BBC за допомогою Інтернету розкрив жорстоке вбивство жінок та дітей у Камеруні. Історія сколихнула світ

У липні у Мережі з'явилося відео, на якому невідомі солдати розстрілюють мирних громадян. Де сталася трагедія та хто у ній винен - з'ясували журналісти BBC Africa Eye.

Липень 2018 – саме у тоді у Мережі з’явилося моторошне відео, що швидко набрало популярність та стало причиною багатьох дискусій.

На ньому зображено, як одягнуті у камуфляж солдати ведуть вздовж пустельної дороги двох жінок у супроводі їхніх дітей. Нарешті, військові зупиняються, зав’язують їм очі і жорстоко розстрілюють.

Тривалий час світ розмірковував над тим, де та коли трапилася ця трагедія,  хто ці солдати, та що стало причиною такої жорстокої розправи над мирним населенням. Дехто спекулював щодо того, що це відбулося у Малі. Інші підозрювали, що в Камеруні.

У липні уряд останньої країни рішуче відкинув звинувачення у причетності своїх військових до інциденту та назвав будь-які спекуляції на цю тему «фейковими новинами». Мовляв, зброя, яку мають солдати на відео, не використовується в армії Камеруну, а візерунок камуфляжу не властивий для найпівнічнішого регіону країни. Сумнівним їм видавався також той факт, що солдати не одягнені у повне обмундирування.

Точна інформація була невідомою аж до цього понеділка. Саме тоді, 24 вересня, BBC News Africa опублікувало результати розслідування трагедії у масштабному треді у Twitter. Виявилося – злочин справді було скоєно у Камеруні.  Проте ким, де саме та коли?

Місце злочину

Журналісти BBC прискіпливо вивчали відео, і помітили, що протягом перших 40 секунд на задньому плані можна побачити гірський хребет, відповідник якого з ідентичним рельєфом можна знайти на Google Maps. З’ясувалося, що він розташований поблизу міста Зелевет на Крайній Півночі Камеруну, неподалік від кордону з Нігерією. Наразі камерунські солдати там борються з джихадською групою Боко Харам.

Після того, як медійники отримали приблизне розташування, вони зіставили побачені на відео особливості місцевості (доріжки, будівлі та дерева)  зі знімками регіону, зробленими супутником. Усе це вимальовувалося у єдину картину. Відтак місце, де відбувалися вбивства, можна було вказати з точністю до координат  - 10.9920 довготи, 13.7974 широти.

Коли було скоєно злочин

Розслідувачам BBC вдалося також дізнатися, коли саме відбулася трагедія. Допомогло їм у цьому, знову ж таки, відео. Одна з будівель, які можна побачити на записі, - оточена стінами. Однак на знімку, зробленому супутником у листопаді 2014, цих стін ще нема, а отже – трагедія трапилася пізніше.

Ще однією підказкою стала витоптана стежка, зображена на відео – якщо поглянути на фото з супутника, можна побачити, що вона з'являється у регіоні лише у спекотну та суху пору – між січнем та квітнем. А отже, злочин було скоєно на початку 2015 року.

Точнішу дату медійники встановили за допомогою тіней, що утворилися від солдатів, як від сонячних годинників. Кут та напрям сонячних променів дав змогу ідентифікувати, що розстріл відбувся у період між 20 березня і 5 квітня 2015 року.

Хто винний

Ким є солдати, які вбили беззахисних жінок та дітей? Докази, отримані BBC Africa, свідчать, що на відео й справді представники армії Камеруну. Попри твердження офіційних джерел країни щодо того, що зброя, яку можна помітити на відео, не використовується їхніми військовими, цьому є спростування. Автомат Zastava M21 виготовлено у Сербії,  і він таки застосовується окремими частинами армії Камеруну.

Та ж сама ситуація й з нетиповим для тамтешніх військових камуфляжом – на Facebook можна знайти чимало фото представників камерунської армії, одягнених в ідентичну тій, що на відео, форму. Більше того, ці фото опубліковано з тегом місцерозташування. І вказано у ньому місто Зелевет (поблизу якого було скоєно злочин).

Те, чому солдати не одягнуті у повне обмундирування, теж має пояснення – вони перебували всього у декількох сотнях метрів від свого бойового форпосту. Місце розташування останнього вдалося встановити через те, що  у  2015 році він потрапив до репортажу одного з телеканалів - channel 4 news.  

Влада Камеруну тривалий час заперечувала, що вбивства відбулися на території країни, проте у серпні 2018 року раптом змінила свою позицію. Натомість було  оголошено, що 7 армійців були заарештовані і перебувають під слідством.  Журналістам BBC вдалося зіставити трьох солдатів з іменами зі списку. 

На відео можна почути, що одного з них – того, що зав’язує очі маленькій дівчинці, яку збирається вбити кілька секунд потому -  колеги називають Чочо (“Tchotcho’). Цей нікнейм вказано на сторінці одного з заарештованих військових у Facebook – Сіріка Бітіала  (Cyriaque Bityala). Те, що на відео саме він, пізніше також підтвердив один з його колишніх колег.

Журналістам BBC вдалося також ідентифікувати два автомати, якими було скоєно вбивство.  Один з них тримав у руках чоловік, якого, як запевнило BBC джерело, звуть Барнабас Горонзо (Barnabas ‘Gonorso'). Схоже ім’я є й у списку заарештованих солдатів – Барнабас Доноссо (Barnabas Donossou).

Інша зброя, з якої було здійснено рокові постріли – вищезгаданий автомат Zastava M21. Його тримає у руках чоловік, якого було ідентифіковано як ‘Кобра”. На відео з вбивством цей солдат є єдиним, хто продовжує стріляти у тіла, навість після того, як жінки та діти вже померли. Колегам доводиться зупиняти його словами: "Тсанга (Tsanga), облиш це, вони мертві". Проте й після цього солдат продовжує стріляти. Ім'я Тсанга також з'являється у списку заарештованих.

Що далі

Наразі у Камеруні триває слідство. Усі семеро підозрюваних були затримані та роззброєні. Поки розслідування не завершиться, солдати мають презумпцію невинуватості. Влада країни наголошує, що їм буде гарантовано справедливий суд. Про причини трагедії поки не повідомляється. 

Реакція на росзлідування

Розслідування BBC вразило користувачів Мережі своєю точністю та ретельністю. Тисячі людей поділилися публікацією у Twitter і подякували BBC за виконану роботу. Серед них селебріті та громадські діячі. Так, наприклад, відомий телеведучий Джеймс Корден назвав працю медійників BBC News Africa " розслідувальною журналістикою у її найкращій формі". 

Залиште свій коментар

Вибір редакції