В Росії може бути відмінено мораторій на смертну кару

Мораторій на смерну кару, який діяв в Росії, застарів. Поки що введення смертної кари, як вищої міри покарання, стримують штучно.

Колишні умови мораторію на смертну кару в Росії втратили силу. В результаті пленум Верховного суду РФ звернувся до Конституційного суду з проханням роз'яснити можливість зняття мораторію на смертну кару.

У той же час президент Росії Дмитро Мєдвєдєв заявив, що не має наміру скасовувати діючий мораторій на смертну кару.

Про це глава держави обіцяє повідомити під час листопадового послання Федеральним зборам.

Яким чином буде вирішена юридична колізія, поки не ясно. У держави є декілька виходів з ситуації, що склалася.

По-перше, це ратифікація Протоколу шостого міжнародної Конвенції про захист прав людини та основних свобод. По-друге, це внесення змін до Кримінального кодексу РФ, що виключають застосування смертної кари. Крім того, уряд в змозі відстрочити введення судів присяжних у Чечні, після якого закінчується мораторій.

Нагадаємо, у 1999 році КС ввів мораторій, який повинен діяти до введення на всій території Росії судів присяжних. З 1 січня 2010 року суд присяжних запрацює в останньому регіоні - Чечні, де 11 жовтня було обрано законодавчі органи місцевого самоврядування, які і повинні сформувати суди.

"Верховний суд вважає, що ця постанова КС може породити суперечливу практику в судах", - йдеться у клопотанні ВС. І вступити в протиріччя з міжнародним законодавством, додає суддя ВС Володимир Давидов.

Голова міжнародного комітету Держдуми Костянтин Косачев нагадує: Росія, вступаючи до Ради Європи, добровільно взяла на себе зобов'язання скасувати смертну кару до 1999 року та європейське співтовариство йшло назустріч, коли Москва відкладала рішення під різними приводами. Росія підписала протокол № 6 Європейської конвенції з прав людини, який забороняє страту, але Держдума його так і не ратифікувала.

Росія не готова зараз ні скасувати страту, ні ратифікувати протокол, тому опрацьовуються юридичні механізми для затягування формування судів присяжних в Чечні або інші шляхи вирішення питання.

Відміна мораторію призведе до виключення Росії з Ради Європи та погіршення зовнішньополітичних відносин в усіх напрямках, впевнений Косачов. У 2005-2006 роках Росію вже намагалися позбавити повноважень у ПАРЄ через відмову ратифікувати протокол.

Перший заступник голови комітету із законодавства Держдуми Володимир Груздєв говорить, що, поки КС не дасть відповідь, смертна кара в Росії не буде застосовуватися. ПС повинен дати вказівку нижчим судам не призначати таких вироків, так як він не знає, що вирішить КС.

КС може довго не приймати рішення, а Москва хоче продовжувати використовувати питання про страту як елемент торгівлі з Європою.

Читайте також:

У Киргизії запропонували ввести публічну смертну кару

У Китаї запроваджують смертну кару для п'яних водіїв

Лужков запропонує Мєдвєдєву страчувати наркоторговців

У Китаї розстріли замінять смертельними ін'єкціями

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: