Віце-президент Іраку зажадав передачі посади президента сунітам

Іракська національна коаліція, яку очолює лідер ВІІС Аммар аль-Хакім, "йде врівень" з блоком прем'єра в шиїтських округах.

Блок прем'єр-міністра Іраку "Держава закону" готується оголосити перемогу в Багдаді і південних провінціях країни. Член керівництва Партії ісламського заклику ("Ад-Даава") Хейдар аль-Абаді заявив супутниковому телеканалу "Аль-Джазіра", що прихильники Нурі аль-Малікі, згідно з попередніми підсумками голосування, лідирують в 10 з 18 провінцій.

Представник Вищої іракської ісламської ради (ВІІС) - впливове проіранське угруповання - заперечує ці твердження. За його відомостями, Іракська національна коаліція, яку очолює лідер ВІІС Аммар аль-Хакім, "йде врівень" з блоком прем'єра в шиїтських округах.

На третьому місці - ліберально-патріотичний блок "Аль-Іракія", що запропонував виборцям платформу відродження світської держави. Блок очолює екс-прем'єр Айяд Алауї, який керував перехідним урядом після повалення режиму Саддама Хусейна. Алауї у минулому був членом партії Баас і виступає проти переслідування колишньої правлячої партії, яка досі зберігає популярність серед сунітів.

Таїр ан-Накіб (помічник Алауї) заявив, що "картина голосування в цілому поки неясна", проте перевага блоку "Аль-Іракія" в сунітських округах - на півночі і заході Іраку - очевидна.

За його словами, Алауї і віце-президент Тарек аль-Хашимі забезпечили собі підтримку від 60% до 90% голосів у чотирьох сунітських провінціях. Такий успіх "Аль-Ірак" став сенсацією парламентських виборів.

Разом з тим, за відомостями джерел у правоохоронних органах, у ряді місць відзначені запеклі сутички між прихильниками Алауї і аль-Малікі. Влада прагне не випустити ситуацію з-під контролю.

Міжконфесійну напругу посилило заяву, зроблену напередодні віце президентом-аль-Хашимі, який зажадав передачі посади глави держави представнику сунітів. В інтерв'ю супутниковому телеканалу "Аль-Джазіра" він підкреслив, що Ірак є "арабською країною та її президентом має бути араб".

Висловлювання аль-Хашимі стало сенсацією першого дня після загальних виборів. Курдські партії насторожилися, розцінивши цю заяву як "прояв шовінізму" і "небезпечний виклик склався статус-кво".

Пост глави держави на даний момент займає Джаляль Талабані - лідер Патріотичного союзу Курдистану (ПСК). Аль-Хашимі порадив йому "відправитися на пенсію і почати писати мемуари".

В автономному Курдистані традиційному тандему ПСК з Демократичною партією Курдистану на чолі з Масудом Барзані кинуло виклик Рух за зміни ", в яке об'єдналися прозахідні ліберали.

Газета "Аш-Шарк аль-Аусат" назвала, крім аль-Малікі та Алауї, ще чотирьох можливих кандидатів на пост майбутнього прем'єра Іраку. Це міністр фінансів Бакер Джабер, міністр внутрішніх справ Джавад аль-Буланий, віце-президент Адель Абдель Махді - один з лідерів Вищої ісламського іракського ради (впливове проіранське угруповання), колишній віце-прем'єр Ахмед Чалябі.

Усі кандидати належать до шиїтської громади - найчисельнішої в Іраку.

Читайте також:

В Іраку пройшли парламентські вибори: 38 загиблих лише в Багдаді

В Іраку закрили кілька виборчих дільниць через обстріли

За перші години виборів у Іраку вбито 24 людини

В Іраку розпочалися вибори до парламенту

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: