Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Версії вбивства Нємцова: хто і як приховує докази, спростування російської пропаганди та думки експертів

У справі вбивства російського опозиціонера з'явилися вже п'ять підозрюваних.

У справі вбивства російського опозиціонера Бориса Нємцова з'явилися вже п'ятеро підозрюваних. Усі - кавказці. Так ФСБ підтвердила версію, вкинуту раніше - про чеченський слід. Московський Басманний суд - їхній "найсправедливіший" - вже сьогодні оточила поліція: там мають ухвалити постанову про арешт підозрюваних.

Тим часом російські центральні канали, куди за життя опозиційному Нємцову було зась, цілий тиждень смачно годували обивателя "полуничкою": історіями про коханок, позашлюбних дітей, мільйонні статки... Із незламного опонента Путіна Нємцова наполегливо перетворюють на героя бульварного роману. Щоб відвернути увагу невибагливого російського глядача від найважливіших деталей політичного вбивства. Про це йдеться в сюжеті програми ТСН.Тиждень.

Вбивство, нагадаємо, стався на місці, що охороняється чи не найпильніше в світі – поблизу кремлівської стіни.

З'явився запис із погодної камери, коли сталося вбивство. Прибиральна машина прикриває Нємцова, його супутницю і вбивцю. Дві секунди знадобилося кілеру, щоб поцілити в чоловіка і випустити шість куль. Ще дві - аби добігти до машини.

Експерти у зброї говорять, що за такий короткий час шість пострілів міг зробити лише професійний кілер, який пройшов спеціальну підготовку.

Відео У справі Бориса Нємцова з’явилися вже п’ятеро підозрюваних

Москва, 27 лютого, 21:30. За дві години до вбивства відомий політик Борис Нємцов дасть своє останнє інтерв'ю на радіо і попрямує до московського ГУМу. Там на нього чекає Ганна Дурицька, дівчина з якою він зустрічається вже понад два роки. Відомий опозиціонер відпускає свого водія і вирішує прогулятися. Пізній вечір, на дворі дощ, мряка. Червона площа, Храм Василія Блаженного, Василівський узвіз. Його останні 450 метрів. До трагедії лишається кілька хвилин.

Те, що станеться на Москворіцькому мосту, згодом отримає назву найзухвалішого політичного вбивства останнього часу. Чотири смертельні рани не залишили жодних шансів на життя Борису Нємцову. Усі зі спини.

Перша офіційна версія натякала на побутову причину нападу і аматорів-виконавців: "Під'їхала машина. Із неї було скоєно кілька пострілів. Чотири із них потрапили в спину, після чого він загинув".

Російські ЗМІ натяк зрозуміли. Версії про ревнивих коханців, мусульман, що мстилися за підтримку "Шарлі Ебдо", й український слід, який тягнеться за українською супутницею і українською маркою авто - заполонили кремлівську пресу.

Але наступного дня для всіх цілковитою несподіванкою стане відео з погодної камери спостереження. Виявляється, вбивця стріляв не з машини. І окрім Ганни Дурицької, існує ще один свідок вбивства – водій автопилососа. Машина вдало затулила вбивцю саме в момент пострілів.

Якість зображення жахлива, але інтернет-активісти зуміли навіть тут знайти більше, ніж російський канал ТВЦ, якому чомусь дозволили оприлюднити це нерозбірливе відео. Перше відкриття - кілер не ховався на бічних сходах мосту.

Ймовірно, постаті Бориса та Ганни виходять на міст. Дуже складно, але пригледівшись, можна побачити контури людини, яка крокує за парою. Силует випереджає прибиральну машину на секунду і одразу зникає за нею. Потім, припустімо, саме цей чоловік вибігає з-за комунальної машини і сідає в авто, яке рухалось синхронно з комунальною машиною.

Звідки така синхронізація дій і чому головного свідка Ганну Дурицьку залишили в живих? І головне, чому нам показали лише це відео? Бо ми тепер знаємо, є детальні і посекундні кадри всього, що сталося на мосту.

ОХОРОНА ТА КАМЕРИ СПОСТЕРЕЖЕННЯ

Журналісти ТСН зв'язалися з Дмитром Флоріним - журналістом, колишнім співробітником спецпідрозділу МВC Росії. Він досконально знає систему безпеки Кремля.

"Ця територія відноситься до, скажімо так, зони особливої відповідальності ФСО.Ці всі дороги, які є в центрі Москви, в межах Садового кільця .159 вулиць і провулків відносяться до зони, яка особливо охороняється. Бо там пересуваються особи, які підлягають державній охороні", - говорить Флорін.

Дмитро надав ТСН те, що повністю відкидає версію про неконтрольований злочин - детальну схему цілодобової різнорівневої охорони кремлівського спокою в цьому районі.

Ганна та Борис за 7 хвилин маршруту мали пройти повз чотири пости силовиків. Перший - одразу по виході з ГУМу пост охорони Федеральної служби і поліції поруч зі Спаською Вежею. Це щонайменше – два службовці. Далі – цілодобова охорона храму Василія Блаженного з іще двома поліцейськими. На перехресті Василівського спуску і дороги, що веде на міст, незмінно чергують два патрулі.

І це лише видимі ознаки охорони території. Та найцікавіше - це технічне спостереження, що перекриває буквально кожний метр довкола кремлівських стін. За даними Дмитра, останні хвилини Бориса Нємцова мали зняти: дві камери на стоянці на початку мосту – одна з них всепогодна, знімає - на 360 градусів. На четвертому стовпі за 50 метрів від місця вбивства – ще чотири камери, розвішені по колу. З них дві мали зняти вбивство, а одна – охопити відстань від початку мосту до місця трагедії. На кремлівській стіні, що праворуч від мосту, – п'ять камер ФСО і ще дві - на вежі. Плюс дві камери на будинках на вулиці Велика Ординка. І найцікавіше - камера системи "Потік" - ця штука розташована на спуску з мосту і з неймовірною чіткістю фіксує кожне авто і визначає їх держномер на всіх чотирьох смугах руху.

Отже, щонайменше шестеро працівників поліції і ФСО і мінімум 16 камер. І невже жодна з них не працювала, як заявили московська мерія і Федеральна служба охорони? І головне – чому вбивця не побоявся скоїти вбивство саме там?

"Люди, які робили це біля Кремля, - це або просто повні божевільні, їм не цінне життя, нічого не дороге. Або це зроблено, навпаки - на своїй території", - припускає Флорін.

Але чому сам Борис Нємцов так легковажно вирішив прогулятися вночі? Без парасольки під дощем? За два дні до гігантської акції протесту? Ольга Курносова, що знала Бориса з 1991 року, сама була депутатом, організовувала найбільші протести в Петербурзі, дала несподіване пояснення.

"Я абсолютно точно знаю зі свого власного досвіду, що днів за п'ять до кожної великої протестної акції за лідерами опозиції, яким був Борис Нємцов, ведеться зовнішнє спостереження серйозними силами. І коли ти ходиш пішки, і коли ти їздиш на машині. У цей день за Борисом точно, це я вам гарантую на 1000%, було зовнішнє спостереження. І, як ви думаєте, якщо ведеться зовнішнє спостереження, то хто може в цій ситуації вбити? Тільки або самі спецслужби, або хтось за дорученням спецслужб", - говорить Курносова.

Професійного криміналіста Юрія Ірхіна найбільше зацікавила вдавана непрофесійність операції. По-перше, ПМ не є зброєю професійних кілерів.

ЗНАРЯДДЯ ВБИВСТВА

На місці вбивства було знайдено шість 9-міліметрових гільз. На єдиному нечіткому відео від моменту, коли ми ще бачимо Нємцова живим, до моменту, коли вбивця стрибає в машину, минає всього чотири секунди. За технічними характеристиками, ПМ може зробити 30 пострілів за хвилину, тобто на один постріл – дві секунди. Гільз же було шість. Тож, чи можна було вистрелити шість разів за чотири секунди?

Аматором тут і не пахне. Бо за ці секунди треба було не лише стріляти, але й добігти до авто. А от ідеально підготовлені безшабашні спецназівці, які за кістку від Путіна можуть піти на що завгодно - варіант. Як то один з чотирьох затриманих вчора підозрюваних у вбивстві Заур Дадаєв. До речі саме він у 2010 році з Путінських рук отримав орден "За мужество, отвагу и самоотверженность" в Чечні.

СВІДКИ

Головними свідками у справі лишаються модель Ганна Дурицька і водій комунальної машини. Але ані дівчина, ані водій вперто нічого не пам'ятають.

Після вбивства дівчину одразу повезли давати свідчення. Потім вона скаже, що були проведені всі слідчі дії, але на мосту її більше ніхто не бачив. На поховання чоловіка, з яким вона зустрічалась понад два роки, Ганна не пішла. Більше того, на третій день їй дозволили виїхати в Україну. Відтоді її ніхто не бачив. Генпрокур заявив, що вона під держохороною.

Але чому кілер залишив живим свідка? Чому так легко випустили Аню за межі Росії? Чи скаже вона щось більше, ніж говорила в Москві, нашим правоохоронцям? Чи не була сама елементом операції? Знову багато запитань. І відповідь є поки що лише у замовника.

ЗАМОВНИК

Не вигідно чинній владі - ось головне виправдання Кремля сьогодні. За останній рік Путін довів, що у нього власне розуміння того, що таке вигідно або невигідно. Він довів, що готовий іти на війну, міжнародну ізоляцію, терпіти санкції - все заради зрозумілих лише собі самому сакральних завдань. Окрім того, на минулу неділю Борис Нємцов готував доповідь "Путін і війна", планував оприлюднити докази того, що в Україні є російські військові.

Вчора в ефірі "Первого канала" Росії повідомили, що в справі про вбивство опозиціонера затримано двох підозрюваних – жителів Кавказу. Однак, за тиждень не було висунуто жодної адекватної версії і не оприлюднено жодного відео з 16 камер.

І факт лишається фактом - опозиційна акція з назвою "Весна" перетворилася на траурний марш, де всі могли приміряти на себе долю Бориса Нємцова.

Кореспондент ТСН Юлія Панкова

Відео Старша дочка Нємцова Жанна звинуватила російську владу у загибелі свого батька

Залиште свій коментар

Вибір редакції