Вибори в Туреччині: фінішна пряма

У Туреччині завершується підготовка до дострокових парламентських виборів, які відбудуться наступної неділі, 22 липня.

туреччина вибори
Мітинг на підтримку партії чинного прем'єр-міністра Ердогана
За прогнозами більшості соціологів, до нового парламенту країни ввійдуть три політичні партії, що представляють усі спектри турецької політики - від лівоцентристської до проісламської. У меджлісі вперше за більш ніж 10 років будуть представлені і курди, які одержать 30-35 мандатів і зможуть сформувати парламентську фракцію.

Фаворитом парламентських виборів вважається правляча Партія справедливості і розвитку (ПСР), яку очолює прем'єр-міністр Таїп Ердоган.

Ряд соціологів передбачає, що вона може набрати близько 40% голосів виборців і знов розраховувати на формування однопартійного уряду. У той же час висловлюються думки, що ПСР, хоча і переможе на виборах, буде вимушена піти на формування коаліції, швидше за все з курдськими депутатами, які представляють Партію демократичного суспільства (ПДО).

„ПСР переможе на виборах, але її представництво в парламенті зменшиться порівняно з парламентськими виборами, що відбулися в листопаді 2003 року. Вона може розраховувати на 226-266 місць у 550-місцевому меджлісі," - пише в коментарі газета "Хюрріет".

Основний суперник ПСР - народно-республіканська партія (НРП) одержить 174-208 мандатів, а Партія націоналістичного руху (ПНД) - 76-99. Обидві партії матимуть у своєму розпорядженні кількість голосів, достатніх для формування урядової коаліції та отримання вотуму довіри," - відзначає видання з посиланням на дані соціологічного опиту, проведеного 11 липня.

туреччина вибори
Фаворитом парламентських виборів вважається правляча Партія справедливості і розвитку
Для отримання вотуму довіри в парламенті необхідно одержати просту більшість або 276 голосів.

Схожі результати показало дослідження, проведене приватним інформагентством DHA у 79 з 81 провінцій Туреччини.

Дані агентства свідчать, що ПСР одержить за підсумками виборів 42% голосів у парламенті (252-260 місць), НРП - 27% (160-165 місць), ПНД - 14,4% (89-95 місць). 30-35 місць одержать незалежні депутати.

Газета "Ватан", у свою чергу, звертає увагу на тенденцію зниження популярності правлячої партії серед електорату.

„ПСР набере на виборах 39,4% голосів, НРП - 21,8%, ПНД 11,8%", - пише видання, посилаючись на результати опитування, проведеного компанією Ak Yatirim.

„Спостерігається тенденція зниження популярності партії Ердогана (40,9% в червні) і зростання прихильників республіканців і націоналістів (21,5% і 9% відповідно)," - відзначає газета.

Аналогічну думку в понеділок у коментарі висловлює газета "Джумхурієт".

„Ми рухаємося до формування трипартійного парламенту, в якому будуть представлені ПСР, НРП і ПНД. Партії республіканців і націоналістів вступають в останній тиждень перед виборами як такі, що набирають голоси. Якщо за час, що залишився, вони зуміють востаннє і вельми переконливо роз'яснити народу те, що за 4,5 роки перебування при владі ПСР уявляли її зовнішньополітичний курс, економічну та сільськогосподарську політику, то обидві партії зможуть набрати більше 45% голосів," - пише "Джумхурієт".

Газета вважає, що це дозволить двом партіям не лише сформувати коаліційний уряд, але й серйозно вплинути на вибори нового президента Туреччини, якого парламенту належить обрати протягом 40 днів після його формування. Інакше, його буде розпущено і в країні пройдуть нові дострокові вибори.

У квітні-травні Туреччина пережила серйозну політичну кризу, коли конституційний суд визнав недійсними президентські вибори через відсутність кворуму в парламенті. Коли вибори зайшли в безвихідь, єдиний претендент на пост президента, глава МЗС Абдуллах Гюль, зняв свою кандидатуру, а очолювана Ердоганом ПСР внесла законопроект про проведення дострокових парламентських виборів у липні замість планових, намічених на листопад цього року.

За прогнозами соціологів, відсоток участі в майбутніх виборах очікується на рівні 90%. Для порівняння, в парламентських виборах, що відбулися в листопаді 2003 року, взяли участь 79% виборців, внесених до списків для голосування.

Всього у виборах, за даними Центрвиборчкому Туреччини, візьмуть участь 14 партій. За право бути представленими в парламенті боротимуться 7 тисяч 395 кандидатів, зокрема 700 незалежних.

Загальні витрати партій, що беруть участь у виборах, за прогнозами експертів, складуть 1,2-1,4 мільярди доларів. Кожен кандидат у депутати, в середньому, витратить на передвиборну пропаганду близько 150 тисяч доларів, повідомляє газета "Хюрріет".

Утім, є кандидати, які зовсім не шкодують засобів, аби бути вибраним до парламенту. Зокрема, за інформацією "Хюрріет", незалежний кандидат у чорноморській провінції Гіресун Онер Хекім виділив на свою пропагандистську кампанію до 3 мільйонів доларів.

Компенсувати витрачені на вибори засоби, новоспеченим депутатам, які в місяць одержуватимуть зарплату, що перевищує шість тисяч доларів, за підрахунками експертів, вдасться протягом 1,5 років.

У парламентських виборах візьмуть участь 42,5 мільйони громадян 75-мільйонної Туреччини, для яких будуть відкриті 158 тисяч 700 виборчих ділянок в 85 виборчих округах.

У більшості районів Туреччини виборчі дільниці відкриються о 8.00 за місцевим часом і закриються о 17.00. У південно-східних провінціях країни голосування почнеться і завершиться на годину раніше.

Заборона на оголошення результатів голосування в день виборів діятиме до 21.00.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: