Відлік до глобальної катастрофи. Чому стрілки Годинника судного дня зупинилися на позначці 100 секунд до півночі
tsn.ua

Годинник судного дня зображає, як людство неминуче наближається до свого знищення.

У четвер, 23 січня, стрілки Годинника судного дня змістилися з 23:58 на загрозливу позначку 100 секунд до півночі. Це символізує те, що наразі людство перебуває до "глобальної катастрофи" ближче, ніж коли-небудь в історії.

Що таке Годинник судного дня, скільки разів його переводили та чи варто людству боятися неминучої катастрофи – читайте у матеріалі ТСН.ua.

Як виник Годинник судного дня

Символічний проєкт під назвою Годинник судного дня започаткувало американське видання Bulletin of the Atomic Scientists. Вперше про нього стало відомо 1947 року, коли зображення годинника, стрілки якого стояли на 23:53,  з'явилося на обкладинці журналу унаслідок низки карколомних подій, серед яких – ядерне бомбардування американцями Хіросіми та Нагасакі у 1945 році та холодна війна між СРСР та США.  

Метою годинника було показати, наскільки близько світ перебуває до глобальної катастрофи  – спершу подібною катастрофою вважалася ядерна війна, однак згодом до ймовірних причин апокаліпсису додали технологічні чинники та екологію.

Створення проєкту було свого роду останньою мірою попередження. Упорядник видання, емігрант з Росії Євген Рабінович, був серед тих, хто 1945 року підтримав звернення до американської влади проти бомбардування японців. Проте коли воно не спрацювало, а ядерну зброю було застосовано, редколегія Bulletin of the Atomic Scientists започаткувала Годинник.  

Автори проєкту були добре обізнані у ядерній проблематиці – деякі навіть були причетні до Мангеттенського проєкту (американської програми з розробки ядерної зброї) – тож знали про моторошні наслідки, які вона може мати для людства, як ніхто інший.

Годинник судного дня 2020 інфографіка
ТСН.ua

Усі випадки, коли стрілки Годинника переводили

За понад 70 років свого існування стрілки на циферблаті Годинника судного дня змінювали свою положення 25 разів і зміщувалися то вперед, то назад.

1947 року вони показували 23:53, однак вже 1949, коли слідом за американцями першу ядерну зброю випробував СРСР, посунулися на 23:57. Чотири роки потому, через випробування двома наддержавами термоядерних бомб, годинник судного дня показував 23:58 – 2 хвилини до глобальної катастрофи.

У 1960 році ситуація дещо поліпшилася і годинник повернувся на свою первинну позначку 23:53, а вже 1963 хвилинна стрілка відійшла ще на 5 хвилин. Це було пов'язано з підписанням США та СРСР договору про заборону ядерних випробувань, до якого згодом долучилися ще понад 100 країн.

Чергове загострення відбулося 1974. Після того, як Індія випробувала ядерну бомбу, автори проєкту посунули стрілки годинника, що відлічує час до глобальної катастрофи, на 23:51.

Суттєво погіршилася ситуація у світі й 1984 року – війна в Афганістані зробила стосунки між двома наддержавами знову напруженими. Стрілки Годинника судного дня завмерли на позначці 23:57 – 3 хвилини до півночі.

Проте після завершення Холодної війни настала чергова відлига. США скоротили стратегічний арсенал після зникнення свого головного супротивника. 1991 року стрілки на циферблаті Годинника судного дня відійшли на рекордну позначку 23:43, тобто 17 хвилин до півночі. Цей випадок став унікальним в історії проєкту і більше ніколи не повторювався.

ядерна війна карта
tsn.ua

Відтоді учені переводили стрілки годинника здебільшого лише уперед, символізуючи, що людство невпинно прямує до глобальної катастрофи.

Через випробування ядерних бомб, які провели 1998 року Індія та Пакистан, на циферблаті з'явилася позначка 23:51. Іншою точкою неповернення став теракт 11 вересня 2001 року, коли "Аль-Каїда" призвела до руйнації величних "Веж-близнюків". Тоді стрілки годинника на 2 хвилини наблизилися до 24 години і стали показувати 23:53.

Розробки ядерної зброї Північної Кореї та Ірану 2007 року наблизили людство ще на 5 хвилин до загибелі.

2010 року світові додали ще одну хвилину. Проте вже 2012 року її забрали. Причиною для цього стало застосування ядерної зброї у конфліктах та погіршення клімату. 2015 року, з тієї ж причини, стрілки годинника посунулися ще на 2 хвилини. Каталізатором для переведення годинника 2017 року стали й вибори у США – після того, як очільником країни став Дональд Трамп, стрілки змістилися на пів хвилини наперед.

Ще на пів хвилини хвилинна стрілка посунулася 2018-го. Причиною цього стали слова та провокаційні дії США та Північної Кореї, що, на думку авторів проєкту, могли стати причиною початку ядерної війни.

На щастя, апокаліптичні прогнози на 2019 рік не справдилися, однак 24 січня учені ухвалили рішення залишити стрілки Годинника судного дня на позначці 23:58 через загрозу ядерної війни та зміну клімату.

А вже рік потому, 23 січня 2020 року, стрілки годинника судного дня змістилися з 23:58 на загрозливу позначку 100 секунд до півночі. Головні причини для переведення лишилися тими ж, що у попередні два роки. 

"Зараз ми висловлюємо, наскільки світ близький до катастрофи в секундах, а не в годинах чи навіть хвилинах", - прокоментував рішення очільник Bulletin of the Atomic Scientists Рейчел Бронсон.

Нагадаємо, 2019 рік був одним з найспекотніших – середні глобальні температури стали другими найбільшими за всю історію спостережень. У більшості регіонів було тепліше за середні показники, а в Арктиці, Європі, Південній Африці підвищення було дуже значним. 

Відео Чим загрожує ядерна війна і чи можна врятуватися у разі початку бойових дій

 

Залиште свій коментар