У США зафіксували першу смерть від вейпінгу, близько 200 осіб – з ураженням легень. Що відбувається та чи шкідливі електронні сигарети
unsplash.com
  • Кількість коментарів 1
  • Кількість переглядів 25949

Лікарі не впевнені, що саме спричиняє небезпечну недугу - самі сигарети чи речовина, яку використовують для вейпінгу.

Минулого тижня, 23 серпня 2019 року, у Іллінойсі було зафіксовану першу смерть, спричинену вейпінгом. Людина, ім'я якої не повідомляється, тривалий час користувалася електронними сигаретами, та зрештою загинула від спричиненого ними серйозного респіраторного захворювання.

Однак цей пацієнт став далеко не єдиною жертвою вейпінгу. У США – країні, де попит на електронні сигарети є найбільшим – відомо вже про майже 200 вейперів, яких госпіталізували з симптомами серйозного ураження легень.

Що відбувається та чи справді використання електронних сигарет є таким небезпечним для здоров'я – читайте у матеріалі ТСН.ua.

Популярність електронних сигарет

Використання електронних сигарет – приладів, що створюють пар зі спеціально підготовленою рідини (що може як містити нікотин, так і ні) – набуло надзвичайної популярності протягом останніх 10 років.

Так, відповідно до даних ВООЗ, 2011 року було близько семи мільйонів користувачів електронних сигарет, а вже у 2016-му їхня кількість становила 35 мільйонів.

вейпінг
unsplash.com

Організація Euromonitor прогнозує, що до 2021 року кількість вейперів зросте до 55 мільйонів осіб, передає BBC. Найбільшою популярністю електронні сигарети користуються у таких країнах як США, Японія та Велика Британія.

Відповідно до опитування, проведеного Ernst & Young 2015 року, основною причиною використання вейпів є те, що вони "безпечніші за звичайні сигарети". На другому місці – те, що вейпінг нібито допомагає припинити курити.

Проте насправді про електронні сигарети наразі відомо замало, щоб робити конкретні висновки. Про це у ВООЗ говорили ще 2016 року. Фахівці наголошували, що довготривалі ефекти вейпінгу є невідомими, а нікотин у рідині, що використовується у електронних сигаретах, спричиняє  таке саме звикання, як і звичайне куріння сигарет.

Невтішних висновків дійщла й National Academies of Sciences, Engineering and Medicine. У звіті за січень 2018 року автори зазначили, що хоч електронні сигарети й не виробляють токсичних субстанцій, що утворюються унаслідок спалення тютюну, вони усе одно становлять загрозу для здоров'я. Зазначалося, зокрема, що вони можуть мати такі негативні ефекти як "посилення кашлю та хрипіння", а також збільшення нападів астми.

Небезпечна хвороба

Масові повідомлення про спричинені вейпінгом ураження легенів почались цього літа. У період від червня до серпня 2019 року у 22 штатах США – де електронні сигарети є найпопулярнішими – було зафіксовано 193 випадків респіраторних захворювань, повідомляють у The Centers for Disease Control and Prevention.

Пацієнтів, що звернулися за допомогою, між собою не пов'язувало нічого, окрім того, що вони всі були вейперами і мали подібні симптоми. Серед них - біль у грудях, нудота, постійна втома, проблеми з диханням та лихоманка.

У окремих хворих було зафіксовано такі серйозні пошкодження легень, що вони потребували штучної вентиляції легень.

вейпери інфографіка
tsn.ua

Як зазначила у коментарі The Washington Post  Емілі Чампен, головна медична офіцерка організації Children’s Minnesota, яка лікувала чотирьох пацієнтів з ураженням легень, спочатку симптоми хворих видавалися досить типовими та нагадували ознаки бактеріального запалення легень.

Проте стан пацієнтів продовжував погіршуватися, попри зусилля лікарів та терапію антибіотиками. Зрештою, лікарі пов'язали захворювання з вейпінгом. Коли пацієнтів почали лікувати, серед іншого, стероїдами, вони стали потроху одужувати.

Наразі Centers for Disease Control and Prevention займаються розслідуванням можливих причин виникнення недуги. 

Що призводить до ураження легень

Наразі вчені та медики не впевнені щодо того, що саме спричиняє  хворобу. Так, існує думка, що проблема може полягати у самих сигаретах. Іншим варіантом є наявність певного токсичного компоненту у рідині, що використовується для вейпінгу.  

Так, за словами Браяна Кінга, працівника Управління з куріння та здоров'я в CDC, потенційними подразниками можуть бути "ультратонкі частинки, деякі важкі метали, такі як свинець". Занепокоєння існують й "щодо деяких ароматизаторів".  

А Доктор Майкл Лінч, директор центру отруєнь Пітсбурзького університету, вважає, що зафіксовані по всій країні випадки пошкодження легень нагадують ураження, спричинені вдиханням хімічних елементів.

вейпінг
Unsplash

Яких саме? Дати відповідь на це запитання не так просто. Справа у тому, що Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів та медикаментів США ніяк не регулює вейпи.

Проте перелік речовин, які теоретично можуть мати небезпечні наслідки, досить великий.Так, пульмонолог доктор Раві Калхан, професор кафедри медицини Northwestern's Feinberg School of Medicine, зазначив у коментарі Insider, що до згубних для здоров'я наслідків може призвести пропіленгліколь - зазвичай входить до складу суспензії для вейпінгу.

Згідно з результатами досліджень, цей хімічний елемент може потрапити в кров людини, якщо вона вдихає його, але зазвичай руйнується через 48 годин. Проте якщо людина постійно піддається впливу речовини, це може призвести до подразнення шкіри або легень, залежно від того, де сполука контактує з організмом.

Деякі електронні сигарети також можуть виробляти формальдегід – хімічний елемент, що вважається канцерогеном, а вдихання якого може призвести до астми та нудоти.Калхан зазначає, що більшість електронних сигарет також виробляють акролеїн. Цей хімічний елемент, зокрема, може спричинити зміни у ДНК та проблеми з диханням і шлунково-кишковим трактом.

Є й альтернативна думка – так, деякі учені вважають, що ураження легень, масово зафіксоване у вейперів в США, може бути пов'язане з саморобним виготовленням речовини для вейпінгу за допомогою тетрагідроканабінолу (головного психоактивного компоненту канабісу) та інших хімічних речовин.

Відео В Україні більше двох років не можуть заборонити продаж вейпів підліткам

Кожен п’ятий український підліток сьогодні смалить електрону сигарету. Це офіційні дані Всесвітньої організації здоров’я. Вейп, який придумали у Китаї у 2004 році для благих цілей, виявився не таким вже і рятівним. Дивний пристрій з приємним смаком відразу зацікавив молодь в усьому світі. Але якщо весь цивілізований світ усвідомив проблему і почав щось робити із цим, то в Україні підліткам легко продають і самі пристрої, і рідини для них.

В Україні більше двох років не можуть заборонити продаж вейпів підліткам

 

Залиште свій коментар