Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Дві спроби отруєння сталися чотири з половиною роки тому.

До отруєння болгарського продавця зброї Еміліана Гебрева в квітні 2015 року отрутою "Новачок" причетні восьмеро офіцерів ГРУ Росії.

Про це йдеться в спільному журналістському розслідуванні Bellingcat, The Insider і Der Spiegel.

Одна з причин, чому Москва хотіла вбити Гебрева, - намагання РФ розширити свій вплив на болгарську оборонну промисловість, збільшити туди постачання своєї зброї. Водночас компанія Гебрева постачала оборонне обладнання до України, а його збройовий завод вважається стратегічно важливим для Болгарії та НАТО. Гебрев тоді вижив.

Зокрема, журналісти з'ясували, що під час двох отруєнь Гебрева в Болгарії перебував російський генерал-майор Денис Сергеєв. Він же міг брати участь в отруєнні "Новачком" колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля та його доньки Юлії Скрипаль у Солсбері у Великій Британії 2018 року.

У підготовці до отруєння болгарина також брали участь працівники ГРУ РФ Сергій Лютеньков та Петро Борисов. Згодом їх замінили Іван Терентьєв, Олексій Калінін та Микола Єжов. Потім приїхав Володимир Моїсеєв – саме його журналісти-розслідувачі вважають причетним до спроби перевороту в Чорногорії.

Тоді, коли сталося перша спроба отруєння Гебрева, у Болгарії перебували Сергеєв, Лютеньков та Борисов. А за місяць, коли була друга спроба отруєння, в цій країні були Сергеєв та Данило Капралов.

Реальні імена офіцерів ГРУ РФ встановили за допомогою даних їхніх закордонних паспортів, а також під час порівняння фотографій в російських базах даних зі знімками, які ті робили для подавання документів на шенгенську візу.

Нагадаємо, нещодавно лояльна до Москви Болгарія несподівано вигнала з країни російського дипломата-шпигуна. Дипломата звати Володимир Русяєв. Він пов'язаний з російською військовою розвідувальною службою, або Головним управлінням Генерального штабу Збройних сил РФ.

Русяєв був не єдиною людиною, яку за останні місяці спіймали в Болгарії на шпигунстві на користь Росії. Колишній болгарський політик Ніколай Малінов нещодавно у Москві отримав особисту подяку від президента Росії Володимира Путіна після того, як його Болгарія звинуватила у передаванні російським організаціям державної таємниці.

Мережа шпигунів Росії діє в усьому світі. Зокрема, в Європі співробітники ГРУ були публічно визнані відповідальними за отруєння в березні 2018 року колишнього російського розвідника Сергія Скрипаля, за спробу кібератаки, спрямовані на Нідерландську організацію заборони хімічної зброї, а також за злом комп'ютерів штабу президентської кампанії Гілларі Клінтон, згідно з даними обвинувального акту Мін'юсту США від липня 2018 року.

ГРУ також намагалася проникнути до низки європейських країн для доступу до секретної інформації, скажімо в країнах Балтії, Польщі та Норвегії. Російських шпигунів там викрили та вислали з країн.

Після того, як російські офіцери ГРУ отруїли навесні 2018 року російського ексрозвідника Скрипаля у Британії, країни західної коаліції домовилися активніше виявляти російських розвідників, дипломатів-шпигунів та виганяти їх зі своїх країн. Кілька західних країн, зокрема й Болгарія, відмовилися це робити. Мовляв, потрібно "підтримувати відкритий канал зв'язку з Росією під час "перенапруженої ситуації". Болгарія має більш тісні відносини з Росією, ніж інші країни НАТО та ЄС, і взагалі намагається уникнути протистояння Москві.

Залиште свій коментар

Вибір редакції