Відтворено політ Як-42 з хокеїстами "Локомотива" - експерти знають причину трагедії

Небезпечні випробування в небі дозволять підтвердити чи спростувати основну версію катастрофи під Ярославлем, в якій загинула хокейна команда "Локомотив".

Місце авіакатастрофи Як-42 під Ярославлем / Фото: AFP
Експерти технічної комісії Міждержавного авіаційного комітету РФ з розслідування катастрофи Як-42 під Ярославлем, в якій загинула хокейна команда "Локомотива", провели льотні експерименти, за допомогою яких розраховують підтвердити або, навпаки, спростувати свою основну версію трагедії.

На думку експертів МАК, літаку завадив злетіти один з пілотів, який тримав під час розгону ногу на педалі гальма. Довести або спростувати цю гіпотезу остаточно дозволить другий етап випробувань - складний і небезпечний навіть для бувалих льотчиків-випробувачів.

Якщо експеримент підтвердить цю причину, винуватцями трагедії визнають пілотів. Проте питання, чому один з них гальмував, швидше за все, залишиться відкритим, а в остаточному звіті МАК буде в обтічній формі сказано, що катастрофа сталася через погану підготовку льотчиків і помилки, допущені ними при зльоті, пише газета "КоммерсантЪ".

Для випробувань співробітники льотно-випробувального інституту імені Громова зарезервували Як-42Д і підготували в підмосковному Жуковському злітно-посадкову смугу, на якій зазвичай проходять випробування нових літаків.

Експериментальний "Як" за своїми технічними характеристиками цілком відповідав Як-42Д, що розбився 7 вересня в ярославському аеропорту Туношна: його завантаження і розподіл ваги експерти забезпечили, розклавши в салоні мішки з піском, які імітували пасажирів та вантаж.

Керувати літаком було доручено двом найдосвідченішим пілотам-випробувачам.

На першому, відносно простому етапі, пілоти просто підняли машину в повітря, повністю скопіювавши при цьому всі дії загиблого екіпажу, але "без впливу на літак додаткової гальмуючої сили".

Оскільки фахівці раніше вже встановили, що розбився Як-42Д був абсолютно справний, його двигуни працювали в штатному режимі, у випробувачів на цьому етапі, як і слід було очікувати, не виникло жодних проблем. Благополучно набравши висоту, вони просто ще раз довели, що нічого, крім гальмування, перешкодити зльоту Як-42 в Туношні не могло.

Другий етап, як зізнаються самі випробувачі, буде непростим навіть для них, оскільки подібних маніпуляцій нікому і ніколи ще не доводилося робити: літак доведеться розганяти буквально на гальмах.

За словами учасників експерименту, одному з льотчиків доручено збільшувати режим роботи двигунів, розганяючи машину на смузі і одночасно піднімати кермо висоти, щоб задерти вгору ніс літака. В цей же час його напарник буде стримувати розгін літака і змушувати його клювати носом вниз за допомогою гальмівної педалі.

Складність майбутнього завдання полягає в тому, що два льотчика мають з точністю до часток секунди визначити момент припинення експерименту і почати спільне екстрене гальмування.

Якщо вони почнуть гальмувати до відриву передньої стійки шасі від смуги, експеримент просто не зарахується. У випадку найменшого зволікання, якщо машина опиниться в повітрі, жодні маніпуляції з органами управління вже не допоможуть запобігти катастрофі.

Нагадаємо, що за час розслідування експерти технічної комісії послідовно спростували всі раніше висловлені версії щодо причин катастрофи. Зокрема – про двигуни, що відмовили в момент розгону через попадання птахів, про неякісне паливо і про те, що при зльоті пілоти забули зняти машину з гальма стоянки.

Серед припущень, по суті, залишилося одне - про те, що нормальному зльоту перешкоджало гальмування, розпочате одним з льотчиків вже після старту.

На думку експертів, пілот міг навіть не гальмувати свідомо, а просто випадково покласти ногу на відповідну педаль, сприйнявши її за жорстку опору для ступні, яка розташована поруч.

Жертвами катастрофи 7 вересня стали 44 людини, екіпаж літака та основний склад хокейного клубу "Локомотив", який прямував на матч до Мінська. Після падіння літака вижили лише двоє людей, однак пізніше нападник "Локомотива" Олександр Галімов помер в опіковому центрі. У живих залишився тільки бортінженер Олександр Сізов.

Читайте також:

Версія катастрофи Як-42: в усьому винен "людський фактор"

Колишній пілот Як-42 розповів, що могло спричинити авіакатастрофу

Загиблих українських хокеїстів "Локомотиву" поховали у Києві

Хокейний клуб "Локомотив": прощавай, командо!

Повʼязані теми:

Наступна публікація