Відкриті бари, школи та кінотеатри: чому Швеція не поспішає запроваджувати карантин через коронавірус

Відкриті бари, школи та кінотеатри: чому Швеція не поспішає запроваджувати карантин через коронавірус

Люди у барі в Стокгольмі попри розпал спалаху коронавірусу у світі / Фото: Associated Press

Кількість інфікованих коронавірусом у Швеції усе більше зростає, однак країна не поспішає запроваджувати карантин як сусідні держави.

У той час, як країни Європи почали масово запроваджувати карантин та обмеження на масові зібрання людей, Швеція вирізняється з-поміж інших і залишається спокійною в умовах пандемії. 

Тут працюють бари, ресторани, відкриті школи, а усі обмеження мають суто рекомендаційних характер. Що відбувається усередині країни та якою є стратегія тамтешньої влади – читайте у матеріалі. 

Унікальна стратегія шведів

Останнім часом на дорогах у Швеції спокійніше, ніж зазвичай. Стокгольмська компанія громадського транспорту SL зазначає, що минулого тижня кількість пасажирів в поїздах метро і приміських поїздів знизилася на 50%. За даними опитувань, половина містян також працює віддалено. 

У країні не запроваджено суворої регуляції в умовах пандемії.  Як зазначається у матеріалі BBC, основна стратегія уряду щодо убезпечення громадян полягає у самовідповідальності.

Жінка на одній з вулиць Стокгольма / Фото: Associated Press

Органи охорони здоров’я та місцева влада сподіваються зупинити поширення вірусу без драконівських методів, попри те, що у країні недугу підхопили майже 5 тисяч осіб, а понад 230 – померли. 

Так, громадянам рекомендують залишатися вдома за умови наявності хронічних захворювань або похилого віку, мити руки, не подорожувати, проте жодних заборон немає. 

"Ми, хто дорослі, повинні бути саме такими: дорослими. Не поширювати паніку чи чутки. У цій кризі ніхто не самотній, але кожна людина несе велику відповідальність ", - заявив прем'єр-міністр Швеції Стефан Лефвен у телевізійному зверненні до нації. 

Наразі у країні відкриті усі школи, тренажерні зали, крамниці, ресторани, бари, кіно тощо. Швеція не закривали своїх кордонів, а потяги та автобуси продовжують транспортувати людей до різних куточках країни. 

Хто відповідає за стратегію

Творцем м’якого підходу, запровадженого шведами, є головний епідеміолог країни Андерс Тегнелл. Він є прихильником стратегії пом’якшення наслідків, метою якої є дозволити вірусу поширюватися повільно, не перевантажуючи систему охорону здоров’я та не застосовуючи жорстких обмежень. 

Близькі сусіди Швеції – датчани, фіни та норвежці – закрили школи, робочі місця та кордони ще кілька тижнів тому. Проте Тегнелл вважає, що карантин не можна утримувати протягом тривалого проміжку часу. 

"Проблема такого підходу полягає в тому, що ви втомлюєте систему. Ви не можете продовжувати блокаду місяцями - це неможливо.", - сказав Тегнелл. Він не виключає запровадження у майбутньому жорсткіших заходів, проте наголошує, що до них краще вдаватися  “через дуже конкретні проміжки часу”, а утримувати – якомога менше. Незважаючи на те, що ситуація постійно переоцінюється, Тегнелл каже, що у Швеції криза знаходиться під контролем. 

“Ми вважаємо, що у нас вже вжиті найважливіші заходи. Звичайно, можливо, нам доведеться зробити більше, але не зараз”, - наголошує він. 

Чому її критикують науковці 

Примітно однак, що далеко не усі експерти усередині країни поділяють оптимістичний погляд шведської влади. 

“На мою думку, люди схильні дослухатися до рекомендацій, проте це критична ситуація, і я не впевнена, що цього достатньо”, - зазначає Емма Франс, епідеміологиня зі шведського медичного університету Інститут Каролінської.

Минулого тижня понад 2000 лікарів, учених та професорів – включно з очільником Нобелівського фонду, професором Карло-Генріком Гелдіним – підписали петицію за посилення стримувальних заходів, відзначає The Guardian. 

Люди на вулиці Стокгольма / Фото: Associated Press

“Ми не проводимо тестування, не відстежуємо людей, недостатньо ізолюємо – ми пустили вірус напризволяще. Вони ведуть нас до катастрофи”, - зазначає професор Сесілія Седерберг-Наулер, дослідниця з імунології вірусів з Інституту Каролінської. 

За її словами уряд не хоче дослухатися до наукових даних, а ті дані, що він має “такі слабкі, що аж соромно”. 

"Ми спостерігаємо ознаки більш високого рівня подвоєння інфікування, ніж Італія, у Стокгольма незабаром буде гострий дефіцит апаратів штучної вентиляції легень, і вони не розуміють, що до цього часу буде вже пізно діяти. Все це дуже небезпечно”, - наголошує вона. 

Нагадаємо, спалах нового коронавірусу розпочався з ринку морепродуктів та тварин у китайському місті Ухань. Він викликає симптоми, схожі на застуду, але швидко вражає легені й інші органи. Патоген належить до великої родини коронавірусів. Хвороба поширилася вже на десятки країн.

Всесвітня організація охорони здоров'я дала офіційну назву коронавірусній хворобі з Китаю - COVID-19. У самому Китаї її раніше назвали NCP (Novel Coronavirus Pneumonia), що означає - пневмонія, яка викликається новим типом коронавіруса. Перша вакцина від цього типу коронавірусу з'явиться не раніше, ніж через півтора року.

Схоже, джерелом спалаху коронавірусу є якась тварина. Водночас відомо, що вірус може передаватися і від людини до людини повітряно-крапельним шляхом. Є підозри, що недуга може передаватися навіть в інкубаційний період, коли носій хвороби не підозрює, що інфікований.

В Україні 3 березня заступник міністра охорони здоров'я Віктор Ляшко заявив, що в Чернівцях зафіксували перший випадок інфікування COVID-19. Зараження виявили у чоловіка, який повернувся з Італії. Ввечері 12 березня в Україні офіційно підтвердили ще два випадки зараження коронавірусом. Інфікування зафіксували в Чернівецькій та Житомирській областях. Жінка з Житомирщини померла від інфекції, ставши першою жертвою COVID-19 в Україні. У Чернівецькій області 16 березня лабораторно підтвердилися ще два випадки зараження новим коронавірусом і ця цифра продовжила зростання. Водночас перший хворий із Чернівців успішно вилікувався та був виписаний з лікарні

Базові рекомендації для уникнення зараження коронавірусом:

  • уникати контактів з тваринами;
  • не їсти сире або погано оброблене м'ясо;
  • уникати контактів з людьми, у яких є ознаки захворювання;
  • регулярно та ретельно мити руки.

Детальніше про те, що відомо про загадкову недугу, як вона виникла та чому викликає занепокоєння у медиків – читайте у матеріалі ТСН.ua.

Приєднуйтеся до ТСН.ua у Telegram!

Повʼязані теми:

Наступна публікація