Вірус на першій іранській АЕС викликав загрозу "другого Чорнобилю"

На думку російських учених, які брали участь у розробці першої іранської АЕС, атака віруса Stuxnet спричинила ядерним об'єктам Ірану значних збитків.

Російські вчені попередили Кремль про загрозу "нового Чорнобиля" на АЕС в Бушері, якщо першу іранську атомну станцію доведеться запустити цього літа, як наполягає Тегеран.

Провиною тому - масштабні збитки через таємничий комп'ютерний вірус Stuxnet, який атакував іранські ядерні об'єкти.

У доповіді вчених, витримки з якої опублікував The Daily Telegraph, йдеться, що, незважаючи на виконання простих, базових тестів на реакторі в Бушері, російські фахівці не можуть гарантувати його безпечний запуск.

Автори документа також поскаржилися, що їхні іранські колеги, на яких постійно тисне влада, нехтують "професійною та моральною відповідальністю і людськими життями", вимагаючи жорстко дотримуватися встановленого минулого року графіку промислового запуску АЕС.

Нагадаємо, станція, яку почали зводити ще у 1970-ті роки, в силу різних причин відстає від початкового плану активації більш ніж на 10 років. У серпні минулого року була розпочата фізична активація її енергоблока, а в листопаді було оголошено про перший запуск реактора.

Глава іранського МЗС і національної Організації з атомної енергії Алі Акбар Салехі раніше запевнив, що графік 2011 року буде дотриманий. Він назвав не більше ніж чутками повідомлення про те, що Stuxnet пошкодив комп'ютери на Бушерської АЕС.

У подібних умовах російські вчені звернулися безпосередньо до Кремля з проханням домогтися того, щоб активація АЕС була відкладена щонайменше до кінця 2011 року.

Британська газета згадала публікацію в The New York Times, де йшлося, що вірус Stuxnet - це результат спільної розробки американських та ізраїльських спецслужб. У статті стверджувалося, що вони провели випробування вірусу в ізраїльському секретному центрі ядерних досліджень у Дімоні (пустеля Негев).

За даними видання, Stuxnet складається з двох основних компонентів: перший змушує центрифуги працювати в позаштатному режимі, а другий передає неправдиві дані про нормальну роботу. Розробка вірусу велася два роки, стверджує американська газета, відзначаючи, однак, що офіційних підтверджень цьому не надходило.

Західні аналітики одразу після цією потужної кібератаки на іранські атомні об'єкти припустили, що за нею стоять США та Ізраїль. Вони найбільше зацікавлені в зупинці ядерної програми Тегерана, метою якої, на їхню думку, є розробка атомної бомби.

Цікаво, що розшифровка Stuxnet виявила багато цікавих моментів, які вказують на

причетність до хакерської атаки ізраїльських фахівців. Зокрема, у програмному коді був знайдений слід біблійної старозавітної історії про превентивну акцію євреїв проти персів, які прагнули знищити весь єврейський народ.

Алюзію на неї дешифровщики побачили в слові "myrtus", яке може означати як гілочку мирта, так і ім'я Естер (по-єврейськи Hadassah). Ця юдейка була однією з дружин перського царя Ксеркса. За Старим Заповітом, ця жінка була хитромудрою і сміливою, і розкрила та попередила змову персів проти євреїв. У результаті ізраїльтяни врятували свої життя і помстилися ворогам. На згадку про це у євреїв встановлено свято Пурім.

Читайте також:

Ізраїль випробував вірус, який виведе з ладу іранські ядерні центрифуги

Іран арештував ізраїльських шпигунів, причетних до вбивства фізика-ядерника

Ізраїль вважає, що Іран створить ядерну бомбу через 3 роки

Ахмадінежад оголосив Іран ядерною державою

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: