WikiLeaks: Росія задовго до війни вела в Грузії таємну гру

Ще до початку військового конфлікту 2008 року Росія мала намір переорієнтувати Грузію від євроатлантичної інтеграції назад, на простір московського впливу.

Росія ще до серпневого конфлікту 2008 року агресивно вела в Грузії таємну гру, намагаючись повернути цю країну у свою сферу впливу, і постачала допомогою, в тому числі військовою, сепаратистів в Абхазії і Південній Осетії.

Такі висновки американських дипломатів містяться в секретних документах Держдепартаменту, опублікованих скандальним сайтом WikiLeaks.

Так, ще за рік до конфлікту, в серпні 2007-го, посол США в Тбілісі Джон Теффт писав у звіті, що за останні кілька років зібрав безліч вагомих свідчень такої діяльності Кремля, націленої на дестабілізацію Грузії та відсторонення від влади президента Михайла Саакашвілі.

На думку дипломата, за всім цим стояло інше завдання - переорієнтувати Грузію від євроатлантичної інтеграції назад, на простір московського впливу.

Теффт наводить довгий перелік "доказів" - вони включають і ракетні атаки, і замах, і безліч "дрібних ворожих дій". Зокрема, йдеться про обстріл абхазької Кодорської ущелини, підрив грузинської поліцейської машини і передбачувана змова з метою вбивства відомого опозиціонера.

Крім того, згідно з секретним звітом посла, Москва, всупереч позиції Тбілісі, надавала пряму підтримку Абхазії і Південній Осетії, в тому числі поставляючи їм озброєння.

Більш того, Росія виплачувала зарплату поліцейським і працівникам інших служб захисту населення в Південній Осетії і тим самим підігрівала їхню рішучість не працювати на офіційну грузинську владу. А ще вона видала паспорти РФ 95% жителів анклаву, і ці новоспечені громадяни стали тими "росіянами", яких Москва збройним шляхом "захистила" в серпні 2008 року.

Теффт констатує в документах, що Південна Осетія більше залежна від Москви, ніж Абхазія. Однак росіяни, згідно з його висновками, мають величезний вплив на абхазького президента Сергія Багапша - людини з "радянським менталітетом", який частенько навідується до Москви для консультацій.

За даними американського дипломата, який посилається на грузинські джерела, в 2007 році хворого Багапша забрали на лікування в РФ на літаку ФСБ. А високопоставлений офіцер цієї російської служби в той момент жив у президентському комплексі Багапша, в окремій наданій йому резиденції.

Сайт також публікує лист посла США в Росії Джона Байерлі, де прямо говориться, що зміцнення військової співпраці США і Грузії може до ускладнень в процесі зближення Вашингтона з Москвою.

Посол попереджає, що якщо США зроблять помилки при плануванні військової співпраці з Тбілісі, між Вашингтоном і Москвою почнуться суперечки, причому будуть порушені питання, які в Москві вважають стратегічно важливими.

На думку Байерлі, саме питання про майбутній статус Росії на регіональному рівні буде грати ключову роль у відносинах Вашингтона з Москвою.

Нагадаємо, останніми днями Wikileaks розсекретила велику кількість дипломатичних документів, зокрема, в яких йдеться, що Росія - "мафіозна держава" і яка "кришує" злочинні мережі.

Читайте також:

WikiLeaks: Росію назвали "мафіозною державою"

Wikileaks: Росія незадоволена зближенням України й Ізраїлю

Інтерпол оголосив у розшук засновника WikiLeaks

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: