Усе, що потрібно знати про головного підозрюваного в організації військового перевороту в Туреччині

Усе, що потрібно знати про головного підозрюваного в організації військового перевороту в Туреччині

Фото: Сайт Фетуллаха Гюлена

Ердоган звинувачує свого давнього супротивника Гюлена, а той засуджує переворот.

Президент Туреччини Реджеп Ердоган звинуватив у спробі військового перевороту в країні свого давнього противника Фетхуллаха Гюлена.

"Сьогоднішня спроба перевороту, на жаль, є ініціативою невеликої групи у складі збройних сил Туреччини. І ця група пов'язана з відомою структурою, іменованою "паралельною державою", - сказав Ердоган.

Турецька влада називає "паралельним державою" організацію, яку нібито організував рух Гюлена "Хізмет". Навесні цього року правоохоронці заарештували понад 100 осіб, підозрюваних в участі в цій організації.

Сам Фетхуллах Гюлен заперечує причетність до військового перевороту. Близька до нього організація Alliance for Shared Values ("Союз загальних цінностей") заявила, що він засуджує будь-яке військове втручання у внутрішню політику Туреччини. Заяви про причетність Гюлена до заколоту в організації назвали вкрай безвідповідальними.

Що потрібно знати про людину, яку звинувачують у спробі перевороту в Туреччині:

- Фетхуллах Гюлен народився в сім'ї імама і вже в 10 років вивчив напам'ять Коран. У 14 прочитав першу проповідь.

- Працював імамом і проповідником.

- У 1994 став почесним президентом Фонду письменників і журналістів

- В кінці 90-х став лідером руху Хізмет. Створив широку мережу університетів і шкіл по всьому світу – більше 1000 навчальних закладів у більш ніж 160 країнах світу.

- У 1999 році, посварившись зі своїм найближчим соратником Ердоганом, поїхав на лікування до США і більше на батьківщину не повернувся.

- У 2000-му його почали заочно судити за спробу державного перевороту, але слідство припинили за відсутністю доказів.

- Потрапив у рейтинг Time "100 найвпливовіших людей світу" .

- В 2013 році відносини між Гюленом і Ердоганом загострилися після того, як проповідник розкритикував дії турецької влади під час розгону протестуючих проти забудови парку Гези в Стамбулі.

- У 2014 році стамбульський суд видав ордер на його арешт.

Історія конфлікту Фетхуллаха Гюлена з Таїпом Ердоганом

Гюлен був найближчим соратником президента Туреччини Ердогана, проте в 1999 році вони посварилися. Тоді Гюлен поїхав на лікування до США, звідки він вже не повернувся. А у 2000-му його почали заочно судити в Туреччині. Слідство тривало до 2008 року. Його були змушені припинити через нестачу доказів.

У 2013 році Гюлен розкритикував турецьку владу за їхні дії під час зіткнень протестуючих з поліцією проти забудови парку Гезі у Стамбулі. Тоді стосунки з Ердоганом зіпсувалися ще більше.

У грудні 2014 року в Туреччині заарештували 47 осіб, серед яких були високопосадовці. Арешти відбувалися через гучний корупційний скандал. Ердоган тоді звинуватив в арештах організацію Хізмет", лідером руху якого є Гюлен.

Хто такий Гюлен і чому його називають організатором держперевороту в Туреччині

Хто такий Гюлен і чому його називають організатором держперевороту в Туреччині

У березні 2016 року Ердоган звинуватив Гюлена в створенні напруженості на південному сході країни, де проживають курди. У квітні 2016 року проходили постійні арешти людей, яких підозрювали у зв'язках з Гюленом. Так, затримано було близько 90 осіб, а у травні – ще 29.

У своєму зверненні до турецького народу Ердоган 16 липня 2016 року заявив: "Сьогоднішня спроба перевороту, на жаль, є ініціативою невеликої групи в складі збройних сил Туреччини. І ця група пов'язана з відомою структурою, що має назву "паралельна держава" (турецька влада вважає, що "паралельна держава" організована "Хізметом" - ред.).

Нагадаємо, 15 липня у Туреччині силовики зробили спробу державного перевороту. На вулицях турецької столиці з'явилася військова техніка, а в небі кружляють військові літаки. Через заколот скасували вильоти з головного аеропорту Стамбула "Кемаль Ататюрк". Навколо аеропорту стоять танки.

Президент Туреччини Реджеп Ердоган виступив із зверненням до народу і закликав людей виходити на вулиці.

Всі найважливіші новини про спробу військового перевороту в Туреччині, свідчення очевидців та коментарі експертів дивіться 16 липня в спеціальному випуску ТСН о 10:00.

Турецькі військові на вулицях Стамбула

Турецькі військові на вулицях Стамбула

Повʼязані теми:

Наступна публікація