Експерти висунули кілька теорій, чому діти менш вразливі до нового коронавірусу
Associated Press
  • Кількість коментарів 1
  • Кількість переглядів 11653

За статистикою діти мають значно легші симптоми коронавірусної хвороби, аніж дорослі.

Новий коронавірус не є розбірливим у географії, статі та професіях. COVID-19, мабуть, заражає людей повсюди - включно з дітьми, які, незважаючи на обнадійливі ранні повідомлення,  не здаються більш захищеними від вірусу. Останні дані з Китаю, де спалах почався на початку року, свідчать про те, що люди у віці до 18 років можуть заразитися патогеном із приблизно такими ж показниками, як і дорослі.

Але таємнича подоба милосердя залишається: після зараження діти, скоріше за все, рідше хворіють серйозно, і понад 90% діагностованих випадків виявляються як помірні, легкі або без симптомів взагалі. Ця юнацька стійкість спостерігалася раніше за таких інфекційних захворюваннях, як вітряна віспа, йдеться у матеріалі National Geographic.

Наразі люди з помітними симптомами становлять більшу частину тих, хто проходив обстеження на вірус SARS-CoV-2, який спричинив пандемію. Багато людей з легкими або відсутніми симптомами, ймовірно, залишилися непоміченими, і в той час, як всебічні зусилля глобального тестування зростають, зареєстровані показники важких захворювань у дітей все ще можуть змінюватися.

24 березня чиновники охорони здоров’я округу Лос-Анджелес повідомили про смерть підлітка, яка вважається першою смертю від коронавірусу серед неповнолітніх у США. Проте результати раннього тестування говорять про те, що "дуже ймовірно, що діти страждають менше", - каже Ерік Рубін, дослідник інфекційних захворювань та лікар з Гарвардської школи громадського здоров'я та головний редактор журналу "New England Journal of Medicine".

Подібна картина виникла під час спалахів атипової пневмонії і MERS: ці два важких респіраторних захворювання, також викликані коронавірусами, здавалося, значною мірою помилували дітей. Вченим і клініцистам ще багато чого належить дізнатися про новий вірус і про захисні механізми імунної системи, але безпомилкове з'ясування того, чому SARS-CoV-2 менш серйозний у дітей, може допомогти експертам знайти нові способи боротьби з поширенням хвороби.

"Щоб перемогти цей вірус, потрібно по-справжньому зрозуміти біологію і те, як ми реагуємо на вірус. Тоді ми можемо зайнятися цим на всіх рівнях", - каже дитячий пульмонолог з Китайського університету Гонконгу та автор недавнього дослідження про поширеність COVID-19  у дітей Гері Вінг Кін Вонг.

коронавірус у дітей_4
Associated Press

Тонкий баланс імунної системи

Всі інфекційні захворювання викликають біологічну війну в організмі між злоякісними мікробами і потужною армією імунних молекул. В ідеальних умовах імунна система очищає організм від хвороботворних мікроорганізмів, не завдаючи занадто великої шкоди здоровим клітинам людини. Але будь-яка кількість факторів може порушити цей тонкий баланс. Ослаблена або зношена імунна система може бути нездатна забезпечити досить сильну відповідь, що дозволяє агресивним мікробам завдати шкоди. У деяких випадках надмірно старанні імунні реакції іноді можуть принести більше шкоди, ніж самі патогени.

Дорослі, можливо, відчувають ефект від COVID-19 сильніше, ніж діти, оскільки їхня імунна система не знаходить середнього рівня між недостатньою та надмірною реакцією, зазначає Рубін.

Людям похилого віку, які наразі становлять більшість смертей, пов’язаних із COVID-19, може бути гірше, оскільки їхня імунна система почала слабшати. На відміну від дітей, дорослі також часто страждають від супутніх захворювань, таких як діабет або серцеві захворювання, які можуть послабити здібності організму.

Тіло, що старіє, дуже схоже на "автомобіль, який працює 15 років - не в хорошій формі. Коли прийде зараза, вона може призвести до швидшого знищення (організму – ред.)", - підкреслює Вонг.

Загроза існує також і для дуже незрілої імунної системи, оскільки вона не встигла розробити відповіді на широкий спектр збудників хвороб. Хоча випадки COVID-19 серед немовлят все ще є рідкістю, дослідження в Китаї 2143 дітей (до 18 років) із цією хворобою виявило, що більшість важких або критичних випадків становлять діти п’яти років або молодші.

Однак через кілька років старіння імунна система дітей може набути свого роду правильного статусу, стаючи досить сильною, щоб тримати інфекцію під контролем без надмірної реакції. Багато найтяжчих випадків COVID-19 у дорослих є наслідком гіперактивних імунних реакцій, які в кінцевому підсумку руйнують здорові клітини поряд із зараженими, що може бути значно рідше у дітей. Вонг порівнює цю безперебійну боротьбу з відправленням цілого батальйону танків для боротьби з двома грабіжниками, які грабують будинок: "Ви врешті-решт знищите все село".

Відео Заражені коронавірусом чоловіки помирають частіше від жінок, а діти практично не інфікуються

Кількість заражених коронавірусом в Італії стрімко зростає. Влада оголосила, що закриває на карантин північні регіони країни. До 3 квітня в'їзд та виїзд звідти буде закритий. Єдиною країною Євросоюзу, де не зафіксовано випадку ураження, залишився тільки Кіпр. Яка ж ситуація в китайському Ухані – дивіться далі. Більше про коронавірус                    

Заражені коронавірусом чоловіки помирають частіше від жінок, а діти практично не інфікуються

Коли попередній вплив допомагає – або шкодить

SARS-CoV-2 - один із семи коронавірусів, які, як відомо, заражають людей. Два інших, які відповідають за SARS та MERS, також можуть бути смертельними; решта відносно доброякісні, викликаючи лише звичайні застуди у переважній більшості випадків.

Лікар-вірусолог та дитячий лікар-інфекціоніст Інституту інфекції та імунітету Пітера Догерті в Мельбурні Канта Суббарао підозрює, що попереднє перехворіння легкими коронавірусами може зіграти роль у порівняльному виявленні COVID-19 у дітей у дорослих. Занурившись у шкільне середовище, діти можуть постійно генерувати антитіла до цих дрібних збудників - і ці антитіла можуть бути досить універсальними, щоб боротися з новим коронавірусом.

коронавірус у дітей_2
Associated Press

Однак попередній досвід боротьби з коронавірусом не завжди може бути хорошою справою. Коли збудник вторгнеться до організму, антитіла розпізнають унікальні особливості цього специфічного мікроба, зафіксуються на його поверхні, і обеззброять його, перш ніж передати до лейкоцитів, які його знищують. Стратегія є високоефективною, коли антитіла ідеально підходять для вірусу. Але коли ці самі антитіла лише частково розпізнають збудника, вони можуть не повністю знешкодити. Потім вірус може заразити лейкоцити, які його споживають, сприяючи поширенню захворювання.

Це явище схоже на троянського коня, під час якого імунна система ненавмисно допомагає вірусу заражати здорові клітини, називається антитілозалежним посиленням (ADE). Досліджено, що цей процес відбувається з вірусом денге та вірусом Зіка, і кілька ранніх досліджень свідчать про те, що коронавіруси можуть також використовувати його.

Якщо це так, АDЕ може пояснити, чому новий коронавірус смертоносніший для дорослих, чия імунна система більш різко реагує на інфекцію. Але докази цього процесу не є остаточними, вважають експерти. Рубін каже, що SARS-CoV-2 також не має особливої ​​пристрасті до інфікування лейкоцитів, головної підгрупи, в яку ціляться віруси, що використовують таку тактику.

Ключовий білок у поширенні COVID-19

Новий коронавірус дійсно націлений на збільшення клітин , проте вчені розробили іншу теорію того, чому хвороба може гостріше впливати на дорослих. Як і його родич SARS-CoV-1 (який викликає SARS), SARS-CoV-2 запускає інфекцію, викликаючи появу білка під назвою ACE2. Цей білок перебуває на поверхні клітин по всьому тілу, але особливо в певних частинах легень і тонкої кишки.

Деякі дослідники висловлювали гіпотезу, що клітини легень у дітей можуть виробляти менше - а може навіть інакше формувати білки ACE2. Якщо це правда, ця химерність розвитку у дітей може легко перешкоджати вірусу, оскільки він намагається заразити клітини та поширитися.

Але епідеміолог і вірусолог, що спеціалізується на коронавірусі в Університеті Північної Кароліни в Чапел-Хілл Рейчел Грем зазначає, що коронавірусу не потрібно багато ACE2 для інфільтрації клітин, і менша кількість білка не завжди краще. Як не дивно, одна з багатьох функцій ACE2 полягає в посиленні нашого захисту від вірусів, які атакують дихальні шляхи, шляхом відключення ферменту, який сприяє руйнуванню тканин. Дослідження на гризунах також показують, що рівень ACE2 знижується з віком, що може сприяти ослабленню здібності людей похилого віку боротися з респіраторними захворюваннями.

коронавірус у дітей_1
Associated Press

Перші дні

Дослідники ще не мають належних рішень щодо того, яка з цих теорій - якщо така є - може пояснити стійкість дітей до COVID-19. "Я думаю, що це відкрите ігрове поле. Ми просто не знаємо", - говорить Рубін.

Декілька змінних, що не пов'язані з віком, ще більше ускладнюють такі питання, як генетика людини, місцеве оточення, ліки тощо. "Кожен з цих факторів, ймовірно, частково відповідає за кінцевий результат. З'ясування біологічної системи потребує часу ", - підкреслює Вонг.  Але це буде мати вирішальне значення для стримування пандемії та, можливо, спалахів, які ще можуть статися.

"Це третій приклад коронавірусу тварини, який спричинив важкі захворювання у людей. Дуже важливо, щоб ми це розуміли, щоб ми могли краще підготуватися до майбутнього", - пояснює Суббарао.

Наразі вона додає: "Ми можемо трохи потішити дані, що діти не [часто] сильно хворіють. Це повинно заспокоїти батьків".

Однак Суббарао та інші експерти застерігають, що люди з легкими або відсутніми симптомами все ще можуть поширювати новий вірус на інших. Самі діти, можливо, не особливо ризикують перенести важку хворобу, каже Вонг, але "вони можуть бути важливим фактором, що викликає поширення пандемії".

Батьки повинні інформувати своїх дітей і закликати їх до дотримання належної гігієни, говорить Грем. Із збільшенням закриття шкіл та дитячих садків діти зменшують контакти одне з одним, але, можливо, ще важливішим є обмеження взаємодії дітей із вразливими близькими людьми, такими як бабусі та дідусі.

Хоча ці зміни в поведінці непрості, дітей можна мотивувати їх робити. "Діти мають вроджений інстинкт до співчуття. Існує цей міф, що катастрофи виявляють найгірше в людях. Але ми знову і знову бачимо ... дітей, які хочуть [запропонувати] підтримку та допомогу. Це те, на чому ми маємо триматися зараз як ніколи", - каже психолог з розвитку та директор з питань виховання дітей в Каліфорнійському університеті у Великому науковому центрі Берклі Мар'ям Абдулла.

Відео Діти на вулиці і дезінфекція в транспорті: як минув перший день карантину в Україні

Діти на вулиці і дезінфекція в транспорті - так виглядав перший день карантину в Україні. Не працюють дитсадки, школи, училища, виші. Обмежені масові заходи. У столиці позакривали кінотеатри, музеї, розважальні центри. Знезаражують метро й наземний транспорт.  Більше про коронавірус в Україні

Діти на вулиці і дезінфекція в транспорті: як минув перший день карантину в Україні

Залиште свій коментар