У Страсбургу почався процес "ЮКОС проти Росії": ціна питання - 98 млрд доларів

У Європейському суді з прав людини розпочався розгляд позову акціонерів ЮКОСа до російської влади. Позивачі просять стягнути 98 мільярдів доларів.

Безпрецедентний процес розпочався 4 березня в Страсбурзькому суді – ЮКОС проти Росії.

Скарга нафтової компанії була подана ще в 2004 році. За словами представників ЮКОСа, позов захищає інтереси 55 тисяч акціонерів, які постраждали в результаті банкрутства російської нафтової компанії.

Акціонери вимагають від Росії найбільшу в історії суду компенсацію – 98 мільярдів доларів. Вони заявили про порушення цілої низки статей Європейської конвенції з прав людини. У тексті скарги відзначена, зокрема, стаття про право на справедливий судовий розгляд, і про покарання виключно на підставі закону.

Крім того, згадуються деякі положення 1-го протоколу до Конвенції. Це захист власності, заборона дискримінації і право на ефективний засіб правового захисту.

Відповідно до цих статей компанія ставить під сумнів законність і пропорційність нарахування податків в період з 2000 по 2003 рік, обґрунтованість подвоєння податкових штрафів і примусовий продаж "дочки" ЮКОСа - Юганскнефтегаза. Нагадаємо, саме за допомогою податкових санкцій влада країни зуміла за лічені місяці довести до банкрутства найбільшу на той час російську нафтову компанію.

До розгляду позову акціонерів Страсбург приступає лише з третьої спроби. Спочатку слухання у справі були призначені на середину листопада, але незадовго до цього Росія представила нового суддю, якому знадобився час на вивчення матеріалів.

У прес-службі Європейського суду справу ЮКОСа назвали "дійсно дуже складною". Там припустили, що на винесення постанови знадобиться не один тиждень, а, скоріше, декілька місяців.

Процес, який розпочався в Страсбурзі, також дуже важливий для кримінальної справи, яка розглядається в Хамовничеському суді Москви. Як відомо, там триває розгляд другої кримінальної справи проти екс-глави ЮКОСа Михайла Ходорковського та колишнього глави МФО "Менатеп" Платона Лебедєва.

У 2005-му Ходорковський і Лебедєв отримали по вісім років в'язниці за шахрайство та ухиляння від сплати податків. У 2006 році проти них було порушено нову кримінальну справу про відмивання грошей та розкрадання 350 мільйонів тонн нафти.

Читайте також:

Суд подовжив термін арешту Ходорковському і Лебедєву

"Дочка" ЮКОСа збирається відсудити у Росії 100 млрд доларів

Путін порівняв Ходорковського з Аль Капоне

Свідок звинувачення у справі ЮКОСа заступився за Ходорковського

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: