Витік секретної інформації: НАТО підготувало план захисту від Росії

Лідери НАТО у листопаді схвалили стратегію захисту Польщі і Балтійських країн від можливої агресії з боку Росії. Про це рішення публічно не повідомлялося.

Засідання НАТО
AFP
Засідання НАТО
Секретне дипломатичне листування США, оприлюднене сайтом WikiLeaks, свідчить, що цього року НАТО підготувало план захисту балтійських держав і Польщі від можливої військової агресії з боку Росії.

Британська газета Guardian, журналістам якої WikiLeaks передав одержані документи, опублікувала зміст засекречених депеш, підписаних державним секретарем США Гілларі Клінтон, а також документів з американської місії НАТО в Брюсселі.

У листі з Брюсселя повідомляється про пропозицію командира сил НАТО в Європі - американського адмірала Джеймса Ставрідіса розширити план захисту Польщі під назвою Eagle Guardian (що можна перевести як "Орел-захисник") на Литву, Латвію і Естонію.

У разі збройного нападу до цих держав будуть висунуті дев'ять дивізій НАТО - з США, Британії, Німеччини та Польщі. При цьому порти в Німеччині і на півночі Польщі повинні будуть приймати морську піхоту, а також американські та британські військові кораблі.

Видання пише, що рішення розробити план можливої відповіді на російську агресію було ухвалено цього року за наполяганням США та Німеччини, і воно "поклало кінець тривалим багаторічним суперечкам про те, як сприймати Росію Володимира Путіна".

При цьому Державний департамент США побоюється, що поява інформації про цю нову стратегію НАТО може призвести до "непотрібних ускладнень" у відносинах Вашингтона з Росією. Особливо - після того, як президенти Росії і США Дмитро Мєдвєдєв і Барак Обама оголосили про "перезавантаження" двосторонніх зв'язків.

За даними Guardian, лідери НАТО схвалили стратегію захисту Польщі і Балтійських країн на листопадовому саміті, проте про це рішення публічно не повідомлялося.

Північноатлантичний альянс зазвичай не розголошує плани, які розробляються на випадок нападу на одного з його членів. Один з основоположних принципів НАТО полягає в тому, що його члени зобов'язані заступитися за союзників, які зазнали нападу.

Guardian також публікує дані про дипломатичні депеші, відправлені з посольства США у Варшаві. У них йдеться про прохання польської влади гарантувати, що нова американська система протиракетної оборони допоможе їм захиститися від можливого нападу з боку Росії.

Попередня адміністрація США пропонувала встановити об'єкти нової ПРО в Польщі і Чехії, і це викликало різке невдоволення Москви, яка вважала, що подібні кроки порушують стратегічний баланс сил в Європі і загрожують її безпеці.

Хоча у Вашингтоні не раз підкреслювали, що нова ПРО покликана протистояти ракетній загрозі з боку Ірану і Північної Кореї, Обама відмовився від будівництва нових об'єктів у Східній Європі - в рамках "перезавантаження" відносин з Росією.

Натомість НАТО і Росія висловили намір будувати спільну ПРО в Європі, і попередня домовленість про це була досягнута під час нещодавнього саміту Північноатлантичного альянсу в Лісабоні.

При цьому, як зазначається у розсекречених документах, Польща неодноразово говорила США, що не відчуває загрози з боку Ірану, але її періодично турбувала поведінка Росії.

Читайте також:

Винищувачі НАТО прогнали з неба над Балтією російські Су-24

НАТО допустить Україну до ПРО лише після Росії

"Мозковий центр" Мєдвєдєва розробив сценарій вступу Росії до НАТО

Росія розмістить "Іскандери" з прицілом на Прибалтику

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: