В Британії розсекретили легендарного радянського агента

Історики викрили колишнього чиновника Артура Уїнна, який у 1930-х роках завербував для СРСР чи не половину Оксфорда.

Британські історики розкрили загадку радянського агента, який в 1930-1940-і роки вербував шпигунів в Оксфордському університеті. Ним виявився державний службовець Артур Уїнн.

"Подвійне життя британського чиновника викрили в журналі Weekly Standard історики Джон Ерл Хейнс і Гарві Клер, а також колишній співробітник КДБ Олександр Васильев", - пише The Times.

Уїнн, що фігурує в архівах КДБ під кличкою "агент Скотт", створив в Оксфорді цілу мережу інформаторів, схожу на більш відому "Кембріджську групу".

Історики цитують службову записку, направлену в липні 1941 року главою радянської контррозвідки Павлом Фітіним наркомові державної безпеки Всеволоду Меркулову. Там сказано, що Скотт - це Артур Уїнн, член компартії Англії, фахівець з радіо, завербований в жовтні 1934 року Теодором Моллі і Едіт Тюдор Харт.

Московське начальство вважало Уїнна перспективним агентом, але вмовляло його утриматися від масового вербування інформаторів. Проте він відповідав, що обачна робота в університетах не пов'язана з особливими ризиками.

Своїм кураторам, за даними істориків, Уїнн посилав характеристики на оксфордських членів компартії і як мінімум 25 потенційних радянських шпигунів, п'ять з яких були визнані дуже перспективними кандидатурами.

Є підозри, що в студентські роки Уїнном були завербовані багато впливових людей: це і член Палати общин від лейбористів, і колишній директор Музею Вікторії і Альберта, і якийсь оксфордський професор. Раніше існували версії, що під кличкою "Скотт" діяв сер Девід Скотт Фокс, дипломат, або екс-голова ради директорів Sotheby's сер Пітер Уїлсон.

У 1960-і роки співробітник MI-5 Пітер Райт, упевнений в існуванні окремої групи радянських шпигунів в Оксфордському університеті, почав розслідування. Двоє запідозрених наклали на себе руки, один раптово помер у віці 48 років, повідомляє видання. Розслідування було припинене, оскільки три смерті в такому вузькому колі налякали MI-5.

Уїнн помер в 2001 році. Він був видним фахівцем-медиком, дієтологом, працював в державних структурах.

Наразі готується до друку книга Хейнса, Клера і Васильева "Шпигуни: зліт і падіння КДБ в Америці", де вони також називають імена двох фахівців - Меліти Норвуд і Енгельберта Броду - завербованих радянською розвідкою у Великобританії, які пізніше надавали Москві цінну інформацію про розробки атомної бомби в США.

Читайте також:

Російські мафіозі співпрацювали з друзями й родичами Путіна

Екс-аташе Грузії в НАТО затримали за шпигунство

Брати Заславські отримали умовний строк за шпигунство проти "Газпрому"

Лікарі Червоного Хреста допомагали ЦРУ катувати ув'язнених

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: