"Вулична війна через 4 центи". Чому підвищення проїзду в метро змусило Чилі вибухнути протестами

Чилійці вийшли на вулиці через соціальну нерівність. Для громадян підвищення вартості проїзду стало причиною висловити незадоволення, яке накопичувалося роками.

Чилі охопили масові протести, які розпочалися після підвищення вартості проїзду в метро. Через хаос на вулицях та сутички протестувальників з поліцією загинули вже 11 людей, майже 1500 заарештовані, в країні введено надзвичайний стан, а в столиці Сантьяго запроваджена комендантська година. ТСН.ua розповідає, що відбувається в латиноамериканській країні, та чому 4 центи стали останньою краплею терпіння для чилійців і які справжні причини заворушень.

З чого все почалося

Все почалося 6 жовтня, коли вартість проїзду в метро збільшилася від 800 до 830 песо (від 27,48 грн до 28,51 грн) в години пік (вартість проїзду в метрополітені чилійської столиці залежить від часу. Таким чином влада намагається рівномірно розподілити навантаження на оновлену підземку). Спочатку протести були мирними, люди виходили на "Марш порожніх каструль" у столиці країни Сантьяго. Вони били по каструлях на вулицях на знак протесту.

Поступово мирні акції без очевидних причин переросли у справжній хаос. У ніч проти 19 жовтня демонстранти підпалили будинки енергетичної компанії ENEL та відділення Банку Чилі в центрі столиці. У різних частинах Сантьяго протестувальники будували барикади. Між ними і поліцією сталися сутички. Правоохоронці застосували проти людей водомети та сльозогінний газ. Президент країни Себастьян Піньєра оголосив у шістьох містах надзвичайний стан, а в столиці ввів комендантську годину.

У Сантьяго майже весь громадський транспорт було призупинено, а деякі рейси в міжнародному аеропорту були скасовані чи відкладені через недостатню кількість екіпажу.

Фотогалерея Під час протестів у Чилі затримали майже 1,5 тисячі людей, загинули вісім людей (7 фото)

Ефект "метро". Чому країна вибухнула протестами

Відома чилійська психологиня та академік Катя Араужйо в інтерв'ю BBC пояснює раптовий спалах заворушень в країні з економікою, яка постійно розвивається, "закручуванням гайок" для звичайних громадян.

За її словами протестні настрої в країні накопичувалися давно, а найсучасніша в Латинській Америці підземка Сантьяго стала символом нерівності в суспільстві та різницею між "багатіями" і "звичайними працівниками".

Три роки тому психологиня проводила опитування та вивчала настрої столичних мешканців у метро. Більшість з них, наголошували що це символ нерівності. "Метро – це місце, де вони ставляться до нас, як до тварин",  – за словами Араужйо, саме такі слова доводилося чути від багатьох респондентів.

Психологиня наголошує, що проїзд в громадському транспорті для чилійців особлива тема, адже щомісяця "відбирає" значну частину сімейного бюджету.

"Інший фактор, що призвів до цієї кризи, полягає в тому, що, що метро стало своєрідною метафорою того, що відбувається в суспільстві, – продовжила вона, – У наших дослідженнях люди використовували метро як надзвичайно сильну метафору для суспільства, його суперечності, зловживання, напруженість, де люди заявляли, що до них у годину пік "ставляться як тварин".

Чилі, заворушення_5
Associated Press
Спалений вагон метро у Сантьяго

Араужйо поянює, що осучаснене метро у Сантьяго відбиває всю країну, де покращуються умови жииття, але не сама якість життя.

"Людям подобаються умови, але їм не подобається те, що все це вплинуло на їхню якість життя, і вони запитують себе: "Чи потрібно платити таку високу ціну? – додала чилійка. – Звичайно, вони ставлять тебе в хороший офіс, але вони змушують тебе працювати за жалюгідну зарплату"

Рівень життя у Чилі

Економіка Чилі вважається чи ненайсильнішою у всій Південній Америці, в країні найвищий рівень ВВП на материку, однак у світі вона займає 56 місце згідно з даними МВФ станом на кінець  2018 року. Україна у цьому ж рейтингу посідає 112 місце. В країні стрімко розвивається інфраструктура, медицина та освітня галузь – у цих компонентах чилійці також є лідерами Південної Америки. У поточному році економічне зростання в Чилі складе, за оцінками, 2,5 відсотка, рівень інфляції в країні становить лише 2 відсотки.

Ціни в країні є відносно низькими порівняно з Євросоюзом, але досить високими порівняно з країнами в Південній Америці. Тому життя в цій країні не можна назвати недорогим для самих громадян, середня зарплатня яких становить 650 000 песо (близько 22 000 гривень). Однак є суттєва різниця між середньою та мінімальною зарплатами, яка становить 220 000 песо (близько 7500 гривень).

Для прикладу хліб у середньому вартує 500 песо (17,7 грн), 12 курячих яєць 1100 песо (37,76 грн), кілограм яблук 520 песо (17,85 грн), літр бензину 40 песо а проїзд у метро  – 830 песо (28,51 грн), оренда житла за місяць – близько 400 000 песо  (13 732 грн.)

Пересічні чилійці вагому частину  доходів змушені віддавати саме на громадський транспорт, адже він в країні значно дорожчий ніж у сусідів. Серед населення постійно посилюється невдоволення через зростання цін на медобслуговування і продовольство, низькі пенсії та соціальне розшарування суспільства.

Як влада реагує на протести

Президент Чилі Себастьян Піньєра в зв'язку з масовими протестами 19 жовтня скасував підвищення плати на проїзд в громадському транспорті. Раніше він оголосив про введення надзвичайного стану у шести містах (Талька, Чильян, Чильян Велья, Темуко, Падре-лас-Касас і Пунта-Аренас). Військові ввели в Сантьяго комендантську годину.

Відео У Чилі не вщухають демонстрації, попри обіцянку президента виконати умови протестувальників

Потрощеними станціями метро і спаленим громадським транспортом чилійці відреагували на підвищення вартості поїздки у підземці. У Сантьяго розгромили десятки станцій метро і завдали столичному метрополітену збитків на 700 тисяч доларів. Проїзд у підземці довелося тимчасово закрити. Підвищити ціну на проїзд до понад одного євро влада напередодні вирішила через здорожчання електроенергії.  

У Чилі не вщухають демонстрації, попри обіцянку президента виконати умови протестувальників

Висловлювання Піньєри та радикальні кроки, такі як комендатська година та введення надзвичайного стану лише підвищили градус протестів. Президент Чилі порівняв ситуацію в країні ситуацію з заворушеннями, що охопили кілька регіонів країни, з війною.

"Ми перебуваємо у стані війни. У нас потужний, нещадний ворог, для якого немає нічого святого, який готовий застосовувати насильство, не ставлячи собі ніяких кордонів, навіть якщо мова йде про людські життя", - сказав глава держави в зверненні.

Він також закликав "всі політичні сили засудити випадки насильства" і розкритикував тих, хто поки не висловився однозначно проти заворушень.

Наслідки заворушень

За останньою інформацією під час протестів загинули щонайменше 11 людей. Як повідомляє місцева радіостанція Bio Bio з посиланням на прокуратуру країни, під час протестів копи затримали 1 462 людини. Зокрема, в столичному регіоні було затримано 614 осіб, а решта 848 – в інших комунах.

Відзначимо, що п'ять людей загинули в комуні Ренка – на виноробні, де через заворушення сталася пожежа. А напередодні в результаті пожежі в супермаркеті Сан-Бернардо загинули ще три людини.

Ще один молодий еквадорець загинув у місті Серена від кульового поранення. Повідомляється, що постріл зробив військовослужбовець, але влада поки не підтвердила цю інформацію. Було зафіксовано близько півсотні випадків мародерства. Як зазначається, щонайменше дві авіакомпанії скасували або перенесли свої рейси до столиці Чилі.

Під час протестів чилійці громлять фінустанови, магазини, у Сантьяго фіксують випадки розкрадання та великих масштабів досягнув вандалізм. Лише столичному метрополітену завдали збитків на 700 тисяч доларів. Проїзд у підземці довелося тимчасово скасувати. Для боротьби із заворушеннями влада направила близько 10,5 тисячі  військових та поліцейських. 

Відео Президент Чилі оголосив у 6 містах надзвичайний стан через масові протести людей

Потрощеними станціями метро і спаленим громадським транспортом чилійці відреагували на підвищення вартості поїздки у підземці. У Сантьяго розгромили десятки станцій метро і завдали столичному метрополітену збитків на 700 тисяч доларів. Проїзд у підземці довелося тимчасово закрити. Підвищити ціну на проїзд до понад одного євро влада напередодні вирішила через здорожчання електроенергії.  

Президент Чилі оголосив у 6 містах надзвичайний стан через масові протести людей

Залиште свій коментар