Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Втішення постфактум: голландці пояснили українцям, що хотіли сказати своїм референдумом

Результат голосування спрямований проти Брюсселя, а не Києва.

61% відсоток голландців, що прийшли на виборчі дільниці, висловилися проти угоди про асоціацію ЄС з Україною. Такими є попередні результати вчорашнього референдуму, явка на якому склала 32%, ідеться в сюжеті ТСН.19:30.

Цієї кількості виборців досить, аби голосування визнали дійсним. А різниця між позиціями "так" і "ні" занадто сутєєва, щоби влада країни могла проігнорувати результат.

Через рік у Нідерландах вибори, і політики мусять продемонструвати, що при всій критиці ставляться до референдуму серйозно.

Є величезний контраст у сприйнятті референдума в Нідерландах і в Україні. В Україні йде дискусія, що це нібито вибір проти України. Натомість в Нідерландах часто про Україну і не йдеться. Натомість говорять про проблему для уряду Марка Рютте.

Ініціатор референдуму Т'єррі Боде стверджує, що задоволений. Голландські дипломати перепрошують в України за такий підсумок і пояснюють, що тепер потрібно терпіння, аби політики та юристи випрацювали реакцію на отриманий результат.

"Це, звичайно, розчарування. Явка виявилася низькою. І багато людей, що були за угоду, саме тому не побачили потреби йти і голосувати. Також багато голландців мають відчуття, що ЄС рухається занадто швидко. І угода – це привід, а не причина. Голосували проти ЄС, а не проти України", - вважає один із проукраїнськи налаштованих політиків Кейс Ферховен.

Маніпулятивним називає референдум колишній урядовець Йоріс Ворхуве. Правник Гаазького університету ставлення до українців пояснює арифметично: згідно з явкою в 32%, Україні сказала "ні" лише п'ята частина усіх нідерландських виборців. А 4/5 не сказали взагалі нічого. Тож ніякого перегляду угоди і нової ратифікації всіма членами ЄС не буде, переконаний він.

"Це не є необхідним. Є куди простіші процедури. Наприклад, Нідерланди можуть додати окрему декларацію з кількома застереженнями тільки для власної ратифікації. Це буде найпростішим рішенням", - пояснив юрист.

Відео Голландці проти асоціації ЄС і України

Таку пропозицію після консультацій вдома може повезти в Брюссель прем'єр країни Марк Рютте. З Брюсселя вже лунають перші коментарі. Офіційний представник Єврокомісії розповів: її голова Жан-Клод Юнкер результатами референдуму засмучений. І нагадав: угода з Україною уже підписана – зі згоди усіх без виключення країн ЄС.

"Єврокомісія бере до уваги результат вчорашнього референдуму. Це консультативний референдум. Внутрішні процедури ратифікації угоди – питання національної компетенції. Уряд Нідерландів має проаналізувати результати цього референдуму і вирішити, яких дій треба ужити", - зауважила Маргарітіс Схінас.

А поки в Нідерландах намагаються знайти компроміс між домашньою та зовнішньою політикою, голова Європейської ради Дональд Туск заявив, що асоціація України та ЄС продовжить діяти на тимчасових засадах доти, доки Амстердам не визначиться.

Тим часом експерти розповіли, що референдум не нашкодить асоціації України та ЄС. Такої ж думки наразі дотримуються й офіційні особи у Євросоюзі.

Кореспондент ТСН Наталія Фібріг

Залиште свій коментар

Вибір редакції