Вторгнення Росії під соусом військових навчань або ляльковий тимчасовий уряд: експерт спрогнозував розвиток подій у Білорусі

Вторгнення Росії під соусом військових навчань або ляльковий тимчасовий уряд: експерт спрогнозував розвиток подій у Білорусі

Associated Press

Протести в країні тривають від 9 серпня – дня президентських виборів.

Велика частина білорусів майже два тижні вимагає відставки Олександра Лукашенка разом із його вертикаллю, яку той будував протягом 26 років. Людей обурила фальсифікація результатів голосування на президентських виборах 9 серпня. Перші дні протестів супроводжувалися масштабними арештами протестувальників і їхнім побиттям у СІЗО. Наразі офіційно відомо про трьох померлих внаслідок розгонів співробітниками ОМОНу мирних демонстрацій.

Чому це сталося у Білорусі саме зараз, на що чекати від Лукашенка, які варіанти розвитку подій можливі, чим усе може закінчитися та як події у сусідній державі вплинуть на Україну, ТСН.ua розповів Григорій Перепелиця, професор КНУ ім. Т. Шевченка, експерт-міжнародник.

Передумови протестів

Так, за словами Григорія Перепелиці, після розпаду Радянського Союзу Олександр Лукашенко почав будувати у Білорусі тоталітарний режим та намагався придушити будь-які спроби націєтворення, однак люди його підтримували, бо він разом з тим забезпечував матеріальну справедливість. Але, за словами експерта, кожен тоталітарний режим недовговічний і швидко закінчується або смертю вождя, або коли перестає бути ефективним. У Білорусі він перестав бути саме ефективним. На думку експерта, головна причина криється у самому Лукашенку та його амбіціях, яким не судилися втілитися у життя.

"Лукашенко безумовно спочатку всіляко намагався не допустити перетворення радянського народу у білорусів. Він знищував для цього національну пам’ять, адже насправді білоруси завжди мали поклик до створення нації. Так, після розпаду Російської імперії вони, як і українці, на початку 20 століття формували Білоруську народну республіку, біло-червону символіку якої ми зараз бачимо на вулицях країни. Лукашенко знищував білоруську мову. Робив він це для того, бо мріяв про відновлення Радянського Союзу, шляхом створення союзу двох держав, та бачив себе на троні у Кремлі як правонаступник Єльцина. Він навіть їздив по регіонах Росії і знайомився з місцевими елітами, але його тут перебив маленький КДБіст, якого ми тепер усі знаємо", – зазначає Григорій Перепелиця.

Він додає, що саме з того часу між Олександром Лукашенком і Володимиром Путіним почалися непорозуміння, хоча президента Білорусі не полишала мрія замінити Путіна, а коли Лукашенко зрозумів, що цього не буде і він може втратити навіть Білорусь, він почав повертатися потроху до білоруської культури і мови. І саме тоді в країні почало народжуватися нове покоління, яке і вийшло на вулиці.

"Вони (Росія та Білорусь – ред.) фактично вибудували союзну державу. У них спільна оборонна концепція, білоруські збройні сили повністю інтегровані у російські збройні сили, усі військові зав'язані на Росії і на російському генеральному штабі. У них є спільна прикордонна служба, ну і, безумовно, спецслужби також працюють як одне ціле. Тим не менше, Лукашенко зрозумів, що він не просто не отримає трон, а втратить власну владу у себе у Білорусі, тому він почав потихеньку повертатися до білоруської мови і культури. Тобто він відпустив придушення цього національного відродження і виросло нове покоління, національно свідоме покоління, яке хоче їздити в Європу і не хоче жити у радянській резервації. Тим більше, що у них наразі ІТ-сектор розвинений і вони хочуть розвиватися. Олігархів нема, але є малий і середній бізнес. Ось саме це покоління і вийшло на протести", – пояснює професор КНУ ім. Т. Шевченка.

Григорій Перепелиця вважає, що білорусів обурили фальсифікації, але ще більше їх обурило брутальне насильство, яке Лукашенко використав проти молодого покоління і тоді до протестів вже приєдналися навіть ті, хто не планував цього робити. Тепер, говорить експерт-міжнародник, зупинити протести буде дуже важко, оскільки Лукашенко втратив свою легітимність, довіру до влади.

Associated Press

Чого очікувати від Лукашенка?

На думку експерта, Лукашенко сам не піде, оскільки він не уявляє себе без безмежної влади та не має кому її передати, він з нею зрісся. "Він вважає себе вічним, як вождь, що він прийшов назавжди, а Білорусь – це він, він – це Білорусь. Він є уособленням державного суверенітету і, направду, десь це є так, оскільки владу немає кому передати і ніхто не володіє такою владою. Тому у таких державах, коли зникає вождь, виникає вакуум. Коли Лукашенко говорить, що перевибори знищать державу – це десь так і є…Лукашенко намагається втримати владу до кінця", – вважає Григорій Перепелиця та додає, що легітимним шляхом він цього зробити вже не може, оскільки поставив себе фальсифікаціями поза законом, тому далі застосовуватиме насильство.

"У Лукашенка не залишається іншого вибору утримати владу – як лише застосування сили. З владою він не розпрощається і навіть сам сказав, що краще його вбити. І я вірю, що він дійсно, на відміну від Януковича, який втік, готовий вмерти, але з владою не розлучиться. Тому буде продовжувати брутальне насильство над білорусами", – додав професор.

Чи є втручання зовні?

Так,  за словами Григорія Перепелиці втручання є і лише з Росії, оскільки Білорусь для Путіна має стратегічне військове значення, яке не можна втратити. "Є і тільки з Росії. Захід може висловлювати співчуття і занепокоєння, може ввести санкції і все. Балтійські країни запропонують політичний притулок активістам і звернуться до Європейського суду з прав людини. Максимум ОБСЄ відправить місію до білорусі для діалогу. А ось для Росії Білорусь має стратегічне значення, оскільки це східний фронт проти НАТО. Путін не може віддати Білорусь, бо вона має надзвичайно важливе стратегічне значення, займає центрову позицію, оскільки своєю територією вклинена у східний фланг НАТО. І там вибудований ешелон наступу Росією на країни НАТО. У Білорусі створена зона закритого доступу, яка насичена військами і засобами протиракетної оборони, що навіть авіація НАТО не спроможна буде протистояти. Туди все вбухано, тому Путін не може це втратити. Крим менше важливий, ніж уся Білорусь. І те, що Путін погрожував, що за декілька днів візьме Прибалтику за тиждень візьме Польщу, а за місяці дійде до Брандербурзьких воріт, дійсно побудоване на реальних розрахунках, і без Білорусі це буде неможливо", – впевнений експерт.

Більше того плани Росії щодо Білорусі набагато масштабніші, ніж їхні плани щодо ведення бойових дій у Сирії. Йдеться про поглинання Білорусі, переконаний Перепелиця.

Протести у Білорусі: яку підтримку надає Путін Лукашенку

Протести у Білорусі: яку підтримку надає Путін Лукашенку

Cценарії розвитку подальших подій у Білорусі

На думку професора КНУ ім. Тараса Шевченка є декілька сценаріїв розвитку подій у Білорусі, однак точно вже сказати можна, що, на жаль, протести ведуть країну до послаблення і падіння економіки. До встановлення демократії, говорить експерт, білорусам доведеться пройти дуже важкий і довгий шлях, оскільки вони економічно і військово дуже залежні від Росії, яка їх так просто не відпустить.

"Як не дивно, усі протести ведуть до послаблення Білорусі, влада втрачає свою спроможність. Економіка буде падати і Білорусь чекають важкі часи. Це вигідно Росії, яка протягне руку, а потім схопить за горло і потягне в Росію. І з білоруським суверенітетом буде покінчено. Білорусь стриножена по руках і ногах так, що шию не може повернути. І хто б не прийшов до влади, яким би демократом не була ця людина, буде важко, оскільки економіка Білорусі залежна від Росії, а оборонна взагалі спільна, це союзна держава", – говорить Григорій Перепелиця.

Він вважає, що є ризик і військової інтервенції Росії, коли Лукашенко як і Янукович, попросить у Путіна допомоги ввести війська. Такі передумови, на думку експерта наразі є, оскільки Лукашенко зайняв категоричну позицію проти Європи і у нього чітко спрямований вектор на Росію. "Лукашенко буде тягнути час, може когось покарає, буде говорити про референдум. Але на поступки протестувальників не піде. Він може втекти до Росії, якщо Путін дасть йому гарантії. І буде тоді так, як з Януковичем. Тому Лукашенку нічого не залишиться, як він попросить підмоги у Путіна так, як попросив Янукович, ввести війська", – говорить професор.

Однак, за словами Перепелиці сьогодні уже здійснити пряму інтервенцію буде важко, оскільки протестний рух у Білорусі вже структурувався, став організованим і придушити це буде дуже тяжко. Силовики дуже швидко вимотаються, бо їм треба бігати не лише вулицями Мінська, а й у всій країні. Путін це розуміє, і тому може здійснити вторгнення під виглядом військових навчань. "Можуть бути запроваджені нові військові навчання по типу "Захід-2017", де Лукашенко дасть добро на вторгнення російських військ під виглядом навчання. Такий сценарій цілком можливий. Ось вони послали пробну кульку, до Білорусі з Росії поїхали колони з силовиками без номерів. Вони тестують ситуацію. Наскільки протестувальники можуть їм перешкоджати. Поки що такої перешкоди ми не бачимо. І це додаткова передумова до широкомасштабного в вторгнення. Більше того вони військові союзники і у них спільна оборона. Армія білоруська діє в рамках планів Генштабу РФ", – прогнозує експерт-міжнародник.

Associated Press

Ще одним сценарієм розвитку подій може бути ситуація, коли Путін запропонує Лукашенку стати посередником між ним та білоруським суспільством, яке, згідно опитувань, позитивно ставиться до Росії і до російського президента. При такому сценарії, говорить Перепелиця, у білорусі може з’явитися тимчасовий "ляльковий" уряд, яким керуватиме РФ. "Якщо Путін не ризикне під соусом навчань вторгнутися до Білорусі, він може сказати Лукашенку знаєш що, давай Росія буде посередником з вашим суспільством. Путін може виступити у ролі миротворця. Скаже, треба їх заспокоїти, а для цього ми зробимо тимчасово перехідний уряд, який очолить генерал з російським прізвищем. А потім коли усе заспокоїться, Путін може підсунути лялькового генерала, щоб у мирний спосіб вгамувати білорусів, але те, що російський президент ні за які гроші не віддають Білорусі, це 100%", – переконаний професор.

Які наслідки та загрози для України

За словами Григорія Перепелиці, ми дуже залежні від подій у Білорусі. І думка про те, що ми дружні держави, насправді є міфом. "Білорусь ніколи не була дружньою до нас, це міф, який створений на фоні Росії. Лукашенко визнав Крим Росією, білоруська делегація в ООН ніколи не голосувала за українські рішення і засудження дій РФ. Білоруські військові воюють на Донбасі на боці бойовиків, а Лукашенко роздає їм нагороди, а тих білорусів, які воюють на боці Україні, він саджає по тюрмах", – говорить експерт.

Він також додає, що оскільки Росія має плани на Білорусь і вона для Путіна є стратегічно важливою, для нас це означає, що нам потрібно готуватися до оборони. "Якщо впаде Білорусь, ми опинимося у російському військовому кільці. Нам треба готуватися до оборони, а у нас саме вразливе місце – це якраз кордон. Від білоруського до Києва дуже близько. Російським танкам це 2-2,5 години, і вони у Києві. Просто мало хто задумується над загрозою, яка нависла над нами", – переконаний Перепелиця.

10 день протестів у Білорусі: люди вимагають звільнити затриманих учасників протестів і політв'язнів

10 день протестів у Білорусі: люди вимагають звільнити затриманих учасників протестів і політв'язнів