Великий брат. "Медуза" опублікувала масштабне розслідування про систему стеження за всіма росіянами

Дата публікації
Перегляди
8983
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Великий брат. "Медуза" опублікувала масштабне розслідування про систему стеження за всіма росіянами

Фото: Associated Press

Ними можуть користуватися як російські правоохоронці, так і приватні компанії.

Російське видання "Медуза" опублікувало масштабне розслідування про системи стеження за росіянами в дусі "Великого Брата". Так, науково-дослідний обчислювальний центр при управлінні справами президента Росії розробляє кілька систем моніторингу та деанонімізації користувачів соцмереж. Вони засновані, зокрема, на злитих базах, що продаються на чорному ринку.

Усе почалося з того, що влітку 2017 року джерело "Медузи" у великій російській страховій компанії побачило презентацію розробки Головного науково-дослідного обчислювального центру (ГлавНДВЦ) при справах президента. У неї входив пакет з двох продуктів – "медіамоніторингу" і "Шерлок". Заявлялося, що вони дозволяють за мінімальних доступних даних видати повне резюме на будь-яку людину, включно з паспортними даними, судимості тощо. Підписка на цей пакет коштувала 18 мільйонів рублів (майже 7 млн грн) на місяць.

"Шерлок", "Псков" та "Посейдон"

Як зазначається, про "Шерлока" у відкритих джерелах відомо мало. Судячи зі скриншотів і презентацій, сервіс може видавати про будь-якого мешканця Росії найрізноманітнішу інформацію, як-от VIN-номера автомобіля та закордонна нерухомість.

Фото: Медуза

Водночас з відкритих джерел таку інформацію дістати неможливо. За словами фахівців, "Шерлок" бере інформацію з так званих "сірих" на чорному ринку.

Серед продуктів ГлавНВДЦ на сайті підприємства "Шерлок" не вказано, але згадується в описі їхньої розробки під назвою FaceRadar.

Фото: Медуза

У презентації "Шерлока" також згадувався доступ до даних СОРМ - системних оперативно-розшукових заходів, розробленої ФСБ для прослуховування телефонних переговорів та моніторингу інтернет-трафіку. Спірозмовники видання вважають, що їх згадали у презентації, щоб справити враження на потенційних клієнтів. Втім якщо доступ до "сірих" баз даних - це порушення закону про персональні дані, то доступ до СОРМ - це вже порушення державної таємниці.

Крім "Шерлока" у ГлавНВДЦ є розробка "ПСКОВ" ("Пошукова система категорії особливої ​​важливості". Вона здатна отримувати дані з анонімної мережі Tor.

Фото: Медуза

Серед розробок також - сервіс моніторингу екстремізму в соцмережах "Посейдон" – ним користується МВС. Як зазначається, інтерфейс "ПСКОВ" мигцем показали в сюжеті на російському РЕН-ТВ про затримання іноземного шпигуна "за допомогою високих технологій".

Фото: Медуза

Як використовують розробки

Як пише "Медуза", Основні клієнти власника розробок ГлавНВДЦ – це російські спецслужби і Міноборони. Напівсекретні науково-дослідні інститути мають контракти з закритими оборонними підприємствами; серед керівництва центру – вихідці з російських спецслужб.

Колишні співробітники ГлавНВДЦ сказали "Медузі", що за допомогою розробок інституту вирішує кадрові питання адміністрація Путіна і Росгвардія. Там перевіряють потенційних кандидатів на великі посади.

Також, наприклад, сервіси інституту допомагають відсівати неблагонадійних волонтерів на заходах за участю Володимира Путіна.

"Узгодимо волонтерів [заходи], - розповідає колишній співробітник центру. - Якщо у кандидата в оточенні, хоча б в друзях у фейсбуці, є людина з маркером "терорист", "анархіст", "лібертаріанець" - то відразу ні".

Приватні компанії також можуть використовувати розробки: наприклад у страховій сфері це дозволить виявити недобросовісних агентів, у мікрофінансовій організації – актуалізувати дані боржників.

Фото: Медуза

Як наголошує Медуза, функціонування таких розробок було б неможливо без наявності в Росії розвиненого тіньового ринку торгівлі особистими даними через "сірі" системи управління базами даних. Доступ до інформації на кшталт судимостей і авіаперельотів росіян вільно продається на спеціалізованих форумах. Такі дані зливають зокрема правоохоронні органи. При цьому користуються системами ті ж силовики, які і зливають бази. Так простіше шукати людей, адже не треба оформлювати як оперативно-розшукову діяльність, пояснило джерело видання.

Фото: Медуза

Як пише видання, також центр займається моделюванням різних ситуацій. Скажімо, одна з них була - як вплине аварія на одній з українських електростанцій на всю енергосистему країни. Замовило такий рахунок Міністерство оборони РФ. Детальніше про це - за посиланням.

Наступна публікація