Перейти до змісту
У США відбудуться проміжні вибори: кого обиратимуть та які наслідки вони матимуть для американської політики

Проміжні вибори стають індикатором діяльності президента країни.

Жителі Сполучених Штатів Америки готуються до нових виборів. Після президентських виборів 2016 року, коли сенсаційну перемогу здобув бізнесмен та мільярдер Дональд Трамп, а також гучних заяв про можливе втручання у їхні результати, до проміжних виборів 6 листопада 2018 року американці підходять із максимальною обережністю. Фактично, під час цього голосування США є максимально розділеними на два табори – хтось підтримує діяльність чинної адміністрації, а хтось навпаки – розчарувався у своєму попередньому виборі.

ТСН.ua розповідає, кого саме обиратимуть жителі США та які наслідки матимуть ці вибори як для самих Штатів, так і всієї світової політики.

Що таке проміжні вибори

Проміжні вибори у США завжди відбуваються фактично у середині президентського терміну очільника країни. Тому вони, зазвичай, і є індикатором схвалення його діяльності – якщо американцям подобається політика президента, то він отримує більш лояльний парламент, якщо ж ні, то навпаки – більше місць завойовують представники конкурентної партії.

Для проміжних виборів характерною є низька явка виборців, ніж під час президентських. Крім цього, існує і тенденція до втрати партією чинного президента місць в обох палатах парламенту – у середньому 30 місць в Палаті представників та 4 у Сенаті. За останніми соцопитуваннями, наразі політику президента Трампа схвалюють лише 45%, тоді як 51% вважають її неправильною.

Кого обиратимуть

На проміжних виборах у 2018 році американці переобиратимуть третину місць у Сенаті (35 сенаторів) та повністю оновлять Палату представників (435 депутатів). Крім цього, голосування відбудеться за губернаторів 36 штатів та очільників трьох підконтрольних США територій.

У цей день також прийнято проводити й низку виборів місцевих політиків. Загалом же, на проміжних виборах 2018 року візьмуть участь близько 6665 політиків.

Із цікавих передвиборчих гонок можна виокремити два губернаторських змагання – у штатах Джорджія та Вермонт. У першому штаті його може очолити кандидат від демократів Стейсі Абрамс – і стати першою афроамериканською жінкою-губернатором в історії США. У штаті Вермонт ситуація ще цікавіша – там за губернаторство бореться демократка Крістін Холлквіст, яка є трансгендером. У разі її перемоги, вона стане першим губернатором-трансгендером в історії США.

Які прогнози

Почнемо із найцікавішого – із Сенату. За даними центру FiveThirtyEight, який аналізує всі дані щодо виборів, вірогідність того, що демократи отримають більшість у Сенаті – 14,8%. Наразі у верхній палаті американського парламенту засідає 51 республіканець та 49 демократів. Однак справа в тому, що цьогорічні проміжні вибори відбудуться у штатах, де 26 місць тримають демократи, і лише 9 – за республіканцями. Щоб отримати контроль над Сенатом, Демократична партія мусить зберегти позиції на всіх 26 голосуваннях, та ще й обійти своїх суперників щонайменше на двох із дев’яти позиціях, які належать республіканцям. Попередні прогнози віддають перемогу республіканцям на восьми із дев’яти своїх голосуваннях, тоді як демократи можуть втратити кілька місць у своїх штатах. Саме через цю математичну складність найімовірніший прогноз – баланс сил у Сенаті залишиться на тому ж рівні – 51-49.

А от з Палатою представників у республіканців ситуація значно гірша – тут їм прогнозують втрату більшості, а демократам – додаткові від 20 до 58 місць. Найвірогідніша ситуація після переобрання нижньої палати американського парламенту – 230-205 на користь демократів, тоді як наразі у Палаті представників республіканці майже на 45 місць більше.

Щось схоже може статися і на губернаторських виборах. Наразі республіканці керують 33 штатами, демократи – 16, і лише на Алясці губернатором є незалежний кандидат. Після проміжних виборів представникам Демократичної партії прогнозують вже керівництво 24 штатами, а республіканцям – 26. Однак, загальна чисельність населення штатів, губернаторами яких будуть демократи, становитиме близько 194 мільйонів осіб, тоді як штатів республіканців – 135 мільйонів.

Можливі наслідки

Отримання демократами контролю за будь-якою палатою парламенту створить певні перешкоди для просування адміністрацією Трампа власних рішень як у зовнішній, так і внутрішній політиці. Зокрема, це стосуватиметься питання податків, міграції та системи охорони здоров'я.

Також, у разі перемоги демократи матимуть більше можливостей для ініціювання детальнішого та жорсткішого розслідування про зв’язки президента Трампа з Росією та втручання у вибори 2016 року. Крім цього, вони також матимуть і більше шансів розпочати процедуру імпічменту, однак без більшості у Сенаті вона не матиме жодного успіху.

Якщо ж контроль за всім Конгресом лишиться за республіканцями, то можливість імпічменту Трампа буде зведено до мінімуму, і він вже майже стовідсотково досидить до кінця свого президентського терміну. Для самого ж президента це може стати виявом підтримки своєї політики від населення, що підштовхне його до ще серйозніших кроків як всередині країни, так і на світовій арені, де резонансні рішення Трампа вже неабияк сколихнули світовий правовий лад, чого не було останні роки з боку Сполучених Штатів.

Як не дивно, але перед цими виборами Штати майже не фіксують якихось масштабних спроб вплинути на них. Можливо, через їхню недостатню впливовість, а, можливо, і через серйозні заходи безпеки, яких вжили американські спецслужби та правоохоронці для запобігання подібних дій та скандалів, які сталися під час виборів 2016 року. Однак для Трампа ці вибори є неймовірно важливими – йому лишилося всього два роки на кардинальні рішення, які змусять американців знову в нього повірити та переобрати на виборах у 2020 році, на участь у яких чинний американський президент вже неодноразово натякав.

Олексій Ярмоленко

Залиште свій коментар