Ядерна угода з Іраном: переможці і переможені - The Guardian

Дата публікації
Перегляди
1370
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Ядерна угода з Іраном: переможці і переможені - The Guardian

Переговори щодо міжнародної угоди були важливим завданням для світових лідерів / Фото: Reuters

Це була кульмінація критичного занепокоєння для світових лідерів. Ми назвемо тих, хто отримав користь від історичного пакту і тих, хто про нього, мабуть, шкодує.

У статті "Ядерна угода з Іраном: переможці і переможені", опублікованій на сайті газети The Guardian, Іен Блек пише, що ведення переговорів щодо міжнародної угоди, яка повинна обмежити іранську ядерну програму в обмін на полегшення санкцій, було критично важливим завданням для лідерів усього світу. The Guardian називає основних переможців і переможених однією з найбільш значних дипломатичних угод сучасності.

Переможці

Хасан Рухані
Президента Ірану можна назвати найголовнішим переможцем в ядерній угоді між його країною і шістьма світовими державами. Рухані представив спосіб, який допоміг визнати право Ірану розвивати мирну атомну енергію, а також свій статус в регіоні. Кінець міжнародної ізоляції Ірану є історичним досягненням, другий термін якого буде, швидше за все, у 2017 році. Але він зіткнувся з опором прихильників жорсткої лінії, які бояться, що навіть обмежене зближення з США і Заходом буде сприяти вимогам внутрішніх змін, що може підірвати режим, в якому домінує верховний лідер аятолла Алі Хаменеї.

Барак Обама
Досягнення президента США слід оцінювати, протиставляючи його позиції Джорджа Буша, який у 2002 році заявив, що Іран був частиною "осі зла", до якої входив Ірак Саддама Хусейна і Північна Корея. "Ця угода показує, що американська дипломатія може домогтися реальних і значущих змін", - сказав він. "Давайте не будемо вести переговори зі страху. Але давайте ніколи не боятися вести переговори". Обама пообіцяв накласти вето на рішення опозиції в Конгресі. Якщо все піде добре, угода, ймовірно, буде головною спадщиною його зовнішньої політики і доведе, що багато хто помилявся, вважаючи передчасним присудження Нобелівської премії миру.

Башар аль-Асад
Президент Сирії поспішив привітати угоду як "поворотний момент в історії Ірану, регіону і світу, назвавши його "великою перемогою". Асад отримував військову і фінансову підтримку від Ірану, відтоді, як почалося повстання проти нього у 2011 році. Регіональна позиція Тегерана у результаті угоди допоможе зміцнити свої вимоги про визнання його ключовим гравцем на Близькому Сході, у тому числі в будь-яких переговорах про майбутнє Сирії. Сирійські та арабські вороги Асада спостерігали за війною, яка вже забрала життя 210 000 осіб і зробила мільйони людей бездомними, в жаху від ядерної угоди – саме з цих причин. Активісти опозиції назвали угоду #Munich2Vienna.

Володимир Путін

Президент Росії сказав, що світ "зітхнув із величезним полегшенням, коли операція була завершена. Скасування санкцій проти Ірану може зробити більш імовірним ослаблення західних санкцій проти Росії через її роль в українській кризі. Можливий кінець заборони на постачання зброї до Ірану також буде в інтересах $ 15 млрд військової промисловості країни. Москва стверджує, що ембарго має бути повністю зняте, щоб Іран міг допомогти в боротьбі з ІГІЛ.

Переможені

Абу Бакр аль-Багдаді
Самопроголошений халіф Ісламської Держави, можливо, побоюється більш узгоджених міжнародних зусиль по боротьбі з його силами в Іраку і Сирії, враховуючи нові можливості для співпраці між США та Іраном. У минулому Іран заявив, що США несерйозно ставляться до боротьби з тероризмом, і поскаржився, що близькі арабські союзники Вашингтона - Саудівська Аравія, Катар та інші країни Перської затоки - а також Туреччина, сприяли діяльності груп джихадистів. Він дав зрозуміти, що тепер готовий допомогти.

Король Салман ібн Абдул-Азіз
Мовчання Саудівської Аравії про угоду передбачає глибоку тривогу через зближення США та Ірану, його головним суперником у регіоні, і віддалення від затоки. В Ер-Ріяді, Абу-Дабі та прилеглих столицях вважають, що Вашингтон заспокоює Тегеран та ігнорує свої власні проблеми безпеки - незважаючи на набагато більші витрати на оборону країн Перської затоки. Салману дуже не подобається роль Ірану в Іраку, Сирії, Бахрейні та Ємені, де саудівці атакують повстанців Хуті, яких, за чутками, підтримує Тегеран. Сектантство сунітів-шиїтів – новий тривожний елемент довгострокової ворожнечі між арабами і персами.

Біньямін Нетаньяху
Прем'єр-міністр Ізраїлю заприсягся зупинити ядерну угоду між США та Іраном. Він не тільки не в змозі зробити це, але й завдав серйозної шкоди цінним стратегічним відносин Ізраїлю з Вашингтоном. Критики Білого дому говорять, що він перебільшив ступінь іранської загрози, деякі вимагають його відставки. Іран був відверто вороже налаштованим до єврейської держави з моменту революції 1979 року, і Тегеран підкреслює свою підтримку палестинців, у тому числі ХАМАС і ліванської Хезболлі. Ніщо в цій віденській угоді не припускає, що подібне зміниться. Ізраїль побоюється, що Іран може стати сміливішим. Скасування санкцій надає "Ірану джек-пот, грошове золоте дно на сотні мільярдів доларів, які дозволять йому продовжувати свою агресію і терор в регіоні і в світі", - заявив Нетаньяху. Завдячуючи тому, що акцент був зроблений на ядерну програму Ірану, також звернули увагу і на незаявлений ядерний арсенал Ізраїлю – за межами Договору про нерозповсюдження ядерної зброї.

Нагадаємо, 14 липня, після дворічних переговорів, представники "шістки" та Ірану успішно завершили роботу над комплексною угодою щодо ядерного питання. Основна суть угоди у тому, що в обмін на обмеження ядерної діяльності проти Ірану будуть полегшені санкції і дозволено продовжувати свою ядерну програму у мирних цілях.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
1370
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація