В Іраку святкують перший день свободи від американьских військових

Місцеві мешканці чекають нової хвилі терактів з боку екстремістів.

В Іраку 30 червня святкують день "свободи" від американської військової присутності.

Перехід всіх населених пунктів під повний контроль іракців передбачений "Угодою про статус військ", яку в листопаді 2008 року підписали Багдад і Вашингтон.

Ця місія буде тепер покладена на 750 тисяч співробітників національних служб безпеки (близько 500 тисяч поліцейських і 250 тисяч військовослужбовців).

Втім, обстановку напередодні давно очікуваної події насилу можна назвати святковою. Посилені заходи безпеки, недавній траур по майже двох сотнях загиблих в результаті нової хвилі терактів, поспішні завірення прем'єра Нурі аль-Маліки в компетентності національних сил безпеки і звинувачення на адресу "якихось сил ззовні, що намагаються дестабілізувати ситуацію в Іраку".

За даними місцевих ЗМІ, іракці чекають відходу джі-ай зі змішаними відчуттями, де превалюють настороженість, з одного боку, і бажання повернутися до мирного життя без нагадувань про пережиту трагедію останніх шести років, - з іншою.

У столиці підготовка до висновку іноземних військ супроводжується видимими змінами - муніципальні робітники демонтують масивні чотириметрові бетонні загороди, зведені навколо цілих міських районів в спробі захиститися від атак терористів.

Тим часом, як відзначають місцеві спостерігачі, після відходу американців саме великі міста, такі як Багдад і Мосул, стануть найбільш уразливими.

Чекати зниження активності екстремістів, на думку тих же експертів, нереалістично - напередодні намічених на січень 2010 року виборів. Навпаки, вони можуть спробувати розхитати крихку будівлю іракської демократії, враховуючи, до того ж, перспективи виведення військ США з країни до 2012 року.

При цьому багато іракців схильні вірити теорії "імпорту насильства", в рівній мірі побоюючись посилення впливу Ірану і "Аль-Каїди" після відходу американців.

У низці провінцій вже 29 червня відзначили подію військовими парадами. Найбільший - за участю більше 20 тисяч поліцейських і військовослужбовців - пройшов в Діялі, що колись вважалася одним з головних осередків опору іноземній військовій присутності.

Читайте також:

На ринку Багдада вибухнув замінований мотоцикл. 13 загиблих

Теракти в Іраку не вплинуть на рішення про відвід військ США

Після 6-річної перерви в Україні запрацює посольство Іраку

Конгрес США виділив 80 млрд доларів на війну

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: