"Ведмідь, із яким немає миру": що писав про Росію Кіплінг, якого Путін назвав великим письменником

"Ведмідь, із яким немає миру": що писав про Росію Кіплінг, якого Путін назвав великим письменником

Фото: Associated Press

Путін порівняв недругів РФ з мешканцями джунглів і віддав належне Кіплінгу, водночас сам письменник добряче критикував Росію.

Президент Росії Володимир Путін під час свого послання до Федеральних зборів віддав належне англійському поету і прозаїку Редьярду Кіплінгу, а також порівняв недоброзичливців Росії з персонажами з "Книги джунглів" — тигром Шерханом та дрібними шакалами (табакі).  

"Чіпляють Росію то тут, то там, без всяких причин. І, звичайно, навколо них одразу, як навколо Шерхана, крутяться всілякі дрібні табакі, все як у Кіплінга, підвивають, щоб задобрити свого суверена", - сказав Путін, пообіцявши жорстку відповідь всім недоброзичливцям.

Далі президент РФ додав: "Кіплінг великий письменник". Втім, варто нагадати, що Кіплінг ставився до Росії далеко не так добре. Він вважав Російську імперію головною загрозою для Великої Британії, а росіян — найзахіднішим зі східних народів, які тільки прикидаються цивілізованою нацією.

У своєму оповіданні "Колишній" ("The Man Who Was", 1889) Кіплінг писав: "Зрозумійте мене правильно: всілякий росіянин - мила людина, поки не нап'ється. Як азіат він чарівний. І лише коли наполягає, щоб до росіян ставилися не як до найбільш  західного зі східних народів, а, навпаки, як до найбільш східного із західних, перетворюється на етнічне непорозуміння, з яким, право, нелегко мати справу. Він сам ніколи не знає, яка сторона його натури візьме гору в наступну мить".

Кіплінг загалом розглядав Росію як імперію-суперника і забороняв банкам вкладати свої гроші в російські цінні папери. А під час більшовицького перевороту та громадянської війни в Росії він вкрай негативно відгукувався про більшовиків, вважав, що вони знищують все хороше, що є в Росії, що 1/6 частина світла виявилася відірваною від цивілізації.

У 1917-1918 роках з’явилися вірші, присвячені Росії, з промовистими назвами: "Раб, який царює", "Росія – пацифістам" із застереженнями та закликом не загравати з більшовицькою владою.

Ще раніше про Росію було написано рядки: "Немає миру з ведмедем, що ходить, мов чоловік" — цей лозунг із вірша Кіплінга кілька разів упродовж ХХ століття використовували в антиросійській пропаганді. Вірш "Світова з Ведмедем" був написаний в серпні 1898 року. Того року Росія брала участь у конфлікті в Маньчжурії і попросила Британію вивести свої війська з Порт-Артура. Англійці спочатку погодилися, поки не дізналися, що Росія таємно зібралася закупити кораблі у Німеччині, яка ворогувала з Британією.

Також Росія згадується Кіплінгом у романі "Кім" (1901 рік), в якому роль головного негідника дістається російському офіцерові.

Повʼязані теми:

Наступна публікація