Ветерана СРСР, звинуваченого в геноциді, знову відправлять на медогляд

В Естонії героя Радянського Союзу, обвинуваченого в геноциді, направлять на повторний медичний огляд.

Пярнуський суд повіту Естонії, в якому слухається справа за звинуваченням 89-річного ветерана війни Арнольда Мері в причетності до депортації в березні 1949 року до Сибіру 251 жителя естонського острова Хійумаа, направив його на повторний медичний огляд. Сучасне естонське законодавство трактує подібного роду діяння Мері як геноцид естонського народу. На них не розповсюджується термін давності. До таких же злочинів в Естонії прирівняна і боротьба з озброєними угрупуваннями "лісових братів", що тероризували населення республіки в післявоєнні роки.

Останнім часом здоров'я Мері істотно погіршало, але результати минулої медекспертизи викликали у слідства низку запитань.

Судовий процес проти Мері розпочався в травні 2008 року, проте незабаром був перерваний, оскільки адвокат обвинуваченого Свен Сіллар наполіг на проведенні медичної експертизи стану здоров'я свого підзахисного, у якого виявлений рак легенів і унаслідок контузії, отриманої на фронті, сильно ослаблений слух.

Як наголошується в акті проведеної літом медекспертизи, продовжувати судовий процес над Мері не рекомендується, оскільки за 4,5 роки після проведення попередньої експертизи стан здоров'я Мері значно погіршав. Проте, як повідомили в канцелярії суду, у прокурора "з'явилася низка запитань щодо результатів експертизи", через що і буде призначено повторний медогляд.

Нагадаємо, що згідно зі звинуваченням, Мері керував проведенням масових депортацій на острові Хійумаа весною 1949 року. 25 березня 1949 року на Хійумаа радянська влада затримали 251 людину з числа цивільних жителів, які 26 березня були відправлені до порту Палдіські, а потім - на примусове поселення до Сибіру. У 1949 році Мері був членом ЦК Комуністичної партії Естонії і секретарем ЦК ЛКСМ Естонії. Якщо буде доведено, що він брав участь в депортації естонців, йому загрожує довічне ув'язнення.

Сам Мері не вважає себе винним, він не заперечує той факт, що весною 1949 року він за завданням ЦК ЛКСМ був відправлений на острів Хійумаа, щоб контролювати процес переселення. За словами Мері, серед його обов'язків не входила організація депортації - його завдання полягало в тому, щоб перевірити списки тих, хто підлягає депортації естонців і контролювати законність дій органів держбезпеки і місцевої влади, а також стежити за тим, щоб вислані були саме ті люди, яких внесли до списків.

Як заявив адвокат Свен Сіллар, Мері не згоден ні з одним пунктом обвинувачення. Він також поставив під сумнів ствердження про те, що депортація насправді є геноцидом. За його словами, роль його підзахисного в процесі депортації полягала в тому, щоб дотримувалися права тих, хто депортувався.

Мері отримав звання Героя Радянського Союзу за оборону штабу корпусу у міста Порхова Псковської області. Під час бою 18 липня 1941 року він був чотири рази поранений, проте не покинув поле бою і продовжував керувати обороною.

В кінці 1951 року в результаті доносу Мері виключили з партії і позбавили звання героя Радянського Союзу та інших нагород. ЦК вважав, що його участь в депортації естонців до Сибіру була дуже пасивною. У 1956 році по апеляції XX з'їзду партії Мері був відновлений в рядах КПРС, рішення про позбавлення його нагород було відмінене.

Російська сторона неодноразово виражала негативне ставлення до суду над ветераном. Держдума РФ в травні прийняла звернення до європейських колег, в якому закликала зупинити "ганебне судилище" над Мері. Суд над ветераном був названий "політичним". Депутати нагадали, що Держдума неодноразово приймала заяви і звернення, в яких обговорювалося прагнення влади прибалтійських держав піддати перегляду підсумки Нюрнберзького трибуналу, і вимагала припинити переслідування ветеранів Другої світової війни.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: