Вбивство білого націоналіста повертає ПАР до часів расового протистояння

Після вбивства білошкірого лідера Руху африканського опору його чорношкірими найманими робітниками в ПАР загострилося расове протистояння.

У Південноафриканській республіці різко загострилися відносини між чорним населенням і білою меншістю.

Здійснене двома чорношкірими вбивство лідера Руху африканського опору Юджина Тербланша його соратники назвали оголошенням війни всім білим фермерам. На їхню думку, за вбивством стоїть лідер молодіжної ліги правлячого Африканського національного конгресу Джуліус Малема, який активно закликає до переділу власності, яка багато в чому все ще сконцентрована в руках білої меншості.

Експерти вважають, що такий переділ може призвести ПАР до економічної катастрофи, як це сталося в сусідньому Зімбабве. До речі, в агітації Джуліус Малема використовує всі свої таланти. Так, останнім часом на мітингах він став виконувати пісню "Вбий бура!", в якій рефреном проходить заклик, який міститься у назві.

69-річного Юджина Тербланша вбили минулої суботи в його власному ліжку на фермі під Вентерсдорпом, в 110 км на північний захід від Йоганнесбурга. Двоє найманих чорношкірих працівників ферми (15 і 21 року) забили його дерев'яною палицею і мачете. Поліція поспішила повідомити, що причиною трагедії стала відмова Тербланша виплатити працівникам винагороду у розмірі 300 рандів (41 долар).

Водночас Тербланш відомий в ПАР білий націоналіст. У 1997 році він навіть був засуджений за те, що сам до смерті забив найманого працівника. І прихильники вбитого категорично відкинули версію поліції про "одиничний трагічний інцидент без політичного або расового забарвлення".

До ферми загиблого засновника Руху африканського опору почалося справжнє паломництво білого населення ПАР, яке останніми роками зовсім не виявляло підтримки його радикальним поглядам.

"Ми не хочемо бути наступними", - заявили люди, які зібралися біля воріт ферми. Бути білим в ПАР справді стало небезпечно. За даними поліції, з 2001 року в країні було вбито близько 800 білих. За оцінками же міжнародних організацій із захисту прав людини, після повалення режиму апартеїду в 1994 році в Південній Африці було вбито близько 3 тисяч білих фермерів та членів їх сімей.

Президент ПАР Джейкоб Зума закликав громадян країни не використовувати трагедію для розпалювання расової ненависті.

Тим часом багато членів Руху африканського опору вимагають негайних дій. Зокрема, вони розпочали агітацію, закликаючи учасників Чемпіонату світу-2010 з футболу, який відкривається в ПАР 11 червня, бойкотувати турнір.

"Якщо вам дорогі ваші громадяни, не дозволяйте їм їхати в країну вбивць", - заявив один з активістів руху Андре Вісадж.

На думку експертів, певні шанси у цієї кампанії є: якщо ситуація вийде з-під контролю, FIFA не стане ризикувати людьми і перенесе змагання з ПАР, що стане дуже сильним ударом по іміджу країни.

Читайте також:

ПАР святкує 20-річчя звільнення Нельсона Мандели

У ПАР студенти закидали камінням поліцейських

Нові веб-камери Hewlett-Packard не бачать негрів

Американці об'єднуються в "анклави тільки для білих"

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: