снайперам, за його словами, обіцяли ордени і навіть Золоту Зірку за знищення "невловимого Джо".

Плакат Єльцин - вбивця
AFP
Вбивство Дудаєва викликало широкий резонанс
Пізніше спецназівцям завдяки місцевим інформаторам вдалося засікти, що Дудаєв приблизно з одного й того ж місця на пустирі розмовляв по телефону. На питання, як вдалося завербувати чеченських агентів, офіцер розповів:

"Ми їх "купили". Щоправда, довелося дуже довго торгуватися. Ми мали так вибудувати угоду, щоб не було обману, щоб можна було переконатися, що "товар" не фальшивий".

Заплатити, за його словами, довелося мільйон доларів, хоча торгуватися почали з двох.

Через чеченську агентуру спецслужби добули інформацію, що Дудаєв має намір виходити на зв'язок у такому-то квадраті, і навіть знали приблизний час. Була оголошена повна боєготовність.

"Дудаєв був там із дружиною, помічниками, охоронцями. Вони і приїхали на пустир. Розгорнули супутниковий телефон. У той раз говорив Дудаєв дійсно довше звичайного. Ми чули віддалений гул літака, потім пролунав оглушливий вибух. Через кілька годин ми отримали підтвердження "з того боку", що труп Дудаєва готують до похорону... У штаб було передано кодоване повідомлення - щось типу "Господар міцно заснув"... Все", - розповів Юрій Аксьонов.

До ліквідації Дудаєв пережив три замахи, організовані російськими спецслужбами. У перший раз снайпер промахнувся, під час другої спроби від вибуху закладеної на шляху проходження машини Дудаєва міни автомобіль перекинувся, однак сам лідер чеченських сепаратистів не постраждав. Під час третього замаху Дудаєв разом з охороною залишив будинок за п'ять хвилин до вибуху авіаційної ракети.

Після потрапляння авіаційної ракети в машину Джохара Дудаєва, коли він розмовляв по телефону, від неї залишилася лише купа понівеченого заліза.

Читайте також:

Львів'яни вирішили перейменувати "ганебну" вулицю Дудаєва

Кадиров: Хороший Умаров - мертвий Умаров, не доведено, що ця "крисоматка" вижила

Смерть Черномирдіна: Росія згадує "ядерний чемоданчик" і "царське полювання"

Екс-міністр розповів, як Єльцин "розіграв" путч, а сам пив горілку в підвалі

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: