Великий колайдер знову запускають: він почне зіштовхувати потоки частинок

Вчені Європейського центру ядерних досліджень (CERN) вперше спробують розігнати зустрічні пучки часток з потужністю потоку в 3,5 тераелектронвольт.

Повним ходом ведеться підготовка до нового запуску Великого адронного колайдера (ВАК), черговий його запуск очікується у вівторок 30 березня.

У цей день вчені Європейського центру ядерних досліджень (CERN) вперше спробують розігнати зустрічні пучки часток з потужністю потоку в 3,5 тераелектронвольт (ТеВ), або 7 трлн Електронвольт в сумі.

Минулого тижня ВАК вже сформував потік частинок, який зміг досягти такого енергетичного потенціалу. Але успішним результатом експерименту буде зустрічне зіткнення двох таких потоків, причому обидва повинні будуть стабільно підтримувати такий високий заряд.

Вчені хочуть знайти загадкову частку - "бозон Хіггса", або, як її ще називають, "божественну частинку", оскільки її виявлення становить велику важливість для вивчення фізики.

Згенерувавши потоки часток потужністю по 3,5 ТеВ кожен, вчені нарешті опиняться на порозі запуску нової програми фізичних досліджень, пояснив директор з прискорювачів і технології CERN Стів Майерс.

Але ще багато роботи належить виконати перед зіткненням потоків. Точно спрямувати потоки - дуже складне завдання. Приблизно як запустити дві голки назустріч один одному через Атлантичний океан, причому так, щоб на півдорозі вони зіткнулися, сказав Майерс.

Експеримент, який проводиться в 27-кілометровому підземному тунелі, прокладеному під прикордонними районами Франції і Швейцарії, відновлений лише недавно. У вересні 2008 року через протікання в тунель тонни рідкого гелію роботу коллайдера довелося призупинити на ремонт, і знову запустили його лише через 14 місяців - в листопаді 2009 року.

До 30 березня команда ВАК буде займатися підготовкою систем контролю пучків частинок, а також пристроїв, що захищають детектори від частинок, які вилетіли з потоку.

Всі ці системи до початку роботи повинні бути повністю готові.

Запустити потоки частинок по кільцевому тунелю - це одна справа. Інша справа - змусити їх циркулювати там протягом розумного періоду часу. Важливо домогтися формування "золотої орбіти" - коли потоки годинами будуть робити оборот за обігом, сказав директор CERN з комунікацій Джеймс Джілліс. І тільки переконавшись, що потоки часток - стабільні, має сенс включати детектори.

Розгін і зіткнення протонів дозволять пролити світло на основи світобудови, сподіваються фізики. Близько 1200 надпровідних магнітів згинають потоки протонів і розганяють їх у протилежних напрямках зі швидкістю, близькою до швидкості світла.

У певних місцях тунелю потоки протонів перетинаються, що дозволяє частинкам стикатися один з одним. Детектори, розташовані в цих місцях, досліджують ефект від зіткнень. Вивчивши результати зіткнення частинок, вчені сподіваються глибше проникнути в таємниці матерії, досягти найвищих з коли-небудь вивчених енергій. При найбільш оптимістичному результаті дослідники зможуть відтворити умови, що існували 13 млрд років тому через 1-2 трильйонні частки секунди після Великого Вибуху, який, за панівною в сучасній науці теорією, до виникнення нашого Всесвіту.

У кінці 2011 року ВАК буде закритий на профілактичні роботи і модернізацію, які можуть тривати до року, після чого колайдер знову запустять, але вже з подвоєною потужністю пучка протонів - 7 ТеВ, а в сумі - 14. Проте вже з нинішньої потужністю пучка в 3,5 ТеВ вчені розраховують отримати частинки антиматерії, яка існувала в момент Великого Вибуху в тій же кількості, що і звична нам матерія, але тепер в природі не зустрічається.

Читайте також:

Великий адронний колайдер встановив новий рекорд

Адронний колайдер зупинять на рік, щоб потім відтворити Великий вибух

Опубліковані перші результати експериментів на Великому адронному колайдері

Німецький суд відхилив позов про кінець світу через колайдер

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: