Велика Британія та ЄС ухвалили угоду про Brexit: що вона означає і чому не сподобається більшості британців

Остаточно Євросоюз має затвердити її наприкінці листопада.

Увечері 14 листопада уряд Великої Британії після більше п'яти годин переговорів нарешті дав "зелене світло" проекту угоди про вихід країни зі складу Євросоюзу. Перед тим текст угоди на технічному рівні запевнили переговірники від ЄС та Великої Британії.

У ЄС позитивно сприйняли це рішення та одразу ж призначили дату засідання Ради ЄС для остаточного ухвалення угоди – 25 листопада.

Весь текст угоди розмістився на 585 сторінках, який одночасно виклали на офіційних сторінках ЄС та британського уряду. ТСН.ua розповідає ключові пункти угоди, більшість з яких, із великою ймовірністю, не сподобаються прихильникам Brexit.

Кордон між Ірландією та Північною Ірландією

Чи не найбільш болісне питання всього виходу Британії з ЄС – це майбутня ситуація на кордоні Ірландії та Північної Ірландії. Велика Британія переважно розташована на островах, і єдиним фактичним сухопутним кордоном з Європейським союзом є саме кордон між Ірландією, яка є членом ЄС та Північною Ірландією, що входить до Сполученого королівства.

ЄС послідовно виступав за так званий "м'який кордон" між країнами, що автоматично мало б на увазі збереження в Північній Ірландії значної кількості правил Європейського союзу. Прихильники Brexit такий розвиток подій вважали певним від’єднанням цієї країни від Сполученого королівства, а тому наполягали на однакових умовах на всій британській території, включно з Північною Ірландією.

Угода передбачає, що між Ірландією та Північною Ірландією таки діятиме "м’який кордон" - принаймні у початковий період. На товари, які рухатимуться між цими двома країнами, окрім продуктів риболовства, не запроваджуватимуться додаткові мита. Додаткові перевірки товарів відбуватимуться уже під час їхнього транспортування з Північної Ірландії до інших країн королівства.

Такий пільговий період триватиме до того, доки одна зі сторін вирішить її припинити, і тоді спільний комітет протягом шести місяців повинен підтвердити це рішення.

Перехідний період

Офіційно Британія покине ЄС 29 березня 2019 року. Від того часу розпочнеться перехідний період, який триватиме до грудня 2020 року. До цього часу Британія продовжуватиме дотримуватися всіх норм, правил та законів ЄС, однак не впливатиме на жодні рішення. За цей час сторони мусять узгодити остаточну угоду про "розлучення" Великої Британії та Європейського союзу.

Однак, якщо сторони не зможуть домовитися щодо цього, то спільним рішенням до 1 липня 2020 року, вони можуть подовжити цей період на "невизначений термін".

Соцстандарти та конкуренція

В угоді зазначається, що Британія під час перехідного періоду має дотримуватися принципу "рівного ігрового поля" стосовно конкуренції та державної допомоги, а також стандартів праці й охорони довкілля. Крім цього, ЄС висунув вимогу впроваджувати до британського законодавства всі норми та правила, які будуть ухвалені в Євросоюзі після Brexit.

Таким чином, це не дозволить Британії зменшити соціальні, екологічні та трудові стандарти, зокрема такі, як тривалість робочого часу. Це явно не сподобається представниками Консервативної партії, які прагнули знизити податки та менше втручатися в економіку на прикладі Сингапуру.

Економіка та торгові угоди

Ще один жорсткий контроль з боку Брюсселя стосуватиметься фінансової діяльності Британії, яка лишатиметься у митному союзі ЄС, однак її компанії фактично вважатимуться такими, які "зареєстровані поза Європейським союзом". Таким чином, під час перехідного періоду Британія не зможе укладати власні торговельні угоди з іншими країнами, чого так прагнули прихильники Brexit, однак їхні компанії матимуть права в ЄС не більші, ніж мають американські чи японські виробники.

Чутливим питанням для ЄС та Британії була британська рибна промисловість. Сторони домовились, що під час перехідного періоду діятимуть тарифи на рибні продукти Британії, доки не буде досягнуто угоди про діяльність промисловості ЄС у британських територіальних водах.

Подальші перемовини

Кінцева угода про вихід Британії з ЄС контролюватиметься спеціальною структурою, яка буде ухвалювати рішення за спільною згодою, і її рішення будуть обов’язковими для обох сторін.

Для врегулювання суперечок буде створений спеціальний арбітраж із п’яти членів. Однак будь-яка проблема, яка стосуватиметься законів ЄС, вирішуватиметься не цим арбітражем, а судом ЄС, чиї вказівки Британія теж зобов’язана буде виконувати. Це ще один удар для прихильників Brexit, які прагнули повернути "контроль над власними законами".

ВідеоБританці вийшли на масовий мітинг проти Brexit

Вийти не можна залишитися. Противники виходу Британії з ЄС пройшли маршем центральними вулицями Лондона – до будівлі парламенту. Марш приурочили до другої річниці так званого Brexit, коли країна проголосувала за від’єднання. Опоненти виходу Британії вимагають провести новий референдум щодо умов розлучення між королівством та ЄС. Офіційна дата від’єднання Сполученого Королівства – це 29 березня 2019 року. Але до цього часу Лондону і Брюсселю слід домовитися, якими будуть їхні економічні відносини після цього історичного кроку.

Британці вийшли на масовий мітинг проти Brexit

Ця угода вже стала справжнім яблуком розбрату для британського уряду. Прем’єр-міністр країни Тереза Мей заявила, що наразі у Британії є два виходи: або така угода, або взагалі жодної, що стане ще серйознішим ударом по британській економіці. На тлі розбіжностей щодо пунктів цих домовленостей вже на наступний день троє міністрів уряду Мей подали у відставку. Останнє слово лишається за британським парламентом, зважаючи на те, що ідею другого референдуму, тобто спитати думку самих британців, Мей категорично відкидає.

Олексій Ярмоленко

 

Залиште свій коментар

Вибір редакції