Вчені Ірану, Ізраїлю та США проводять таємні переговори в Женеві

Неформальна дипломатія: науковці різних країн "за підтримки на вищому рівні" вже 6 років таємно обговорюють проблеми Близького Сходу.

Наукові діячі Ірану, США, Європи, арабських країн і навіть Ізраїлю вже шість років поспіль, всупереч блокаді, регулярно зустрічаються в Європі.

Більшість цих зустрічей проходила в Женеві. Як повідомляє повідомляє швейцарська газета Le Temps, вчені вибирають затишне місце, бажано в сільській місцевості, діляться на групи і обговорюють нагальні проблеми. Часто обговорення проходить під час прогулянок на свіжому повітрі. Учасники зустрічей, які в середньому тривають три дні, проводять весь час разом.

Цей процес називають Track II. За словами одного з професорів, який побажав зберегти анонімність з побоювань втратити роботу, процес в Осло розпочинався на такому ж рівні (маються на увазі таємні переговори в Осло з арабо-ізраїльського конфлікту). Вчений зазначив, що "у відсутність камер учасники зустрічей не бояться вільно висловлюватися і не мають необхідності грати в якусь гру".

За даними видання, неформальна дипломатія Track II здійснюється за підтримки на вищому рівні. Вочевидь, цей діалог ведеться за схвалення іранської Ради експертів і колишнього президента Алі Акбара Хашемі Рафсанджані. Витоки, завдяки яким Le Temps вдалося дізнатися про переговори, можна розцінити як бажання вплинути на передвиборну кампанію в Ірані.

Спеціалізація учасників пов'язана з близькосхідною проблематикою і американо-іранськими відносинами. Багато іранських вчених покладають великі надії на цей процес, хоча участь в ньому представляє загрозу для їхнього життя.

Хоча безпосередньо іранська ядерна проблема на зустрічах не піднімається, учасники не уникають цього питання в ході дискусій.

На березневій зустрічі цього року, пише Le Temps, іранська сторона була представлена не так широко, як на колишніх зустрічах. На думку видання, це пояснюється тим, що іранці чекають на конкретні результати змін, обіцяних адміністрацією Барака Обами.

На сьогоднішній день в зустрічах Track II взяли участь 400 учених. Втім, чи призведе така неформальна дипломатія до угоди між США і Ісламською республікою, невідомо.

Міжнародні оглядачі наразі відзначають зниження напруги у відносинах Вашингтона і Тегерана. На думку експертів, це сталося завдяки зміні підходу до іранського питання після того, як головою Білого дому став Барак Обама.

Нещодавно Іран, у свою чергу, хоча й стримано, але привітав плани США з нарощування співпраці в регіоні для стабілізації ситуації в Афганістані.

Читайте також:

Секретна доповідь Пентагону: ядерний Ізраїль та "нацистське майбутнє" Росії

США: Ізраїль може знищити ядерні об'єкти Ірану 42 ракетами

Перша зустріч Мєдвєдєва та Обами: "перезавантаження" почалося

Американський аналітик спрогнозував відродження СРСР та крах США

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: