Вчені довели, що загадкова радіоактивна хмара з рутенієм-106 прийшла до Європи з Росії. Що сталося на заводі під Челябінськом
  • Кількість переглядів 43598

Науковці встановили причетність росіян до загадкової події, що трапилася два роки тому.

Два роки тому, у 2017-му, Європу накрила величезна радіоактивна хмара. Про наявність у повітрі небезпечних елементів говорили представники понад 20 країн.

Учені тривалий час припускали, що джерелом забруднення є аварія, яка, ймовірно, трапилася у Росії. Проте підтвердити це остаточна не вдавалося.

Однак минулого місяця група з-понад 60 дослідників оприлюднила працю, що підтверджує, що інцидент трапився на російському виробничому об'єднанні "Маяк" поблизу Челябінська, передає The Wired.

Називається також ймовірна його причина. Читайте більше у матеріалі ТСН.ua.

Радіоактивна хмара над Європою

2017 року італійські учені забили на сполох – вони зафіксували у повітрі Мілану радіоактивний хімічний елемент рутеній-106. Його було недостатньо для того, щоб це становило небезпеку, проте показники вказували на неприроднє джерело забруднення.

Невдовзі лабораторії низки Європейських центрів спостережень за радіоактивним забрудненням підтвердили висновки італійців і зазначили про наявність рутенію-106 у Австрії, Норвегії та Чехії.  Загалом, радіоактивний хімічний елемент було виявлено у повітрі понад двох десятків країн.

маяк
uk.wikipedia

Рутеній є металом, що у природі видобувається з платинових руд.  Його використовують для виготовлення твердих сплавів, у електроніці та ювелірній галузі.Проте бета-радіоактивний ізотоп металу – рутеній-106 утворюється унаслідок поділу урану 235 – ядерного палива. Востаннє у повітрі його було зафіксовано після Чорнобильської катастрофи. Тож, виявити його було усе одно, що дізнатися, що десь трапилася чергова ядерна аварія.

Французький інститут радіологічного захисту та ядерної безпеки, відомий як IRSN, швидко припустив, що радіоактивний ізотоп рутенію утворився на півдні Уральських гір Росії унаслідок перероблення використаного ядерного палива.

У цьому регіоні розташована лише одна установа з перероблення ядерного палива – російське виробниче об'єднання "Маяк".Державна корпорація з атомної енергії "Росатом" відкидала будь-які звинувачення і наголошувала на тому, що жодного витоку ядерних матеріалів не відбулося.

Натомість росіяни мали альтернативне пояснення появі таємничої радіоактивної хмари. В установі наголосили, що причиною її появи міг бути витік рутенію-106 з супутника, що розбився, або ж аварія у Румунії – вважалося, що концентрація радіоактивного рутенію там була вища, ніж у інших країнах Європи.

Що трапилося

Нове дослідження, опубліковане наприкінці минулого місяця, доводить, що насправді інцидент на "Маяку" таки відбувся, і саме звідти у повітря потрапив небезпечний рутеній-106.

"Уперше за весь час усі Європейські станції говорять у один голос і об'єднують усі наявні дані. Тепер картина набагато ясніша", - зазначає Георг Штейнгаузер з Ганноверського університету в Німеччині, один з головних дослідників. У самому дослідженні брали участь 69 авторів з 50 установ.

Автори праці спростовують обидва пояснення, надані "Росатомом", і  зазначають, що через коротку тривалість життя рутеній-106 є поганим джерелом живлення для супутника. До того ж,  жоден супутник не розбивався у релевантний до інциденту проміжок часу.

Що ж до Румунії, то відмінність у показниках з іншими країнами пояснюється лише тим, що більшість європейських станцій ядерного моніторингу змінюють свої повітряні фільтри щотижня, а у Румунії – щодня.

Інша важлива знахідка учених полягає у тому, що вік перероблюваного палива, унаслідок якого й утворилися ізотопи рутенію, був досить невеликий. Це небезпечно через те, що витрачене паливо є дуже радіоактивним одразу після того, як його дістали з реактора.

Через це у Франції, за словами Штайнгаузера, перш ніж його переробляти, прийнято чекати щонайменше чотири роки. У Росії офіційною політикою є три. Проте паливо, яке перероблювалося на "Маяку", було надзвичайно молодим – віком від 1,5 до 2 років.

"Це дуже, дуже нетипово. Росіяни дуже досвідчені у перероблюванні ядерного палива. Вони є світовими експертами у цій галузі. Проте, коли трапляється щось подібне, це одразу символізує, що вони відійшли від звичної стратегії", - зазначає Штайнгаузер.

Вчені припускають, що росіяни вдалися до цього неспроста.

"Ймовірно, вони намагалися створити щось особливе. Нашою теорією є те, що наміром дослідників було створити потужне радіоактивне джерело", - зазначає Жан-Крістоф Гаріель, заступник генерального директора з питань охорони здоров'я та навколишнього середовища Французького інституту радіозахисту та радіоуправління IRSN.

Експерименти на "Маяку"

У праці припускають, що витік небезпечних хімічних елементів відбувся унаслідок спроби створити на "Маяку" надзвичайно компактний та радіоактивний матеріал, здатний виділяти велику кількість нейтрино (фундаментальних частинок, які надзвичайно складно виявити) для фізичного експерименту SOX, що проводився в Італії.

Експеримент потребував зразка церію-144 - м'якого сріблястого металу, достатньо радіоактивного, щоб виділяти велику кількість нейтрино, і достатньо компактного, щоб це не ставало на заваді розрахункам.  

маяк
uk.wikipedia

Молоде ядерне паливо містить більшу кількість радіоактивного церію-144, завдяки чому зразки були б меншими за розміром, проте усе одно дуже радіоактивними. Контракт на надання зразка для експерименту "Маяк" підписав 2016 року.

"Ми знали, що це дуже складно зробити. Проте Маяк – державна компанія, що займається військовими розробками, тож у них не можна запитати, як вони це зроблять або вимагати якихось гарантій. Єдине, що ми могли – запитати, чи зроблять вони це взагалі і за яку ціну", - розповів Джонатан Гафіот, фізик, що брав участь в експерименті SOX.

Однак зрештою жодного досліду не відбулося - у грудні 2017 року, за два місяці після того, як хмара рутенію-106 накрила Європу, "Маяк" повідомив, що вони не змогли отримати достатньо радіоактивний зразок.

Штейнгаузер зазначає, що використання такого нетипово радіоактивного палива є "небезпечним, непотрібним ризиком". Воно може викликати хімічні реакції, здатні призвести до утворення вибухонебезпечного тетроксиду рутенію. На думку ученого, саме у цьому полягає секрет появи радіоактивної хмари.

Проте що саме трапилося на "Маяку": вибух, чи небезпечна речовина просто витікла з однієї із труб?  Відповідь на це запитання знають лише російські дослідники. Проте вони навряд чи колись повідомлять про це громадськості.

Відео Росія озвучила свою версію появи радіаційної хмари над Європою

Залиште свій коментар