Ворог №1: чи замерзнуть стосунки Росії і США до "холодної війни"

Дата публікації
Перегляди
3717
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Ворог №1: чи замерзнуть стосунки Росії і США до "холодної війни"

У Росії і США є певні точки дотику / Фото: Архів

Після гучної заяви республіканця Ромні, який назвав Росію головним ворогом США, з'явилися розмови про нову "холодну війну". Чи справді Росія і США готові до повторення історії, дізнавався ТСН.ua.

Головний ворог

"Росія, це, без всяких питань, наш геополітичний ворог номер один", - заявив республіканець Мітт Ромні, який має всі шанси стати суперником Барака Обами від Республіканської партії на виборах президента США 6 листопада.

Такими гучними словами Ромні відреагував на "підслухану" невимкненими мікрофонами розмову між Обамою і президентом Росії Дмитром Медведєвим у Сеулі.

Тоді, не підозрюючи про підступно працюючі мікрофони, Обама попросив у Медведєва своєрідну відстрочку для вирішення питання розміщення протиракетної оборони в Європі – до того, як пройдуть президентські вибори.

"В тому, що стосується всіх цих питань, особливо ПРО, це може бути вирішено, але головне, щоб він дав мені простір для маневру", - сказав Обама Медведєву, і додав, що це його останні вибори.

"Після моїх виборів я буду більш гнучкішим", - зазначив Обама. На що російський президент відповів: "Я розумію... Я передам цю інформацію Володимиру".

Ці кілька фраз по суті не містять жодної нової інформації. Те, що президент, який може обиратись тільки двічі підряд, під час першого терміну змушений пам'ятати про наступні вибори, а вже на другому звільняється від цього і отримує більшу свободу дій – річ відома.

Що стосується медведєвських слів "Я передам цю інформацію Володимиру", то вони теж нічого нового не відкрили. Мало хто мав сумніви щодо того, хто справжній господар у Кремлі.

І тим не менш, ця коротка розмова викликала справжню бурю, яка поставила багато питань до Обами і його президентського майбутнього.

Підслухана розмова Медведєва і Обами виклакала бурхливі емоціїї в американських політиків / Фото: AFP

На думку російського політолога Федора Крашеніннікова, Обама попався на класичній передвиборчій історії - в очах виборців йому хочеться бути грізним і суворим.

"З точки зору реальної політики він розуміє, що махати кулаками нерозумно і треба домовлятися, але такий закон жанру - це просто необхідна для деяких його потенційних виборців поза, в якій йому так чи інакше непогано б постояти. Що він і пояснював своєму партнеру, цілком відверто", - сказав ТСН.ua Крашенінніков.

Чим заплатить Обама

Республіканці розцінили його слова мало не як державну зраду. "Росія - не дружня фігура на світовій сцені. Те, що президент домагається більшої гнучкості у відносинах з РФ при тому, що йому нічого сказати американському народові про відносини з Росією, - це дуже тривожний знак. Я дуже, дуже стурбований цим", - заявив Ромні в інтерв'ю CNN.

Ромні - найвірогідніший суперник Обами на майбутніх виборах / Фото: AFP
Ведучий CNN перепитав його, чи справді він щиро вірить в те, що Росія є ворогом США. Свою позицію Ромні пояснив тим, що Росія підтримує "найгірші в світі" режими, і навів приклад Сирії, владу якої вона забезпечує зброєю.

Інший республіканець Ньют Гінгріч, який також поки ще змагається за право стати суперником Обами на виборах, назвав слова президента "цинічними", звинувативши в планах "продати" національну програму протиракетної оборони.

"Мені цікаво, скільком ще країнам президент обіцяв більшу гнучкість в той ранок, коли йому не потрібно було відповідати перед американським народом?" - запитав Гінгріч. "Від подібних коментарів просто мурашки по спині повзуть", - підкреслив він своє ставлення до обіцяної Обамою "гнучкості".

Політолог, публіцист, віце-президент правозахисної організації "Freedom House" Арч Паддінгтон вважає, що республіканці активно використовуватимуть випадок у Сеулі для атак на Обаму. Однак у підсумку це не дуже вплине на його шанси вдруге взятися за кермо управління США.

"Врешті решт інцидент не матиме жодних наслідків, тому що на нього зверне увагу лише порівняно вузьке коло виборців. Більшість американців або не цікавляться зовнішньою політикою, або розуміють, що президенти вдаються до таких кроків час від часу, і цей епізод, загалом, малозначний", - сказав він в коментарі "Радіо Свобода".

Однак визнав, що таке приязне спілкування президента США з президентом Росії в той час, як посол США працює в Москві під безпрецедентним тиском, змусить задуматись немало американців.

"І ось цей поворот історії може знайти відгук у багатьох американців: як президент може мати настільки сердечні відносини з Медведєвим, Путіним, коли ставлення до Сполучених Штатів з боку російського керівництва не настільки вже добре? ", - каже Паддінгтон.

Справжній Обама

Треба зазначити, що вже зараз американські експерти і впливові ЗМІ почали задаватись питанням, чого можна очікувати від Обами. Особливо у міжнародній політиці, де він має досить широкі повноваження.

Так, відомий американський публіцист і постійний автор "The Washington Post" Чарльз Краутхаммер у своїй колонці жорстко засуджує слова Обами.

Він вважає започатковану Обамою політику перезавантаження відносин з Росією невдалою. Бо США від неї більше втратили, ніж отримали. І тому вважає неможливою ще якусь гнучкість.

Обаму багато критикують за "перезавантаження" відносин з Росією / Фото: AFP

А колишній редактор The National Interest Ніколас Гвоздєв, який часто коментує питання зовнішньої політики, у своїй статті для World Politics Review ставить питання, а чи можна бути впевненим у тому, яким є справжній Обама.

Бо під час президентської кампанії 2007-2008 років Обама нагадував "демократичну версію Джорджа Буша-старшого". Він виглядав прагматиком, який збирається покращувати відносини навіть із тими великими державами, які не в ладах з Вашингтоном, заради вирішення питань світового рівня.

"Однак військова операція в Лівії змушує всерйоз засумніватися в цій інтерпретації поглядів Обами на зовнішню політику. Цілком можливо, що його реалізм і прагматизм були вимушеними, а не принциповими, і як тільки для цього з'явилася дешева та безпечна можливість, в Обамі тут же прокинувся внутрішній Джордж Буш-молодший з новим варіантом "програми свободи", - пише Гвоздєв.

Водночас, додає Гвоздєв, найімовірніший суперник Обами на виборах 6 листопада Мітт Ромні також неоднозначний політик.

Бо під час минулої президентської кампанії і на початку кампанії 2012 року, Ромні культивував імідж бізнесмена-технократа, який буде дивитися на політику крижаним поглядом корпоративного управлінця і цікавитися практичними результатами, і не фокусуватиметься на ідеології.

А коли виявилося, що голосуючих на праймеріз ортодоксальних республіканців цей образ не приваблює, Ромні перетворився на "суворого консерватора". А нещодавно радник Ромні Ерік Фернстром натякнув, що позиції Ромні після праймеріз зміняться на нові, більш привабливі для виборців, що голосують на загальних виборах.

Зараз у США у розпалі боротьба за право стати кандидатом у президенти США. У демократів альтернатив Обамі немає, а от у республіканців навіть "супервівторок", який зазвичай визначає кандидата у президенти від партії, не приніс остаточних результатів.

На першому місці Ромні, на другому, але не з надто великим відставанням – Рік Санторум. У цілому він поділяє ті ж погляди на сосунки з Росією, що і Ромні. Експерти прогнозують, що боротьба між ними триватиме до кінця весни.

Тим часом, згідно з березневим опитуванням, проведеним газетою The USA Today та Інститутом громадської думки Gallup, за Обаму проголосували би 51% американців, тоді як за Ромні - 42%.

Холодна війна – реінкарнація?

У відповідь на палкі слова Ромні президент Росії Дмитро Медведєв сказав, що вони "пахнуть Голлівудом і певними часами", натякаючи на "холодну війну".

"Я б рекомендував всім претендентам на крісло президента США... щонайменше дві речі: по-перше, при формулюванні позиції таки включати доводи розуму, використовувати голову, а по-друге, споглядати на годинник - зараз 2012 рік, а не середина 70-х років, і до якої би партії хто б не відносився, він має брати до уваги політичні реалії", - сказав Медведєв.

Адміністрації Обами довелось виправдовуватись за Ромні. Офіційний представник Білого дому Джей Карні назвав подібні висловлювання стосовно Росії "неакуратними".

За його словами, розмови про Росію як про головного ворога США не відповідають досягнутим за останні роки успіхам у співпраці двох країн, а головною загрозою для США, очевидно, є "Аль-Каїда".

Проте експерти не радять надто серйозно сприймати заяви про "холодну війну" – і теперішні, і можливі майбутні.

Експерт Школи політичної аналітики НаУКМА Петро Бурковський погоджується з Медведєвим, що часи нині не ті.

"У Росії є інтереси, які суперечать інтересам США. Але в нинішньому розрізі Росія не становить такої загрози, вона не є тим суперником США, яким був 30 років тому Радянський Союз", - сказав експерт.

На думку експерта, Росія і США в незалежності від президента приречені на співпрацю у багатьох сферах / Фото: AFP
Він пояснює, що зараз у Росії і Сполучених Штатів певною мірою збігаються інтереси стосовно Центральної Азії – це недопущення зростання ісламської загрози, ісламського фундаменталізму, зокрема в Афганістані і Ірані. Також Росія так само, як і США, з пересторогою дивиться на зростання міці Китаю.

"Тобто між ними є певні точки дотику, і в найближчій перспективі це навряд чи зміниться. В цих питаннях Росія і США можна сказати приречені співпрацювати", - підсумовує Бурковський.

А що стосується впливу на Європу, зокрема на колишній пострадянський простір, на Східну Європу, на Близькій і Далекий Схід, Африку, то тут Сполучені Штати і Росія виступають суперниками.

"І це суперництво збережеться і гострота цього суперництва не зміниться незалежно від того, хто перебуватиме на посаді президента США – Барак Обама чи Мітт Ромні", - впевнений експерт.

При цьому він нагадує, що президент США має право укладати договори і підписувати їх. Але право ратифікації договорів належить виключно Сенату. Зараз в Сенаті діє демократична більшість, яка підтримує Обаму.

У листопаді в США пройдуть не тільки президентські вибори, але й вибори Палати представників (який зараз контролюють республіканці) і 33 сенаторів. І поки важко спрогнозувати, як зміниться розстановки сил у Конгресі.

Загалом Бурковський вважає будь-які заяви про холодну війну пропагандистськими, які є ознакою близьких виборів у США і економічних проблем у Росії.

"Холодна війна" - це стан, який говорить про те, що країни у відносинах один з одним готові застосовувати зброю. При нинішніх умовах мені здається, що не в інтересах Росії в її стані кидати виклик Сполученим Штатам, а США з їхнього боку, оскільки вони відчувають загрозу з боку Китаю, не будуть власними руками створювати нового ворога, який може стати союзником Китаю, - вважає Бурковський.

"Тому ніякої холодної звісно не буде, це просто Медведєв використав пропагандистській заклик, який дуже подобається пропагандистській аудиторії", - наголошує він.

До того ж, зазначив він, в інтересах Росії зараз нагнітати міжнародну ситуацію, оскільки це підвищує ціни на нафту. Тим більше, Росія є найбільш ймовірним новим постачальником нафти Європі, якого вона шукає після того, як Іран перекрив їм вентиль.

Російський політолог Федір Крашенінніков оцінює заяву Ромні як "грізну передвиборчу риторику, яка мало що значить".

Він зазначив, що в Росії прихильники влади активно піарять тему "холодної війни", бо вона їм дуже вигідна в загальному тренді "весь світ тільки і думає як захопити і знищити Росію". Більшій же частині населення немає ніякого діла до Ромні і його заяв.

Від повернення Путіна політолог не очікує нічого нового, в тому числі і в зовнішній політиці.

"Почати з того, що у нього і його оточення колосальні фінансові інтереси в США та Європі, то яка може бути війна з власними банкірами? Далі силової риторики для внутрішнього споживання справа не піде. Те саме стосується і республіканців. Будь-який президент США зараз буде занурений в економічні проблеми, і все інше - це в кращому випадку другий, а то й третій план його інтересів", - впевнений він.

Світлана Кузьменко

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
3717
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація