Рік тому діючому президенту США Дональду Трампу ледве не оголосили імпічмент через Україну.
За цими президентськими перегонами в США стежать в усьому світі, втім, Україна ще рік тому виявилася вплутаною у політичну гру американських політиків.
Як сталося, що мало не кожен американець тепер чудово розуміє, де розташована наша країна і з ким воює - йдеться у сюжеті ТСН.19:30.
До минулої осені більшість американців напружено замислювалися або ввічливо посміхалися, коли при них згадували Україну. Не всі могли навіть сказати, де саме знаходиться ця держава, а одна наша співрозмовниця навіть була переконана, Україна - це острів. Все змінилося 25 вересня 2019 року.
У ці дні в Нью-Йорку проходила Генасамблея ООН, на якій зібралися сотні журналістів з усіх країн, сотні політиків. Українську делегацію очолював президент Володимир Зеленський. І раптом - шок. Імпічмент президента Сполучених Штатів. Через Україну. За твердженням демократів, Дональд Трамп та його команда тиснули на українського президента, шантажували його, аби дістати компромат на демократів і особисто Джо Байдена.
За лічені секунди Зеленський в Нью-Йорку стає зіркою - навряд чи саме на таку популярність він розраховував, готуючи свою першу промову з трибуни Генасамблеї ООН. Всі обговорюють його липневу телефонну розмову з Трампом. І все через рапорт анонімного співробітника національної розвідки, якому здалося, що американський очільник тиснув на нового українського президента. Суть розмови - фінансова, військова допомога і навіть зустріч у Білому домі. США ніби-то на все готові, але після того, як Україна оголосить про слідство проти Байдена. Згодом, Білий дім оприлюднює і саму стенограму.
У Нью-Йорку на полях Генасамблеї була запланована коротка зустріч Трампа і Зеленського. Вони ж зустрічаються під спалахами камер. Годинна зустріч, з якої понад 20 хвилин - імпровізований брифінг. У своїх відповідях Зеленський стриманий. Офіційна позиція - Україна робить усе, аби залишитися осторонь американської передвиборчої гри.
Питання, “чи тиснув на вас Трамп”, Зеленському задаватимуть найближчі місяці більше сотні разів, ні разу він не відповість ствердно. Демократи до цього ставляться з розуміням: Україна у війні з Росією дійсно залежить від американської допомоги, а Трамп раптово, без жодних причин, всупереч порадам своїх військових і дипломатів - заблокував її. Саме це і називали одним з важелів тиску на Зеленського і його команду.
Спроби домогтися від українського президента пошуків компромату на суперника Трампа координували в Києві спецпредставник по Україні Курт Волкер, посол Сполучених Штатів в ЄС Гордон Сондленд. Обидва - на слуханнях у Конгресі твердили, що діяли з найкращих міркувань.
Саме в ці дні торік у Конгресі - мало не щоденні, багатогодинні трансляції слухань, які дивляться мільйони. Щодня десятки разів з екранів звучать слова: Україна, війна з Росією, корупція.
Палата представників Конгресу, більшість в якій мають демократи, оголошує Трампу імпічмент. Але 5 лютого 2020 Сенат, який контролюють республіканці - президента виправдовує. Сенат ухвалив, що відповідач Дональд Джон Трамп не винний.
Це робить Дональда Трампа першим президентом в історії Сполучених Штатів, який, переживши імпічмент, знову балотується в президенти. А його юрист, Руді Джуліані, невтомно продовжує шукати компромат на Байдена. І знову - в Україні. До останніх передвиборчих дебатів про неї американцям забути не дають.
"Усі ці питання виникають через те, що мій син сидів у "Бурисмі" (газовидобувній компанії в Україні. - Ред. ). Але ніхто під час слухань на імпічменті, ніхто з тих людей, що працюють зараз на уряд Трампа, не сказав, що я чинив на посаді віце-президента щось незаконне", - так Джо Байден коментує всю ситуацію.
Як повідомлялося, за два дні до виборів в США кандидат в президенти від демократів Джо Байден випереджає свого суперника, чинного президента Дональда Трампа, в чотирьох найважливіших штатах.
Президентські вибори у США 2020 року відбудуться у вівторок 3 листопада, і стануть 59-ми виборами президента США.